Skip to main content
Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy

Cyfrowa dekada Europy

Przez całą cyfrową dekadę UE realizuje zorientowaną na człowieka, zrównoważoną wizję społeczeństwa cyfrowego, aby wzmocnić pozycję obywateli i przedsiębiorstw.

      logo cyfrowej dekady

Społeczeństwo cyfrowe i technologie cyfrowe przynoszą ze sobą nowe sposoby uczenia się, rozrywki, pracy, odkrywania i realizacji ambicji. Przynoszą one również nowe wolności i prawa oraz dają obywatelom UE możliwość dotarcia poza społeczności fizyczne, lokalizacje geograficzne i stanowiska społeczne.

Nadal jednak istnieje wiele wyzwań związanych z transformacją cyfrową. Świat cyfrowy powinien opierać się na wartościach europejskich – tam, gdzie nikt nie jest pozostawiony samemu sobie, każdy cieszy się wolnością, ochroną i sprawiedliwością. Cyfrowa dekada Europy to miejsce, w którym każdy ma umiejętności korzystania z codziennych technologii. Nawet małe firmy wykorzystują technologię do podejmowania lepszych decyzji biznesowych, interakcji z klientami lub ulepszania części swoich operacji biznesowych. Łączność dociera do osób mieszkających na wsiach, w górach i na obszarach oddalonych, dzięki czemu każdy może korzystać z możliwości oferowanych przez internet i uczestniczyć w korzyściach płynących ze społeczeństwa cyfrowego. Kluczowe usługi publiczne i procedury administracyjne są dostępne online dla wygody obywateli i przedsiębiorstw.

Unia Europejska 2021

fix-empty

Cyfrowa dekada to kompleksowe ramy, które ukierunkowują wszystkie działania związane z cyfryzacją. Celem cyfrowej dekady jest zapewnienie, aby wszystkie aspekty technologii i innowacji działały na rzecz ludzi.

Ramy cyfrowej dekady obejmują program polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie”, cele cyfrowej dekady, cele, projekty wielokrajowe oraz zasady „Droga ku cyfrowej dekadzie”:

  • Cele cyfrowej dekady są wymiernymi celami dla każdego z czterech obszarów: łączność, umiejętności cyfrowe, przedsiębiorstwa cyfrowe i cyfrowe usługi publiczne.
  • Cele cyfrowej dekady wyznaczają kierunek działań państw członkowskich. Komisja informuje o działaniach państw członkowskich w sprawozdaniu rocznym.
  • Program polityki „Drogaku cyfrowej dekadzie” umożliwia UE i państwom członkowskim współpracę na rzecz osiągnięcia celów cyfrowej dekady i jej celów. Określono w nim mechanizm monitorowania postępów do 2030 r. Co roku Komisja publikuje sprawozdanie podsumowujące poczynione postępy.
  • Projekty wielokrajowe umożliwiają państwom członkowskim łączenie inwestycji i uruchamianie projektów transgranicznych na dużą skalę.
  • Prawa i zasadycyfrowej dekady odzwierciedlają wartości UE, których należy przestrzegać w świecie cyfrowym, zgodnie zDeklaracjąpraw i zasad cyfrowych.

Piramida pokazująca związek polityk i inicjatyw cyfrowej dekady

Cele ogólne i szczegółowe

W programie polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” określono ambicje cyfrowe na następną dekadę w formie jasnych i konkretnych celów. Główne cele można podsumować w 4 punktach:

  1. wykwalifikowana cyfrowo ludność i wysoko wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie technologii cyfrowych
  2. bezpieczna i zrównoważona infrastruktura cyfrowa
  3. Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw
  4. cyfryzacja usług publicznych

cele

 

 

Oprócz tych celów cele cyfrowej dekady zapewniają, aby transformacja cyfrowa w Europie przynosiła korzyści wszystkim ludziom, poprzez:

  • Budowanie bezpiecznego cyfrowego świata &
  • Zapewnienie wszystkim możliwości korzystania z technologii cyfrowych i zadbanie o to, by nikt nie został pominięty
  • Zapewnienie małym przedsiębiorstwom i przemysłowi dostępu do danych
  • Umożliwieniemałym i średnim przedsiębiorstwom przyjęcia technologii cyfrowych, w tym chmury obliczeniowej, analizy danych i sztucznej inteligencji (AI)
  • Promowanie wdrażania innowacyjnejinfrastruktury
  • Zapewnienie MŚP możliwości konkurowania w świecie cyfrowym na uczciwych warunkach
  • Świadczenieusług p ublic online
  • Promowanie badań koncentrujących się na pomiarze wpływu technologii cyfrowych oraz opracowywaniu zrównoważonych, energooszczędnych i zasobooszczędnych innowacji
  • Zapewnienie przyjęcia przez wszystkie organizacje środków w zakresie cyberbezpieczeństwa

Na drodze ku cyfrowej dekadzie państwa członkowskie składają Komisji sprawozdania na temat planowanych działań wspierających określone cele.

Działania i politykiKomisji w dziedzinie technologii cyfrowych opierają się już na tych celach i zasadach. Ponieważ będziemy mieli coraz więcej innowacji, ramy cyfrowej dekady gwarantują, że europejska wizja transformacji cyfrowej będzie jasna i szeroko wspierana przez wszystkie przyszłe działania w całej Europie.

Programpolityczny: mierzenie postępów

W programie polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r. ustanowiono mechanizm monitorowania i współpracy, aby osiągnąć wspólne cele transformacji cyfrowej w Europie.

Jako pierwszy krok w ramach programu polityki Komisja określiła kluczowe wskaźniki skuteczności działania w akcie wykonawczym na 2023 r. Kluczowe wskaźniki efektywności opierają się na istniejącym wcześniej badaniu DESI, które co roku mierzy stan transformacji cyfrowej w Europie. Następnie Komisja, we współpracy z państwami członkowskimi, opublikowałatrajektorie na szczeblu UE, aby ocenić, czy postępy odnotowanew odniesieniu do każdego celu są wystarczające do osiągnięcia wartości na 2030 r. Każdego roku Komisja publikuje sprawozdanie na temat stanu cyfrowej dekady, w którym mierzy i ocenia postępy w realizacji celów i założeń cyfrowej dekady oraz trajektorii na szczeblu UE, a w razie potrzeby zaleca dalsze działania i wysiłki. Pierwszesprawozdanie na temat stanu cyfrowej dekady opublikowano w 2023 r., adrugie w2024 r.

Po opublikowaniu pierwszego sprawozdania każde państwo członkowskie określiło własny krajowy plan działania, aby osiągnąć wspólne unijne trajektorie i cele. W drugim sprawozdaniu na temat stanu cyfrowej dekady Komisja opublikowała ocenę krajowych planów działania wraz z zaleceniami dotyczącymi wyeliminowania luk i zapewnienia, aby transformacja cyfrowa przewidziana w programie polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” została osiągnięta w całej UE. Co dwa lata państwa członkowskie aktualizują swoje krajowe plany działania, dokonując przeglądu i dostosowania planowanych działań, środków i inwestycji, z uwzględnieniem zaleceń Komisji.

cykl współpracy w ramach programu politycznego

Projekty wielokrajowe

Projekty wielokrajowe to projekty na dużą skalę, które mogą przyczynić się do osiągnięcia celów cyfrowej dekady. Umożliwiają one państwom członkowskim łączenie i łączenie zasobów w celu budowania zdolności cyfrowych, których same nie byłyby w stanie rozwinąć.

Komisja określiła wstępny wykaz obszarów, w których realizowane są projekty wielokrajowe, i w razie potrzeby może go aktualizować na podstawie corocznego monitorowania postępów.

wspólna infrastruktura i usługi w zakresie danych, łańcuch bloków, procesory o niskim poborze mocy, ogólnoeuropejskie wdrażanie korytarzy 5G, obliczenia wielkiej skali, bezpieczna infrastruktura kwantowa i sieć centrów cyberbezpieczeństwa, cyfrowa administracja publiczna, centra innowacji cyfrowych lub partnerstwa na rzecz zaawansowanych technologii w zakresie umiejętności cyfrowych

Projekty wielokrajowe powinny łączyć inwestycje z unijnych zasobów finansowych, w tym z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, oraz z państw członkowskich. Inne podmioty publiczne i prywatne mogą w stosownych przypadkach inwestować w projekty.

Komisja pomaga państwom członkowskim w identyfikowaniu, tworzeniu i wdrażaniu projektów wielokrajowych. Aby stworzyć projekt wielokrajowy, w którym nie ma innego instrumentu prawnego, w programie polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” wprowadzono nową strukturę prawną –konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej (EDIC), która umożliwia szybkie i elastyczne wdrożenie.

W 2024 r. Komisja opublikowała drugie sprawozdanie z postępów Unii w realizacji projektów wielokrajowych.

Najnowsze wiadomości

Podobne tematy

Szczegółowe wyjaśnienia

Pakiet „Stan cyfrowej dekady” na 2024 r.

W sprawozdaniu na temat stanu cyfrowej dekady z 2024 r. przedstawiono postępy UE na drodze do transformacji cyfrowej, która przynosi korzyści obywatelom, przedsiębiorstwom i środowisku.

Ambasadorzy DigitalEU

Ambasadorzy DigitalEU skupiają dziennikarzy, redaktorów i influencerów działających w dziedzinie technologii cyfrowych i amplitudy.

  翻译: