Затвори оглас

Увек се радујем представљању нових иПад-а, такође зато што их редовно добијам на преглед. Због тога би се сада могла направити и рецензија иПад Аир 2024 или, ако желите, иПад Аир М2. Ипак нисам редован корисник, јер иПад вероватно није производ за мене. Иако првих дана на њему испробавам све могуће и немогуће, после неког времена употреба је ограничена на потрошњу интернета и играње игрица, што ми се чини помало недовољно за производ за толики новац. Наравно, не желим ни на који начин да омаловажавам иПад. Имам велики број људи око себе који користе потенцијал Аппле таблета много боље од мене, али вероватно ћу се заувек држати комбинације иПхоне-а и МацБоок-а. А ни иПад Аир ме није убедио да купим иПад, иако је то модеран и моћан алат који ће вас, ако му нађете примену, дуго забављати.

Ако већ неко време пратите дешавања око Аппле таблета, вероватно вам је јасно да ће овогодишњи иПад Аир бити само мала еволуција, где ће највећа промена највероватније бити имплементација моћнијег чипа. И заиста јесте. Ако одлучимо да у сегмент „Аир” укључимо варијанту од 13 инча, не очекујте никакве промене у погледу дизајна или функционалности. Ако, као ја, намеравате да конзумирате садржај на интернету, скролујете по друштвеним мрежама и ту и тамо играте неку просту игрицу, ја бих се определио за старију. Али ако размишљате унапред, уређујете фотографије, узимате иПад као радни алат или размишљате о некој ААА игрици са већ купљеним контролером, иПад Аир са М2 није лош избор. Хајде да то разложимо мало детаљније.

Обсах балени

Наравно, прва ствар коју ћемо урадити је сама кутија. Нови таблет стиже у веома танкој кутији која, као и увек, открива предњу страну иПад-а са нагласком на дизајну без оквира. Танак дизајн паковања указује само на једно. Овде нећете наћи адаптер за пуњење, на који данас у суштини нико не рачуна. Поред иПад Аир-а, у кутији ћете пронаћи нешто за разговор и метар дуг плетени УСБ-Ц кабл за пуњење.

Выкон

Као што је већ јасно, Apple убацио чип у иПад Аир нове генерације Apple М2. Да, то више није најмоћнији чип, али ћете морати да се потрудите да га заиста „запечатите“. Пошто не уређујем видео записе нити фотографије, моје тестирање перформанси је ограничено на играње игара. Зато сваки пут журим да преузмем све врсте игрица. Играо сам неколико сати Цалл оф Дути: Мобиле, Генсхин Импацт, Ресидент Евил 4, Ресидент Евил Виллаге или ремастеризоване верзије ГТА: Сан Андреас и Вице Цити. Са било којим насловом, овај иПад уопште није имао проблема, чак и са нечим попут Ресидент Евил: Виллаге, начин на који постављате детаље биће веома важан.

Apple такође неколико дана након представљања иПад Аир-а са М2, он је признао да ови чипови имају ГПУ са девет језгара. Apple до сада је нудио ове чипове само у верзијама са 8 и 10 ГПУ језгара. Дакле, може се мислити да су то несавршено произведене верзије 10-језгарног чипа. Тешко је рећи да ли можете уочити разлику. У финалу ће то највероватније бити занемарљива промена. Чип је тада подржан са 8 ГБ РАМ-а. Игре на иПад Аир-у су заиста сјајне, међутим, не можемо препоручити бежични контролер за угодније играње игара. Верзија иПад-а од 13 инча је заиста велика у рукама, што вас ставља у значајан недостатак у ситуацијама када су вам потребне брзе руке. Ресидент Евил се игра заиста лоше без контролера, јер се виртуелни контролер појављује на екрану сваки пут када га додирнете, што квари читав доживљај играња. С друге стране, скоро сам завршио ГТА: Вице Цити ремастерован без контролера, чак и уз повремено псовање. Испод можете видети како игре изгледају на Аппле таблету.

Приказ

Нема значајних новости у вези са приказом иПад Аир-а, ако изузмемо већ поменуту новину у виду нове и веће дијагонале. Ако морам да почнем са позитивним стварима, то је савршено адекватан Мулти‑Тоуцх екран са ЛЕД позадинским осветљењем и ИПС технологијом резолуције 2732 × 2048 са финоћом од 264 ппи, који је читљив чак и на директном сунцу и има веома пристојан приказивање боја. Треба рећи да верзија од 13 инча има осветљеност од 600 нита, док мања верзија има 100 нита мање. Сам екран вас вероватно више неће узбуђивати, али не могу да замислим да ће вам на било који начин бити непријатно. Наравно, презентација црне није најбоља, али са њом морате рачунати због технологије која се користи. Олеофобни слој такође није претрпео никакве промене. Дисплеј ће се стога скоро одмах зачепити, а ако сте пас за чистоћу, чистићете га скоро константно.

Што се тиче екрана иПад Аир-а, усуђујем се (опет) да отворим питање које мучи Аппле фанове већ неколико година, а то је: „Зар не би требало да постоји панел са већом стопом освежавања, ја никако нисам размажен? у вези са овим. И сам користим иПхоне КСР дуги низ година. Међутим, ради се о машини која кошта 13 круна у верзији од 25 инча. Дефинитивно заслужује бољи приказ. На срећу, имао сам прилику да се неко време „играм“ са иПад Про са М4 током тестирања иПад Аир-а. Вероватно вам је јасно да је екран у овом случају сасвим друга песма. Презентација боја је невероватна и све тече глатко. Дакле, када сам се након тога вратио на иПад Аир, покрет је одједном био ужасно испрекидан. И све то у ситуацији када га користим лежећи и имам га релативно близу очију. Јасно ми је да ће се већина вас сложити са мном у вези са постављањем дисплеја од 120 Хз. То је, међутим, политика која Apple кује годинама, а ова привилегија „приказа“ припада само „Про“ моделима. Чак и ако конкуренција у овој ценовној категорији (чак и у много нижој) нуди екране са већом фреквенцијом, ми то, нажалост, морамо прихватити као Аппле корисници. Кладим се да ћемо прво видети екране са већом стопом освежавања у основним моделима иПхоне-а. Надамо се да ће то бити ускоро, а надамо се да ће ускоро стићи и иПад.

Звук

Такође укратко о звуку. Постоје два звучника са обе стране, са укупно 4 отвора за вентилацију. Док држите звучник хоризонтално, вероватно ћете рукама блокирати два отвора за вентилацију. Међутим, то није толико важно и нећете изгубити стерео чак ни у овој ситуацији. Позитивно оцењујем музичке перформансе иПад Аир-а. Понекад сам се чак питао како таблет чија је дебљина само 6,1 мм може да игра. Звук је прилично динамичан и довољно гласан. Колико пута нисам чак ни посегнуо за бежичним звучником док сам слушао музику и само пустио иПад да свира. Аудио перформансе иПад-а су стога веома пријатно изненађење за мене.

Пројектовање и изградња

Чак ни у овом случају није било великих изненађења и иПад Аир, очекивано, копира дизајн ранијих модела. Дакле, овде имамо дизајн без оквира, где је Тоуцх ИД сакривен у горњем дугмету. Раније сам прегледао неколико иПад-а са овим дизајном и увек сам се жалио на досадно и гласно климање овог дугмета. Дугме се и сада клати, али му је потребна велика помоћ и титрање се у овом случају уопште не чује. Зато буди свој Apple побољшан у грађевинском смислу, или сам у последње време једноставно имао несрећу.

Нови иПад Аир стигао је у четири варијанте боја, а то су плава, свемирско сива, љубичаста и звездано бела. Добио сам плаву варијанту, која вас вероватно подсећа на „плаву“ варијанту иПхоне-а 13 Про. Боја је лепа и разиграна, али увек ћу радије тражити свемирску сиву. Димензије варијанте коју сам тестирао су 214,9 к 280,6 к 6,1 мм. Ви-Фи верзија је тешка 617 грама. Ћелијска верзија је грам тежа. Што се тиче распореда контролних елемената, поред поменутог главног дугмета, наћи ћете и тастере за јачину звука и, наравно, магнетни конектор и Смарт конектор. Такође можете рачунати на УСБ-Ц конектор за пуњење. иПад Аир изгледа и осећа се веома лепо. С друге стране, мора се признати да би оквири око екрана могли бити приметно ужи. Немам примедби на задњи дизајн. То је класичан метални дизајн који једноставно одговара иПад-у и који ће му одговарати још дуго времена. Укратко, сигурна опклада на Аппле се добро исплати и једноставно ће вам се свидети иПад.

