Комерцијална порука: Готово сваки инвеститор или трговац је у неком тренутку чуо за „септембарски ефекат“. Односно, о томе да овај месец финансијским тржиштима не доноси ништа добро са становишта сезоналности и пре је назнака црвених бројева. Наравно, постоји много сличних „митова“, а они нису увек тачни. Па да видимо какав је септембар заиста.
У случају септембарског ефекта, испоставља се да то није само рима инвеститора. Гледајући историјске перформансе индекса С&П 500 сазнаћемо, то Септембар је заиста најгори месец. Током последњих 30 година, просечан учинак за месец септембар је – 0,67%.
Овај месец је завршио у губитку у последња три пута када је пао у 2020, 2021. и 2022. Пре тога су уследиле 3 године скромних добитака у распону од 0,43% до 1,72%. Најдужи низ пораза у последњих 30 година био је између 1999. и 2003. године, када је интернет мехур пукао.
Према неким инвестиционим стратезима, месец је септембар аномалије, који се појављује без већих догађаја. Међутим, постоји целина низ теорија, зашто током септембра месеца видимо на берзе традиционално лошији учинак. Једна теорија се бави ситуацијом у којој су берзе добро пословале током летњих месеци — као резултат тога, могу инвеститори да прикупљају профит пред неизвесни крај године. Постоји и теорија да инвеститори узимају профит пре почетка школске године, како би могли да плате школарину својој деци и уопште трошкове школе. На обема се такође заснива још једна теорија, која ће можда бити најближа истини, а то је чињеница да је реч о психолошки феномен, када инвеститори очекују лошији учинак у септембру и тиме прилагођавају своје портфеље. Месец септембар је специфичан и по томе што иде до последњег месеца трећег тромесечја. Компаније чекају да пријаве зараду, колико су добро пословале током летњих месеци, а то може бити веома неизвесно за многе инвеститоре у неке компаније. Инвестициони фондови такође прилагођавају своје портфеље на крају тромесечја како би пријавили да углавном држе акције са најбољим учинком у последња три месеца, привлачећи више новца у своје фондове.
Међутим, мора се напоменути да сваки велики пад у септембру био је повезан са неким специфичним догађајем. Прошле године, пад је изазвао Џером Пауел и његов говор у Џексон Холу крајем августа. Године 2009. Лехман Бротхерс је пропао. У септембру 2001. акције су пале због терористичких напада на куле близнакиње, а годину дана касније, у септембру, почео је талас распродаја након балона технолошких акција. У 2021. години, пад је проузроковао повећање приноса на државне обвезнице.
За сада имамо само једну планирану за септембар 2023 Састанак америчког Фед-а и други макроекономски догађаји. Фед је вероватно финансијски сектор неће бити под већим притиском, пошто он добро унапред припрема тржишта за своје акције и морао би да их значајно изненади. Међутим, цела ситуација је прилично неизвесна, а пад може доћи и због мање важне вести.
Али септембарски црвени бројеви не значе нужно нешто лоше. За дугорочног инвеститора такав пад може бити одлична прилика за куповину по ниским ценама. С друге стране, трговци и инвеститори траже заштите од својих дуготрајних позиција могу искористити такву ситуацију за спекулације о паду цена датих инструмената. Са статистичке тачке гледишта, септембар је идеалан месец за шопинг.