Odborníci na MDV SR: RASTISLAV CENKÝ
Rastislav Cenký študoval dopravu so zameraním na ekonomiku dopravy na strednej škole aj na vysokej škole v Žiline. Pracoval roky na ŽSR v manažérskych pozíciách, aj v mestskom dopravnom podniku v Bratislave. V roku 2013 rozbiehal v Bratislave prvý Integrovaný dopravný systém na Slovensku. Posledné roky pôsobil ako poradca v oblasti verejnej dopravy a zefektívňovania systémov riadenia štátnych podnikov. Niekoľko rokov riadil neziskovú organizáciu Inštitút pre dopravu a hospodárstvo.
S akými cieľmi prichádzate na pozíciu?
Mojou skutočnou víziou je lepšia, kvalitnejšia a ekologická doprava a tomu chcem prispôsobiť zameranie a priority sekcie. Tak, aby sa dopravné stratégie a vízie, ktoré máme roky na papieroch, začali
skutočne napĺňať. Základom je vybudovanie tímu odborníkov, ktorí budú správne identifikovať problémy, ich podstatu a budú navrhovať správne riešenia a zodpovedne dohliadať na ich implementáciu a vyhodnocovanie. Asi prvým hmatateľným cieľom však bude popasovať sa s úlohami definovanými v Pláne obnovy a odolnosti SR.
Aké sú ďalšie zásadne otázky, ktoré bude riešiť?
Je potrebné zrealizovať reformu verejnej dopravy, ktorá bude podporená novou legislatívou, či pravidlami pre lepšiu koordináciu a harmonizáciu dopravy. Už roky presadzujem potrebu zriadenia Národnej dopravnej autority, ktorá bude kompetentnou a odborne obsadenou inštitúciou v oblasti verejnej dopravy a zabezpečí, aby celé Slovensko tvorilo jeden kompaktný a efektívny integrovaný dopravný systém slúžiaci občanom - cestujúcim a ich potrebám. Ale sú tu i iné úlohy súvisiace s liberalizáciou železničnej dopravy, rozvojom infraštruktúry, či boj s nedostatkom financií v sektore.
Čo čaká Slovensko v doprave v dlhodobom a strednodobom horizonte?
V krátkodobom horizonte sa budeme musieť popasovať s dôsledkami ekonomickej recesie a poučenia aplikovať do strednodobých a dlhodobých stratégií. Strednodobé a dlhodobé hľadisko v doprave trošku zjednoduším - budeme musieť byť schopní plniť to, čo sme si predsavzali. Budovanie infraštruktúry je komplikovaný a časovo náročný proces, ktorý ak budeme za pochodu bezdôvodne meniť, spôsobí nám to problémy nie len v doprave, ale aj v národnom hospodárstve.