Ugrás a fő tartalomra

Stratégia és szakpolitika

Az EU átfogó politikai céljait az uniós intézmények közösen dolgozzák ki. Oldalainkon áttekintjük, hogyan születnek az uniós stratégiák, és hogyan váltja azokat konkrét szakpolitikai lépésekre és kezdeményezésekre az Európai Bizottság.

Stratégiai prioritások meghatározása

Az EU átfogó politikai stratégiáinak kialakításában a fő uniós intézmények vesznek részt, azaz: az Európai Parlament, az Európai Tanács, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság.

Az Európai Tanács az EU stratégiai menetrendjében meghatározza az elkövetkező ötéves időszakra az EU általános irányvonalát és céljait.

Ötévente, az új biztosi testület megbízatásának kezdetekor a Bizottság elnöke meghatározza a hivatali ideje alatt követendő politikai prioritásokat.

A Bizottság elnöke minden évben, az Unió helyzetéről szóló beszédében beszámol az Európai Parlamentnek a Bizottság által az előző évben elért eredményekről, és megvitatja azokat a Parlamenttel, egyúttal bejelenti a következő évre tervezett kulcsfontosságú kezdeményezéseket. Ezeket a kezdeményezéseket a Bizottság elnöke ún. szándéknyilatkozatban ismerteti az Európai Parlament elnökével és a Tanács soros elnökségével is.

Ennek és az öt évre szóló átfogó prioritásoknak az alapján a Bizottság munkaprogramot készít, melyben rögzíti a következő naptári évre vonatkozó cselekvési tervet. A munkaprogram leírja, hogyan lesznek a politikai prioritásokból konkrét lépések.

Ezen túlmenően a Bizottság stratégiai előrejelzés révén jövőbeli, távlati megfontolásokat is alapul vesz a szakpolitikai döntéshozatal, a stratégiai tervezés és a felkészültséget célzó tevékenységei során.

A polgárok, vállalkozások és más érdekeltek javát szolgáló uniós szakpolitikák és jogszabályok kidolgozása, a minőségi jogalkotásra vonatkozó szabályokkal összhangban

A Bizottság munkaprogramja, irányítási tervei, stratégiai tervei és éves tevékenységi jelentései

A szervezeti egységek általi tervezés

A Bizottság szervezeti egységei stratégiai és irányítási terveket készítenek, amelyekben ismertetik, hogyan fognak hozzájárulni a Bizottság prioritásainak megvalósításához, és amelyekben egyértelmű célkitűzéseket és mutatókat határoznak meg a nyomon követéshez és a jelentéstételhez.

A Bizottság szervezeti egységei minden fontosabb jogalkotási és szakpolitika-alakító kezdeményezés esetében hatásvizsgálatot végeznek a javaslatok várható gazdasági, környezeti és társadalmi hatásainak elemzése céljából.

A Bizottság tervezett kezdeményezéseinek listáját és a Bizottság elfogadott kezdeményezéseinek listáját az intézmény rendszeresen frissíti és elküldi a többi uniós intézménynek, hogy azok könnyebben meg tudják szervezni saját tevékenységeiket.

Hatásvizsgálatok

Szakpolitikai intézkedések kidolgozása és megvalósítása

Az uniós szakpolitikai intézkedések az uniós polgárok, vállalkozások és egyéb érdekeltek javát szolgálják. A minőségi jogalkotást segítő eszközök biztosítják, hogy minden új intézkedés megalapozott legyen és a rendelkezésre álló legjobb, már bevált eljárásokon alapuljon.

A Bizottság felel az uniós szakpolitikák kidolgozásáért és végrehajtásáért. E tevékenysége keretében:

  • új jogszabályokra vonatkozó javaslatokat nyújt be az Európai Parlamentnek és az Európai Unió Tanácsának,
  • segíti a tagországokat az uniós jogszabályok végrehajtásában,
  • irányítja az EU költségvetését és a források elosztását,
  • a Bírósággal együtt őrködik az uniós jogszabályok betartása fölött,
  • az EU diplomáciai szolgálatával, az Európai Külügyi Szolgálattal karöltve képviseli az Európai Uniót a nemzetközi porondon.

Uniós szakpolitikák

Mondja el véleményét a Bizottság kezdeményezéseiről

A jogalkotás nyomon követése

Az uniós költségvetés

Az uniós költségvetés lehetővé teszi az EU számára, hogy megvalósítsa szakpolitikai prioritásait, és olyan nagyszabású projektekbe ruházzon be, amelyeket az uniós országok önmagukban nem tudnának finanszírozni. Az erőforrások összevonásával az uniós költségvetés hozzáadott értéket teremt, megerősíti Európa gazdaságát és geopolitikai helyzetét.

Az uniós költségvetés múltja, jelene és jövője

A hosszú távú uniós költségvetés

Az EU mint hitelfelvevő – befektetői kapcsolatok

Jelentéstétel

A Bizottság minden évben az ún. stratégiai tervezési és programozási ciklus alapján tervezi meg munkáját, illetve számol be tevékenységéről. Mindegyik ciklusról jelentést tesz közzé.

A költségvetési év végén a Bizottság szervezeti egységei éves tevékenységi jelentést készítenek arról, milyen mértékben sikerült teljesíteniük a célkitűzéseiket. Ezeknek a jelentéseknek az összegzésével készül az az összefoglaló jelentés, amelyet a Bizottság megküld az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. 2016 óta az összefoglaló jelentés részét képezi az EU költségvetésével kapcsolatos éves irányítási és teljesítményjelentésnek.

Éves tevékenységi jelentések

Éves irányítási és teljesítményjelentések

Értékelés

A Bizottság rendszeresen értékeli, hogy az uniós intézkedések kielégítik-e az európai polgárok és vállalkozások szükségleteit. Az értékelés az intézkedések eredményességére, hatékonyságára, relevanciájára, egységességére és uniós hozzáadott értékére irányul. Az értékelésekről a Bizottság értékelési ütemtervben tájékoztatja a nyilvánosságot.

Uniós intézkedések értékelése

  翻译: