Затвори оглас

Аппле рачунари су познати пре свега по једноставности и брзини, а у случају најновијих модела са чиповима Apple Ово је двоструко тачно за Силицон, јер нуди изузетне перформансе. Упркос томе, корисници се понекад могу наћи у ситуацији да њихов Мац престане да ради како се очекивало и да се успорава. С обзиром да чак и неколико година стар Мац може да ради без проблема, то наравно није уобичајена ствар. У овом чланку ћемо заједно погледати 5 основних грешака због којих корисници успоравају своје Аппле рачунаре.

Антивирус у позадини

Иако оперативни систем мацОС није заштићен од малвера на исти начин као иОС, где све апликације раде у такозваном сандбок режиму. Али то не значи да Мац рачунари немају изворну заштиту и да су стога рањиви без антивирусног програма. У ствари, Аппле рачунари су првенствено заштићени заштитом интегритета система (СИП), која може да гарантује да ниједан злонамерни код не уђе у језгро система. Али ту се дефинитивно не завршава, можемо поменути и Гатекеепер, на пример, који спречава покретање непознатих апликација. Поред тога, КСПротецт ради у позадини, који може да тражи злонамерни код и истовремено прима безбедносна ажурирања и информације о новооткривеном малверу директно од Аппле-а. Постоји и алатка за уклањање злонамерног софтвера (МРТ), која се брине о уклањању пронађеног злонамерног кода. Из тог разлога није неопходно користити антивирусни програм, који заправо само успорава систем.

Мало простора за складиштење

Ако желите да ваш Мац ради пуним капацитетом, потребно је да имате довољно слободног простора за складиштење. Наравно, ово може бити проблем посебно за старије Аппле рачунаре са малим ССД-овима, али на срећу постоје различити савети које можете користити да ослободите простор - погледајте чланак у наставку. Ако ваш Мац нема довољно слободног простора за складиштење, он интензивно покушава да избрише непотребне датотеке у позадини, што је захтеван процес. Ако не успе да ослободи простор дуже време, то може довести до потпуног смрзавања и других проблема. Не схватајте то олако ако икада добијете обавештење о малом складишту.

Многи позадински процеси

Иако су Мацови заиста веома моћни, посебно најновији модели са чиповима Apple Силицијум, тако да то не значи да имају бесконачну моћ. Увек се може десити да када истовремено отворите и користите све врсте захтевних апликација, перформансе једноставно понестане, што се огледа у успоравању Мац-а. Корисници Аппле-а имају лошу навику да остављају безброј апликација које раде одједном, што наравно ствара проблем. Апликације се могу лако искључити директно са Доцк-а, или можете отворити услужни програм за бољи преглед монитор активности, где се сви процеси могу сортирати у опадајућем редоследу према томе колико снаге користе. На овај начин лако можете препознати захтевне апликације које потом можете искључити.

Прескакање ажурирања

Неки корисници из неразумљивих разлога одбијају да инсталирају најновије исправке, што дефинитивно није исправан став. Apple јер у новим ажурирањима не долази само са новим функцијама на које би корисници морали да се навикну. Поред тога, углавном нуди исправке за све врсте безбедносних грешака и грешака, с тим да неке од њих могу лако довести до тога да Мац не ради оптимално и да се сруши. Стога је изузетно важно да одржавате свој Аппле рачунар ажурним и практично нема разлога зашто бисте избегавали ажурирања—осим ако нисте програмер, тј. Можете пронаћи и инсталирати ажурирања у  → Системске поставке → Ажурирање софтвера, где је такође могуће активирати аутоматска ажурирања.

Неред на радној површини

Корисници Мац-а су подељени у две групе – у првој ћете наћи љубитеље јабука који имају комплетну наруџбу на радној површини или немају ни једну икону на њој. У последњем ћете наћи управо супротно, односно кориснике који лако чувају стотине свих врста датотека, фасцикли и многих других на свом десктопу. Проблем је у томе што велики број датотека на радној површини може узроковати успоравање читавог система, укључујући његово покретање. Иконе ових датотека често приказују прегледе, за шта је практично неопходно отворити датотеку у позадини. Једноставно решење у овом случају је коришћење функције Сетс, коју активирате кликните десним тастером миша на радну површину а ти бираш Користите сетове. Опционо, можете креирати и једну главну фасциклу у коју ћете ставити све датотеке и друге податке. Ово елиминише потребу за сталним приказивањем прегледа датотека на радној површини и убрзава ваш Мац.

Данас најчитанији

.
  翻译: