Саопштење: Нафта, као и многе друге робе, последњих месеци пролази кроз буран период. Од краја јуна његова цена је порасла за скоро 20% и прешла преко 80 УСД по барелу. Али може ли се овај скуп наставити или нас чека преокрет и нови падови? КСТБ се припремио за ову тему коментар уживо аналитике Јири Тилечек и трговац Војтецх Словак, који ће се одржати данас 2.8. од 16:15 директно ИоуТубе канал КСТБ.
Јул је био месец са најбржим растом нафте од јануара 2022. Разлог је пре свега рекордна потражња и ограничена понуда. Глобална потражња је у јулу достигла 102,8 милиона барела дневно, али произвођачи нафте нису могли у потпуности да покрију овај обим, а тако је створен дефицит, која је процењена на 2,2 милиона барела. Иза овог проблема стоји, између осталих фактора, тј стратегија чланица ОПЕК-а, који је у јулу смањио производњу за 840 хиљада. барела дневно и смањење производње ће се вероватно наставити како то планирају Русија и Саудијска Арабија ограничити дневно рударење за још 500 хиљада буради.
Са становишта тражње може се очекивати њено повећање, посебно из САД, где према последњим објављеним подацима економија САД је расла у другом кварталу више од очекиваног (+2,4%). Тако је смањена вероватноћа рецесије у глобалној економији.
Све указује на то повећање цена нафте а потом и гориво, у блиској будућности. Осим тога, за домаће возаче долазе негативне промене у виду повећања пореза на дизел. Све у свему, чини се да ће август обележити поскупљења на пумпама.
С друге стране, гледајући графикон сирове нафте, видимо да се суочавамо са јаким отпором испод 90 долара. Ако би било преокрет тренда, са техничке тачке гледишта, могуће је да би цена достигла локални минимум од око 70 УСД. Поред тога, многи популарни индикатори, као што је на пример, могу указивати на преокрет РСИ (индекс релативне снаге), који је већ прешао праг од 70 поена.