САЩ е инвестирала 500 млн. долара в България през 2016 г.
Trud Daily, March 2018

САЩ е инвестирала 500 млн. долара в България през 2016 г.

Интервю на Петър Т. Иванов, изпълнилене директор на Американска търговска камара в България с Катерина Ковачева, в. "Труд", 21.03.2018 г.

Търговска война между САЩ и ЕС. Последици за трансатлатическите отношения и за България

Всяко вдигане на мита не е добре за бизнеса, защото може да доведе до по-сериозни последствия и да се влезе в спирала на лоши търговски отношения. Това, което се забелязва е, че всички търговски споразумения между континенти или държави се преразглеждат от администрацията на президента Тръмп. Това, което се дискутира в Брюксел на Трансатлантическата конференция в началото на март, е че едва ли глобализираният свят ще тръгне отново към отделни споразумения на страните.

От двете страни на Атлантика се намира най-големият и най-важен световен пазар: тук е 1/2 от световното индивидуално потребление, което прави 1/3 от световния БВП по сила на покупателната способност.

Жизнеспособността на търговията между САЩ и Европа се крие в необходимостта от засилване ролята на ключови институции, като Световната търговска организация и НАТО. Ние трябва да разглеждаме българския бизнес заедно с европейския. Европейският и американският бизнес правят най-големия оборот в света, така че това определено ще засегне европейския бизнес, но може би за България последствията няма да бъдат толкова големи.


Какво търсят инвеститорите от САЩ в България?

Данъците съвсем не са единственият определящ фактор за американските инвестиции в България. Компаниите търсят устойчива бизнес среда, включваща инфраструктура, политическа стабилност и върховенството на закона. Нашата камара има Бяла книга, в която сме очертали нашите приоритети за бизнес средата в България. Силна характеристика на България е развитието на специалистите в ИТ сектора, нарастващата стартъп екосистемата с инвеститори, които искат да влагат пари в обещаващи проекти, както и отговорността, която и бизнес, и образование имат, за да подготвят добре обучени кадри за ключовите за страната индустрии – ИТ сектор, минно дело, енергетика, фармацефтика.


Обем на американските инвестиции в Европа и в България

Според доклада за Транслатлантическата икономика за 2018 г. на Американската търговска камара в Европейски съюз (AmCham EU) стокообменът между САЩ и Европа възлиза на 5,5 трилиона долара от продажби на година. 54% от глобалните инвестиции в Америка са направени от страни в Европа, а 64% от инвестициите в Европа са на американски фирми. Бизнесите откриват 15 млн. работни места от двете страни на Атлантика. От друга страна икономиката на ЕС е порастнала с 2,7% през 2017, а тази на САЩ – с 2,3%. САЩ и Европа постигат заедно 28% от световния износ и близо 33% от световния внос.


Факторът, които спират американските инвестиции в страната ни

  • Образованието и кадрите са доста важени фактори
  • Образователната система трябва да е гъвкава.
  • В България този проблем отчасти се решава от частните компании, които създават свои обучителни центрове - бизнесът се опитва да компенсира липсвата на кадри.


България и Израел - прилики

Израел е малка държава, с умни хора, въпреки че те са много успешни в привличането на чужд капитал или по-скоро примерът големи компании да придобиват малки стартъпи. Само Microsoft е изкупил над 300 израелски компании. АмЧам България ще проучи въпроса как е създадена тази предприемаческа екосистема. Там във всеки университет има патентен адвокат и всяко изобретение на студентите се патентова, а парите от патента се използват за стипендии към други студенти.


Успешни български стартъпи и предприемаческата екосистема

България е на трето място в Европа по предприемчивост и по установяване на стартъпи в областта на високите технологии след Лондон и Берлин. В образователната ни система обучение по предприемачество е много малко застъпено, а това движи икономиакта на всяка държава. Внедряването на обучение по предприемачество ще доведе до създаването на предприемаческа екосистема в страната. В Америка екосистемата на стартъпи и и новации се развива чрез рисковия капитал. Дори в САЩ има само три центъра на такъв капитал – Силицивата долина, Бостън и Ню Йорк. А друг пример за страна, която много добре успява да привлече рисков капитал, е Израел. Цяла Европа изостава, а не само България и е нужно да се създаде общ център на рисков и дялов капитал.


България - ИТ хъб на Балканите и врата за бизнеса за Индия и САЩ?

Това се дискутира по време на конференцията IT Hub Connect. Тя е в програмата на Европредседателството, като идеята е държавите, които след нас ще поемат европредседателството – като Румъния, да продължат тази тенденция.


България в САЩ - стоки, услуги

Най- мащабното икономическо изследване на Трансатлантическите взаимоотношения направено от AmCham EU, показва, че САЩ са инвестирали 500 млн. долара в България само през 2016 г. Докато българските инвестиции в САЩ са...нула.

Разкритите работни места, свързани с американски инвестиции у нас са близо 10 000, което е два пъти повече спрямо 2012 г. Българският износ за САЩ възлиза на 604 млн. долара, докато американският е 269 млн. Това възлиза на 1,2% от общия брой стоки, които България изнася, но когато се включат и стоките, които съдържат български продукти, делът на износа на България за САЩ скача до 3,8%. Сред основните стоки, които изнасяме са текстил и аксесоари, компютри и електроника, машини и оборудване, храни и хранителни продукти. Като наблюдаваме ръст в техния износ при всички, само при текстила има намаление. Наши стоки са най-много търсени в щатите Ню Йорк, Ню Джързи, Калифорния, Мичиган, Илинойс. По отношение на услугите имам положително търговско салдо – изнесли сме услуги на стойност 556 млн.долара, а сме внесли 442 млн.

Със съкращения. Пълният текст се намира тук.


To view or add a comment, sign in

Explore topics