Wskazówki dotyczące pisania CV
Ilu rekruterów, doradców zawodowych i hiring managerów, tyle jest porad o napisaniu dobrego CV i byciu zauważonym w procesie szukania pracy. Uznałam, że przyszła pora i na mnie. Zamiast jedynie dodawać swoje trzy gorsze w postaci komentarzy do innych publikacji na ten temat, nadszedł czas, żebym popełniła własną.
Na początek zaznaczę, że dobre CV to takie, które zwyczajnie działa. Jest czytelne, zawiera potrzebne informacje oraz zostaje przekazane w odpowiednie miejsce. Nawet najlepsze na świecie CV nic nie da, jeśli zostanie jedynie w folderze na pulpicie czy na chmurze.
Druga sprawa to czas. Czas, w jakim CV zostanie wysłane w odpowiedzi na ogłoszenie, czas, jaki zajmie rekruterowi dotarcie do Kandydatek i Kandydatów zainteresowanych rekrutacją, nad którą aktualnie pracuje, aż po czas, jaki Kandydatki i Kandydaci czekają na feedback. Kalendarze wszystkich zainteresowanych muszą się zgrać razem z potrzebami organizacji, która szuka człowieka. Przy szukaniu pracy wskazane są cierpliwość i wytrwałość.
Pracuję z projektami rekrutacyjnymi dla branży IT, więc moje porady będę oparte o doświadczenia z własnego podwórka 😊
Kandydatki i Kandydaci, zapraszam do zapoznania się ze wskazówkami ode mnie.
Na co dzień pracuję jako IT Researcher w Mindbox SA , gdzie skupiamy się na pozyskiwaniu fajnych (🤓) i kompetentnych Kandydatek oraz Kandydatów dla naszych Klientów i dla nas. O tym, kogo aktualnie szukamy, możecie poczytać tutaj. W swojej codziennej pracy przeglądam profile na LI, CV wysyłane przez Kandydatki i Kandydatów w odpowiedzi na ogłoszenia oraz takie, które otrzymaliśmy już wcześniej wraz ze zgodą, by brać je pod uwagę przy okazji innych rekrutacji. Z rekrutacją IT jestem związana od 3 lat. Zajmowałam się zarówno szukaniem kandydatów, jak i przeprowadzaniem rozmów rekrutacyjnych oraz przygotowywaniem profili Kandydatek i Kandydatów, by zarekomendować ich do klientów.
Oto porcja wskazówek, jakimi chciałabym się podzielić z osobami szukającymi pracy:
1. Nawiąż kontakt z rekruterami (i researcherami 🙋) na LI.
Są tutaj w celach zawodowych. Śmiało dodawaj ich do sieci kontaktów, im też na tym zależy. Wielu ma w zwyczaju wstawiać posty z aktualnymi ofertami pracy (🙋♀️). Dzięki temu możesz przy pomocy jednej aplikacji być na bieżąco z ofertami z różnych firm. Chociaż wiadomo, polecam moją 💚
2. Uzupełnij profil. Najlepiej rób to regularnie.
Profil na LI jest Twoją wizytówką tak samo, jak CV. Ważne, żeby zawarte w nim informacje były prawdziwe… i żeby w ogóle były. Nie zostawiaj miejsca na domysły. Nazwa stanowiska „Software Developer” nie wyczerpuje tematu. Warto dodać w opisie informacje o technologiach, z jakimi pracujesz (pracowałaś, pracowałeś), przykładowe obowiązki. Rola roli nie jest równa. Poza tym warto mieć na uwadze, że specjalistek i specjalistów szukają również osoby nietechniczne. Coś, co dla Ciebie jest oczywiste, dla drugiej strony może takie nie być. Uzupełnianie profilu regularnie oszczędzi Ci pracy, kiedy będziesz szukać nowej roli i trzeba będzie sobie przypomnieć, co się działo przez ostatnie x lat.
3. Uzupełnij opis o sobie.
Szczególnie jeśli masz konkretne oczekiwania, takie jak tryb pracy, stawka, podejście do podróży, sprzęt, bez jakiego nie będziesz pracować, technologie, na których Ci zależy albo z którymi nie chcesz mieć więcej styczności. Jeśli są firmy, kultury organizacyjne lub branże, od jakich wolisz się trzymać z daleka, również warto umieścić taką informację. Pozwoli to ograniczyć nietrafione wiadomości.
To może być drażliwy temat dla Kandydatek i Kandydatów, ale chciałam dać znać, że ja to czytam. Natomiast, jeśli znajduję tam coś w stylu „zacznij wiadomość od pomidor jeśli to przeczytałeś” to nie napiszę wcale. Uważam, że w procesie jesteśmy sobie równi i takie narzucanie swoich wymagań zwyczajnie mi nie leży. Tutaj temat ucinam, bo mogłabym o tym napisać osobny artykuł 🎬
4. Wysyłaj CV z danymi kontaktowymi.
Proszę się nie dziwić, ale nawet obecnie trafiają się CV bez numeru telefonu czy bez podanego adresu email. O ile na LI jestem w stanie dopytać o te rzeczy, to niestety na CV wysłane w odpowiedzi na ogłoszenie poza Li nie jestem w stanie odpowiedzieć.
Dodatkowo dodaję dla porządku: sprawdź poprawność tych danych. Zdarzyło Ci się wysłać CV z niepoprawnymi danymi kontaktowymi? Nie trzeba się przyznawać, już pewnie dostałaś lub dostałeś nauczkę 🤓
5. Dane osobowe.
Imię i nazwisko oraz nazwa organizacji, w której aktualnie pracujesz, pozwolą rekrutacji zweryfikować, czy jesteś w ich bazie kandydatów, czy byłaś/byłeś zaangażowany w ten proces oraz czy nie jesteś objęta lub objęty zakazem konkurencji. Jeśli obowiązuje Cię NDA, to wiadomo, że pominiesz odpowiednie informacje.
Jeśli jesteś obcokrajowcem, warto wspomnieć czy mieszkasz na terenie Polski oraz czy masz pozwolenie na pracę. Pozwoli to rozwiać ewentualne wątpliwości czy proces Twojego zatrudnienia nie będzie wymagał więcej czasu, niż zostało na niego przewidziane.
6. Informacje o przebiegu zatrudnienia.
Chronologicznie, od najstarszej do najnowszej pozycji. Nie bój się ująć krótkiego projektu, jeśli był ciekawy. Jeśli w takich się specjalizujesz, warto dodać taką informację w CV lub w wiadomości do rekrutera. Jeśli chcesz to zmienić, to również warto to zakomunikować. Dzięki temu rekruter nie będzie się obawiał, że dłuższy projekt Cię nie zainteresuje.
Jeśli starsze stanowiska nie są ważne w ujęciu tego, co teraz robisz, możesz śmiało je pominąć.
7. Dłuższa przerwa w zatrudnieniu.
Kolejna rzecz, której nie należy się bać. Żeby uniknąć pytań lub niedomówień, warto po prostu opisać ją w CV jako „przerwa” lub jeśli masz ochotę, podzielić się co w tym czasie robiłaś lub robiłeś. Podróże, nauka języka czy wychowanie dzieci – każdy z Nas ma życie poza pracą i nie ma co udawać, że tak nie jest. Jeśli ktoś z tego powodu nie będzie chciał Cię zaprosić na rozmowę, lepiej dla Ciebie – nie będziesz marnować swojego czasu 😊
8. Opis obowiązków.
Pamiętaj, że CV przeglądają również osoby nietechniczne, szczególnie na początku procesu. Opisz, jakie miałaś lub miałeś obowiązki, wymień technologie. Nie musisz pisać wszystkiego! Wystarczy kilka przykładowych plus jakieś ciekawe/nietypowe jeśli były.
9. Wykształcenie.
Jeśli masz wyższe, warto się nim pochwalić! Szczególnie, jeśli w ogłoszeniu wspomniano o nim jako o atucie. Jeśli jest nietechniczne również warto o nim napisać w CV – dalej jest wiele organizacji, dla których jest to istotne. Jeśli jesteś w trakcie studiów, również warto to uwzględnić (jeśli nie masz ukończonych studiów, to też tak jakby są w toku, prawda 😅?).
Jeśli nie masz na swoim koncie przygody z uczelnią wyższą, możesz śmiało tę część pominąć.
10. Certyfikaty.
Koniecznie się nimi pochwal, w końcu ciężko na nie pracowałaś i pracowałeś! Jeśli lista Twoich certyfikatów jest pokaźna, warto byłoby nie wymieniać wszystkich w jednej sekcji CV. Możesz np. w CV podać te wymienione w ogłoszeniu o pracę albo opisać, że posiadasz certyfikaty dotyczące tego, tego i tamtego, a z listy certyfikatów zrobić załącznik do CV. Wilk syty, i owca cała 🐑 Możesz też napisać, że lista certyfikatów dostępna jest na Twoim profilu na LI (jeśli to prawda). Masz inny pomysł? Podziel się w komentarzu! 🖊
11. Hobby.
Niedoceniana część CV. W przypadku występowania stresu po jednej lub drugie stronie monitora jest to świetny punkt wyjścia, żeby trochę rozluźnić rozmówców. Może też być fajnym wstępem do rozmowy weryfikującej znajomość języka obcego.
12. Stan cywilny i informacje o dzieciach lub planach matrymonialnych i rodzicielskich.
Niepotrzebne.
13. Adres.
Miejscowość mile widziana, jeśli aplikujesz na rolę hybrydową, ewentualnie jeśli jesteś otwarty na dojazdy w inne miejsca, również warto to zaznaczyć. Dokładny adres w rekrutacji nie jest potrzebny.
14. Data urodzenia.
Również niepotrzebne. Jeśli bardzo chcesz napisać, jaki masz znak zodiaku, bo tak Ci w sercu gra, to pewnie, że możesz. W końcu Ty również rekrutujesz pracodawcę ♏
15. Wygląd CV.
Ostatnie, choć nie najmniej ważne. Zadbaj, żeby Twoje CV było czytelne i przyjazne dla odbiorcy. Nie używaj kolorów, które będą męczyć wzrok oraz używaj czytelnych, niefikuśnych czcionek. Zadbaj o neutralne tło, żeby z łatwością można było odczytać tekst. Sprawdź czy nie masz literówek, najlepiej kilka razy i poproś inną osobą o ponowne sprawdzenie. Pamiętaj, że jest to Twoja wizytówka.
Jeśli przychodzi Ci na myśl coś, co można tu dodać, to zachęcam to dzielenia się! Jestem świadoma, że nie jest to katalog zamknięty i chętnie stworzę tu przestrzeń do dzielenia się pomysłami, jak można ułatwić kilka spraw osobom szukającym pracy.
W razie pytań, uwag lub chęci nawiązania kontaktu, pozostaję do dyspozycji 📬