BIM vs. CAD
U području projektiranja i izgradnje, dva akronima imaju veliko značenje: BIM (Building Information Modeling) i CAD (Computer-Aided Design). Ove dvije tehnologije igraju vitalnu ulogu u arhitektonskoj, inženjerskoj i građevinskoj industriji (AEC), ali se znatno razlikuju u svojim metodologijama, mogućnostima i ukupnom utjecaju na izvršenje projekta. Pogledajmo razlike između BIM-a i CAD-a, otkrivajući njihove različite atribute i ispitujući prednosti koje pružaju stručnjacima u industriji. Počnimo od CAD-a.
CAD je računalno potpomognuti dizajn, koji služi kao temeljni aspekt arhitektonskih i inženjerskih postupaka izrade nacrta već duže vrijeme. Od svojih početaka u 1960-im godinama, CAD se proširio iz jednostavnih 2D crteža u sofisticirane 3D nacrte. Koristeći CAD, projektanti mogu proizvesti veoma precizne 2D i 3D prikaze različitih građevinskih elemenata, infrastrukturnih komponenti i mehaničkih sustava. Alati koje nudi program obuhvaćaju ključne značajke kao što su izrada nacrta, modeliranje i bilješke, omogućujući projektantima izradu složenih tehničkih crteža i shema namijenjenih građevinskim primjenama.
Za razliku od CAD-a, koji se uglavnom koncentrira na proizvodnju geometrijskih modela građevinskih komponenti, BIM ima sveobuhvatan pristup kombiniranjem geometrije, prostornih veza i detaljnih atributa podataka u jedinstveni digitalni model. BIM modeli djeluju kao sofisticirane baze podataka informacija, bilježeći ne samo opipljive značajke strukture, već i njezine operativne i izvedbene karakteristike tijekom vremena.
Jednostavno rečeno, BIM i CAD značajno se razlikuju u svojim temeljnim načelima.
CAD se prvenstveno koristi za projektiranje i dokumentaciju, dok BIM proširuje svoj opseg kako bi pokrio cijeli životni ciklus zgrade ili infrastrukturnog projekta. Kroz konceptualizaciju, projektiranje, izgradnju, rad i održavanje, BIM promiče suradnju i razmjenu informacija među sudionicima projekta, povećavajući učinkovitost i transparentnost tijekom svake faze.
BIM olakšava interoperabilnost olakšavajući nesmetanu razmjenu podataka između različitih softverskih aplikacija i disciplina. Za razliku od CAD-a, koji se može suočiti s problemima interoperabilnosti koji proizlaze iz različitih formata datoteka i standarda, Timski rad i suradnja u svim fazama i nivoima gradnje ključ je uspješnosti BIM-a. On potiče suradnju među arhitektima, inženjerima, izvođačima i upraviteljima objekata kroz otvorene standarde kao što su klase zaklade industrije (IFC) i COBie (razmjena informacija o građevinskim operacijama). Uz BIM, jedan tim mogu činiti i različite tvrtke smještene na različitim lokacijama u svijetu, dok okruženje u kojem dijele informacije omogućava svim sudionicima u gradnji njihovu vidljivost u digitalnom obliku.
#bim #hrvatska #igh #gradevinarstvo #cad