тоуцх ИД

Вероватно нико није очекивао да ће нови иПад Аир имати нешто друго осим Тоуцх ИД-а. Као што је било неколико година, можемо га поново пронаћи у горњем дугмету. Тоуцх ИД је згодан за коришћење. Брз је и релативно прецизан. Пазите да немате мастан или мокар прст. Ако желите да учините Тоуцх ИД мало прецизнијим, можете, као и раније, да скенирате прст до 5 пута. Знак питања виси над чињеницом да ли ћемо и у овој серији икада видети Фаце ИД. Ако пажљивије погледамо бројке, према Аппле-у, могућност "разбијања" Тоуцх ИД-а је 1:50000 за Фаце ИД је 1:1000000. Фаце ИД је стога 20 пута сигурнији од бројева. Наравно, цена би мало порасла. Међутим, иПад Аир више није један од најјефтинијих, а за мене би Фаце ИД већ могао бити ту. На крају крајева, то је технологија која Apple представљен 2017. уз иПхоне Кс. Па зар није време?

Камера

Као што увек кажем, највероватније нећете користити иПад као своју примарну камеру. Али лепо је што је овде. Ако погледамо техничке податке, можемо очекивати широкоугаону камеру од 12МП на задњој страни, отвор бленде ƒ/1,8, 5к дигитални зум, петоделно сочиво, Фоцус Пикелс технологију аутофокуса, панораму (до 63 мегапиксела), Смарт ХДР 4 , аутоматска стабилизација слике, итд. Нови иПад Аир не прави лоше слике. Не усуђујем се да кажем да ли има напретка од последње верзије. Међутим, фотографије уопште не изгледају лоше. И дођавола, узмите чињеницу да иПад због својих димензија не прави баш добре фотографије. На дневном светлу, фотографије су одличне, али их немојте упоређивати са иПхоне-ом.

Што се тиче предње камере, наћи ћете 12МП ултра-широкоугаону предњу камеру са отвором бленде од ƒ/2 и Смарт ХДР 4. Камера се сада налази са стране иПад Аир-а, тако да је савршено прилагођена за ФацеТиме позиве или друге конференције. Стављате иПад на своју страну и захваљујући широкоугаоној камери и корекцији сочива, камера ће вас увек пронаћи, чак и ако се крећете око стола. Заборавите селфије, али за потребе поменутих конференција предња камера је сасвим довољна. Промена локације предње камере је већ објашњена у петак, тако да није велико изненађење. Добра вест је да камеру уопште нећете приметити док је користите. Дакле, ако сте забринути да ће иПад изгледати неприродно када се користи у портретном режиму, узалуд се бринете.

Батерија

Apple у одељку за батерије, тврде да иПад може да издржи до 10 сати гледања видеа или прегледања интернета са једним пуњењем. Трајање батерије је прилично тешко проценити, јер ће у великој мери зависити од тога како користите иПад. Ако сам повремено свакодневно претраживао интернет, иПад је издржао чак 4 дана без пуњења. У нормалној употреби, према мом иПад Аир-у, заиста је „држач“. Ако играте, испразнићете батерију после подне. Одмах могу да препоручим набавку пристојног пуњача за иПад Аир. Са спорим пуњачем од 5В, "хранићете" иПад заувек. Ако поседујете МацБоок, овај проблем је решен.

Резиме

Новитет у виду иПад Аир-а са М2 чипом ми је прилично тешко оценити и заправо не знам коме бих га препоручио. Као што сам рекао неколико пута, ја нисам циљна публика за иПад. То је заиста леп и моћан алат који има много употреба. Много ћете се забавити са њим и обавити много посла. Знак питања виси изнад да ли бисте могли ефикасније да урадите посао на нечем другом. Да, можете написати семинарски рад или други текст и на иПад-у. Али морате купити тастатуру. Па зашто не бисте одмах урадили такав посао на МацБоок-у?

Основни иПад Аир са М2 у варијанти од 13" односно у меморијској варијанти од 128 ГБ кошта пуних 23990 круна, што је по мом мишљењу мало стрмо. иПад Аир кошта 256 круна у варијанти од 26990 ГБ, што је основна варијанта за складиштење МацБоок Аир-а. Вреди напоменути да је основни МацБоок Аир (256 ГБ) само 3 хиљаде круна скупљи. Ако купите бољу тастатуру за иПад Аир, она ће у основи испасти "траљаво". Ако затим између њих ставите иПадОС и мацОС, улагање у МацБоок биће много разумније. Да је иПад Аир са М2 био 5 хиљада јефтинији, вероватно не бих имао проблема са њим. У исто време, укључивање М2 чипа остаје мало разумно. Претходна верзија иПад Аир-а (2022) добила је М1. Аппле-ова рука не би пала да је, чак и с обзиром на протекле две године, укључио М3 чип. Такође постоји разлика од две генерације чипова између иПад Про. Дакле, као што сам рекао, не разумем у потпуности шта Аппле ради.

иПад Аир М2 можете купити овде

Данас најчитанији

.
  翻译: