V začetku tega meseca je Garmin Epix 2 pristal na moji mizi, ko sem mislil, da ker grem na pohod po Tatrah, bi lahko tudi tam naredil kaj koristnega in to naj bo ocena Garmina Epix 2. Najprej sem se spraševal, zakaj bi moral zamenjati svoj Marq in sinhronizirati drugo uro z aplikacijo za iPhone, a ko sem odprl škatlo z Epixom 2, sem vse razumel in po skoraj enem mesecu testiranja, od tega tednu dni dejansko z uro hodil po gorah in jo preizkusil v njenem "naravnem" okolju, kjer se prebijaš po skalah, komaj šibiš noge po dolgem pohodu in se sprašuješ, ali tvoje zdravstveno zavarovanje krije helikoptersko reševanje, tam Garmin ravno greje gor.
Uvodoma je primerno povedati, da sem v test prejel Garmin Epix 2 Sapphire Style, Titan Black / Brown Leather različico, ki je hkrati najboljše, kar Garmin ponuja v okviru Epixa, a to ime nam pove tudi več stvari, ki konkretno ponuja to uro. Medtem ko Sapphire Style pomeni, da ima ura safirno steklo, Titan Black razkriva, da je zaslon vgrajen v okvir iz titana. Brown Leather nam nato pove, da bomo poleg klasičnega gumijastega paščka v paketu našli tudi pašček iz pravega usnja. Preostali del ohišja same ure je izdelan iz utrjenega polimera, s tem da je zadnji del ohišja, v katerem so skriti senzorji, pri recenzirani ediciji spet iz titana. Sapphire Edition je tudi lažja od klasične različice in sama ura tehta le 47 gramov, vključno z gumijastim paščkom 70 gramov, medtem ko klasična različica tehta 53 oziroma 76 gramov. Poleg para mehanizmov je v paketu tudi polnilni kabel, ustrezna literatura in ohišje po vzoru serije Fenix, v katerem vas ni sram pokazati ure poleg veliko dražjih mehanskih kosov. . Od kakšnih petkov Garmin svoje ure zapakira v res lepo škatlo, oblečeno v kakovostno usnje.
Takoj, ko sem Epix 2 nataknil na zapestje, sem bil dobesedno v šoku, in to zelo prijetnem. Medtem ko sem Fenix 7 kritiziral zaradi majhne teže ure glede na velikost ohišja, je ravno nasprotno. Epix 2 so izredno lahki, vendar je teža popolnoma prilagojena njihovi velikosti, in kljub temu, da so lahki, imajo kvaliteten otip, čeprav jih skoraj ne čutite v roki. Pravzaprav, če jih ne zategnete preveč in jih imate na zapestju pol dneva, se boste znašli, da jih občasno pogledate samo zato, da se prepričate, ali so še vedno na svojem mestu. Teža, velikost in kakovost izdelave so v popolnem sozvočju, ura pa vam bo všeč ne le na prvi ali drugi pogled, temveč tudi po mesecih nošenja.
Osebno sem imel enak problem pri vseh prejšnjih modelih. Če plezate ali se za nekaj držite in upognete zapestje navzgor, se boste zaleteli v dvignjene gumbe in pogosto prekinili merjenje aktivnosti, ki ga izvajate. To se mi še nikoli ni zgodilo z Epixom 2, zahvaljujoč njegovemu subtilnemu, zelo nizkemu ohišju in gumbom, ki so čim bolj vgrajeni v ohišje. Ura je izjemno udobna za nošenje ne glede na to kaj počnete in je na roki praktično ne opazite.
Dovolite mi, da se vrnem k tistim različicam ure na koncu tega odstavka. Če se odločite za tako imenovano Sapphire Style edition, boste poleg safirnega stekla prejeli tudi 32 GB pomnilnika namesto 16 GB pomnilnika, kamor lahko shranite glasbo, zemljevide ali aplikacije. O okvirju iz titana smo že govorili, prav tako o zadnjem pokrovu, vendar dobite tudi Multi-GNSS, o katerem bomo več govorili v naslednjih nekaj vrsticah. Pri izbiri ure bodite zelo pozorni na to, ali te prednosti igrajo vlogo pri vas, saj pri izdaji sapphire ne gre samo za safir.
Zaslon, ki ga je Garmin uporabljal za 100 %
Safirno steklo pod seboj skriva 1,3″ zaslon AMOLED na dotik, ki izstopa s popolno svetlostjo z ločljivostjo 454 x 454 slikovnih pik, ki lahko prikaže 65 barv. Nasprotno pa lahko Fenix 000 na primer prikaže le 7 barv, kar je z malo matematike približno tisočkrat manj. Zaslon je tisto, kar na prvi pogled pritegne vsakogar, ki je že imel izkušnje z urami Garmin. Ja, AMOLED ima svoje slabosti, predvsem v obliki porabe baterije, a če ob bok postaviš Garmin Fenix 65, Marq Driver in Epix 7, potem imaš kar se tiče zaslona občutek, da v primeru Epix gledate na popolnoma drugačno, veliko drugačno višjo linijo ur. Zjutraj, ko boste videli, da Epix sije z največjo svetlostjo, ki zadostuje tudi v ostrem poletnem soncu, boste pozabili, da je Fenixov zaslon namerno, za varčevanje z baterijo, in skratka, zdelo se vam bo, da sto let za opicami.
Ob dejstvu, da se zaslon AMOLED sveti, ima spodoben delež barv in je dobro berljiv tudi na močnem soncu, to še kako šteje. Garmin pa je izkoristil ponujene možnosti in dodal številne zanimive animacije, ki vam bodo v pomoč pri vadbi. Med krepitvijo se na primer na zaslonu prikaže animacija posameznih vaj, ki prikazuje, kako pravilno izvajati posamezno vajo. V uri lahko najdete celo vrsto animacij, vendar je velika večina tam zato, da so uporabne in ne za predstavo. Ura tako ponuja funkcije, o katerih lahko na primer serija Fenix le sanja. Na zaslonu je vse videti zelo živahno, igrivo, spet pa je vse zasnovano tako, da so vam animacije v pomoč in so vaje oziroma aktivnosti za vas še bolj zabavne. Z zaslonom so povezane še druge dobrote, na primer dejstvo, da lahko pri seriji Fenix prikažete največ šest podatkovnih polj z informacijami o vaši uspešnosti med dejavnostmi, pri Epixu pa je to osem polj.
Največja prednost pa se pojavi v primeru uporabe zemljevidov. Zahvaljujoč svoji ločljivosti lahko ura prikaže bolj fino sliko, kar pomeni, da na primer, medtem ko lahko z Epixom vidite največ informacij o poteh in zemljevidih, ko zemljevid povečate na 200 metrov, v primeru Fenix morate povečati zemljevid na 120 metrov. Čeprav se na prvi pogled morda ne zdi tako, je upravljanje zemljevida in ure nasploh veliko lažje, prijetnejše in tekoče. Spet imate možnost uporabe tako zaslona na dotik kot gumbov, enega ali drugega pa lahko popolnoma izklopite, tako za stalno kot med posameznimi aktivnostmi, ko se na primer pri plavanju upravljanje na dotik popolnoma izklopi in delujejo samo gumbi. Seveda lahko vse nastavite za posamezne dejavnosti točno tako, kot želite.
4 ure aktivnosti na dan z GPS = teden vzdržljivosti kot nič!
Skupaj z zaslonom AMOLED prihaja, kot smo že povedali, veliko zabave in novih možnosti, a kot vedno ima vse svoje prednosti in slabosti, v tem primeru pa bi morala biti slabost življenjska doba baterije. Vendar, če jo primerjate s čimer koli Garmin, razen Fenix 7x, ki je skoraj dvakrat večji od ure, je zelo podoben ali bistveno boljši od drugih modelov. Največja primerjava, ki se ponuja, je s klasično različico Fenix 7 in tukaj se po informacijah proizvajalca dobijo zelo podobni rezultati, ki se pri nekaterih aktivnostih razlikujejo za največ 1/5 v korist Fenixa.
Uro sem v Tatrah uporabljal za vsakodnevne pohode z razdaljo približno 15 kilometrov, pri čemer je merjenje z GPS-om potekalo približno 4 ure dnevno med pohodom in eno uro med večernim sprehodom s psom. Poleg tega sem imel uro ves čas na zapestju in edino, kar sem imel izklopljen, je bil pulzni oksimeter, ki je zelo obremenjen z baterijo. Kljub temu sem prišel domov po petih dneh tega dnevnega režima in ura je imela na podoben način še dva dni. Če se torej ukvarjate s športom štiri ure na dan, med katerimi želite nekaj izmeriti, preostanek dneva pa gledate na uro za čas, občasno preverite, ali ste še živi, z merjenjem srčnega utripa in podobno, potem ni problema s tedensko vzdržljivostjo. Skratka, v nedeljo zvečer jih daš na polnilec in do naslednje nedelje ti ni treba nič skrbeti.
Gledal sem nekaj ocen Epixa 2 in iskreno povedano, ne vem, ali imam drugo uro ali je težava popolnoma drugačna, vendar stavkov, kot je ura, ni mogoče uporabiti brez načina vedno vklopljenega zaslona zdi se mi precej neumno. Če nastavite, da se zaslon samodejno vklopi, ko dvignete roko, kar lahko mimogrede nastavite ločeno za aktivnosti, posebej za spanje in posebej za čase, ko ne opravljate nobene dejavnosti, vam bo ura pokazala točno tisto, kar želite. želite kadarkoli želite in baterija res ne bo bistveno obremenjevala.
Življenjska doba baterije Garmin Epix 2
- Pametna ura: do 16 dni / 6 dni z vedno vklopljenim zaslonom
- Način varčevanja z uro: do 21 dni
- Samo GPS: do 42 ur / 30 ur z vedno vklopljenim zaslonom
- Vsi satelitski sistemi: do 32 ur / 24 ur z vedno vključenim zaslonom
- Vsi satelitski sistemi + večpasovni: do 20 ur / 15 ur z vedno vklopljenim zaslonom
- Vsi satelitski sistemi + glasba: do 10 ur / 9 ur z vedno vklopljenim zaslonom
- Način GPS z največjo vzdržljivostjo: do 75 ur
- Način ekspedicije GPS: do 14 dni
Multi-GNSS ne smete zamuditi!
Epix 2 lahko meri vse, kar vam pade na pamet, in kot pri prejšnjih ocenah se bom tudi tokrat kot del seznama vsega, kar ura zmore, skliceval na dejstvo, da to podrobno obravnavam v pregledu Gonilnik Garmin Marq ali pa si lahko ogledate določen seznam vseh stvari, ki jih je mogoče izmeriti, neposredno na spletni strani prodajalca. Epix druge generacije prinaša tako kot Fenix 7 tako imenovani sistem Multi-GNSS, ki lahko sprejema podatke iz več navigacijskih sistemov hkrati in v različnih frekvencah. Ura tako lahko v enem trenutku sprejme podatke iz vseh podprtih navigacijskih sistemov, vključno z GPS, Glonass in Galileo. To vodi do popolnoma natančne meritve, ki je tokrat res natančna na desetine centimetrov. Poleg tega je zahvaljujoč dejstvu, da je dovolj loviti različne satelite, sama povezava s sateliti bistveno hitrejša. Sistem tako najde na primer 3 satelite GPS, dva satelita Galileo in nekaj drugih satelitov iz Glonassa in že lahko meri položaj. Skeniranje je izjemno natančno, hitro in, kar je najpomembneje, ni izpadov. Meritev je res izredno natančna in zato, če ste ljubitelj brskanja po podatkih in opazovanja vsakega posameznega metra, boste prišli bolj k sebi kot kdaj koli prej in se boste v aplikaciji Garmin Connect dobesedno zabavali!
Karkoli pomislite, meri
Poleg merjenja vseh možnih in nemogočih športnih aktivnosti lahko Epix 2 meri tudi kopico fizionomskih funkcij, zahvaljujoč katerim lahko dobesedno in v prenesenem pomenu spremljate, kako deluje vaše telo. Na voljo je tudi merjenje načina pitja, funkcija telesne baterije, ki pokaže, koliko energije je ostalo v vašem telesu. Samoumevno je, da je vključeno zelo podrobno spremljanje spanja, vključno z natančnimi informacijami o fazah REM in vplivu spanja na energijo vašega telesa. Obstaja tudi funkcija telesne obremenitve, ki se ukvarja z merjenjem stresa. O stvareh, kot so pulzni oksimeter, merjenje srčnega utripa ali merjenje dihanja, verjetno nima smisla govoriti, saj jih seveda ne manjka. Zanimiva je funkcija Health Snapshot, ki, kot že ime pove, v dveh minutah zajame vse pomembne statistike vašega telesa, ki jih lahko nato primerjate z rezultati za posamezne dneve, mesece ali leta. Ne glede na to, ali gre za trening ali normalne fiziognomske funkcije, je malo verjetno, da boste naleteli na nekaj, česar Epix ne ponuja.
Če ste pravi športnik, boste uporabljali stvari, kot so meritve VO2 Max, meritve zmogljivosti, vzdržljivost v realnem času ali na primer funkcijo RacePro, ki vam omogoča načrtovanje tempa glede na dolžino, višino in drugo. vidike proge v sorazmerju z vašo energijo in treningom, tako da dosežete najboljši možni rezultat na dirki in hkrati ne pokurite posameznih etap in uspete končati dirko. Sedaj ni pomembno, ali greste nekajkrat na leto na druženje v hribe ali ste profesionalni športnik, merite lahko vse, kar vam pade na pamet. Zahvaljujoč vgrajenim topografskim zemljevidom, barometru in pulznemu oksimetru lahko ura izračuna vašo aklimatizacijo na določeni nadmorski višini.
Neverjetno, kaj zmore Epix 2, še več, poudariti je treba, da zmore vse z absolutno natančnostjo, ki ustreza profesionalnim športnim meritvam. Ko smo že pri zemljevidih, je funkcija ClimbPro nujna, če se odpravljate na Mount Everest in želite podrobno vedeti, kako razdeliti pot, da boste vedno dosegli točko poti ob lepem vremenu in se hkrati povzpeli na vrh v določen čas. Nazaj grede lahko samo smučate zaradi smučarskih kart, spodaj v dolini pa lahko igrate golf zaradi zemljevidov 42 golf igrišč. Karkoli se odločite početi, in moram poudariti besedo KARKOLI, lahko to storite z Epixom 000, saj imajo vedno funkcijo za karkoli že počnete.
Epix 2: najboljši Garmin, ki je bil kdaj predelan
Zame osebno je Garmin Epix 2 najboljše, kar lahko Garmin naredi v tem trenutku. Odlično združujejo kakovost obdelave in dosledno merjenje vseh možnih in nemogočih aktivnosti, ki jih poznamo iz Fenix 7 in hkrati ponujajo popoln zaslon, ki ponuja funkcije in možnosti, o katerih pri Garminu nismo niti sanjali. Epix 2 združuje najboljše iz obeh svetov in odkrito povedano, če niste velik oboževalec velikanskih zaslonov in ne želite za vsako ceno izbrati Fenix 7X, ki ponuja občutno daljšo življenjsko dobo baterije, potem vprašanje je, ali se v bistvu samo svetilka in solarno polnjenje splača razmišljati o Fenixu. Zame osebno in to pravim kot nekdo, ki je začel s Fenix 5, od katerega sem imel vse, kar je Garmin ustvaril v smislu ur, moram reči, da Garmin trenutno ne ponuja boljše ure kot Epix 2, in jih bo moral sploh premagati. Če želite Garmina in ste se hkrati bali, da nimajo toliko multimedijskih funkcij in vas moti zaslon, potem nimate kaj oklevati in se raje odločite zanj, po možnosti v Helvecija, kjer vam bodo izkušeni strokovnjaki svetovali, kateri Garmini so pravi za vas, zame pa je trenutno res Epix 2 in celo razmišljam, da če Garmin kmalu ne bo posodobil serije Marq, bom končal z Epix tudi.
Jaz, ko si začel s fenixom 5, nisi kaj dosti probal od garmina 😄
Marq Driver, venus 2s, fenix 5, fenix 6, fenix 7, epix, epix 2, tactics delta…. katere modele si probal?
Apple tako da se mora veliko naučiti. Smejim se! 😲
Kaj naj se nauči? Ubiti pametne funkcije in narediti le "neumnega" športnega testerja? Očitno si večina ljudi tega res ne želi, sicer bi si Apple ni imel pol trga ;-)
Torej je podobno kot če bi rekel, zakaj si je nek idiot izmislil letalo, ko pa obstaja helikopter in zmore marsikaj, kar letalo ne...
Garmin Venu 2 Plus so neumni kot Apple Watch
Vendar je to zelo neumen argument.. 🤦🏻♂️😃
in ali bom z njim prejel klic?
Zanima me možnost zamenjave baterije.
Pozdravljeni, baterije privzeto ni mogoče zamenjati s strani uporabnika, vendar mislim, da Garmin to zmore. Vendar imam Marq Driver že več kot 2 leti in padec vzdržljivosti ni opazen.
Garmin ga zamenja kos za kosom pod garancijo. Če želite zamenjati baterijo po garanciji, obstaja nekaj priročnih ljudi zunaj servisa. Če želite zamenjati baterijo po Garminu, tega ne bo naredil namesto vas, ponudil vam bo rešitev za novo.
Epix 2 zagotovo ni najboljši Garmin, ki ga danes lahko naredi.
Zaslon Amoled ni vsemogočen in da bi ga v poletnih dneh videl na soncu, mi je maksimalno raztegnjen neuporaben z vidika trajanja baterije in življenjske dobe Amoled. Nasprotno pa je trans-odsevni zaslon jasno na vrhu (ne primerjam zdaj ločljivosti in barv), več svetlobe ko ga sveti, bolj in bolje je jasen in berljiv, trans-odsevni zaslon pa je vklopljen non-stop brez vpliva na baterijo, kot je to v primeru AMOLED. In pritisk na gumb za osvetlitev transrefleksa zvečer ali ponoči je absolutno najmanjša stvar. Zahvaljujoč dejstvu, da je Garmin Fenix 7 dodal upravljanje na dotik, je serijo Fenix popeljal na povsem novo raven. Oh, Fenix 7X lahko prikaže tudi osem teh podatkovnih polj.
In zakaj bi moral kupiti Epix 2, če lahko za isto kupim Fenix 7X, ki ima večji zaslon, daljšo življenjsko dobo baterije, solarno polnjenje in svetilko? Zagotovo ne zaradi amoleda.
Če bi izdelali nekaj takega kot Epix 2X, ki bi bil enake velikosti kot Fenix 7X z daljšo življenjsko dobo baterije, bi morda bil v drugi ligi, a spet bi po nepotrebnem ustvarili lastno precejšnjo konkurenco med serijami .
V tem primeru imate drugačen Fénix 7, kot sem ga imel jaz za test in kot proizvajalec navaja glede polj. Kar zadeva Epix 2, sem objavil svoje mnenje, za katerega menim, da imam pravico, in kot nekdo, ki je testiral Venu 2s, Epix, Epix 2, Fénix 5,6,7 in ima gonilnik Marq, menim, da imam prav, da napišem tisto, kar se mi zdi najboljše. Ste Epix 2 testirali na neposredni sončni svetlobi? Ker sem in nikoli nisem ničesar videl, kajne? mi lahko prosim pošljete fotografijo hvala
Še enkrat preberi mojo objavo. Pisal sem predvsem o Fenix 7X. X za številko je zelo pomemben. Osem podatkovnih polj je standardno zmožnih 6X, pri uporabi aplikacije tretje osebe pa jih je lahko celo devet, tudi pri manjših modelih.
Nisem pisal o tem, da se zaslon Epix 2 na soncu ne vidi dobro ali sploh ne, napisal sem v kakšnih pogojih je zaslon dobro viden na soncu in na kaj to vpliva. Očitno ne preneseš kritike, če je ne znaš niti dobro prebrati, kaj šele pravilno oceniti.
OK, primerjaš bistveno večjo uro z Epixom 2… sam v članku navajam, da če hočeš 7x, potem je razlika občutna. Verjetno pa članka niste kaj dosti brali, saj je v njem vse.
Nikjer ne vidim omembe zažiganja amoled zaslona. Leposti zaslona športnega testnika ne potrebujem in zame ni prednost.
V tem primeru, Karl, definitivno kupi Fénix 7, povezavo do njihove ocene najdeš v tem članku in kot pišem v tem članku, so zagotovo bolj primerni zate, a to prebereš, ko komentiraš.
Ne veste, kako povezati epix 2 z iMacom s kablom (usb, usb-c)? Rečeno je, da mora biti v računalnik nameščen gonilnik MTP. Hvala vam.