Projekt Zelená domácnostiam 2 financovaný z EÚ, ktorý prebieha na Slovensku v rokoch 2019 až 2023, nadväzuje na pilotný projekt Zelená domácnostiam, ktorý sa realizoval v rokoch 2015 – 2018 takisto s financovaním EÚ. Druhý projekt poskytuje financovanie vo výške približne 48 miliónov eur na inštaláciu malých zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov na obytných budovách vo všetkých regiónoch krajiny okrem Bratislavského kraja. Zníži sa tak environmentálna záťaž a účty domácností. Zelená domácnostiam 3 súbežne pokrýva rovnaké obdobie a má rozpočet 45 miliónov eur.
Zelená domácnostiam 2: pokračujúca podpora zelenších domácností na Slovensku
- 29 July 2022
Po úspešnej žiadosti získajú domácnosti poukážky, ktorými sa registrovaným dodávateľom uhradí časť nákladov na inštaláciu fotovoltických panelov na výrobu elektriny, slnečných kolektorov, kotlov na biomasu či tepelných čerpadiel na výrobu tepla. Plánuje sa financovanie inštalácie veterných turbín, ktoré podlieha zmene právnych predpisov.
Domácnosť môže získať podporu len na jedno zariadenie každého typu. Ak žiadateľ získal finančné prostriedky na konkrétny typ v rámci pilotného projektu, nemôže získať prostriedky na rovnaký typ v rámci Zelenej domácnostiam 2 alebo 3.
Podmienky žiadosti
Pri rodinných domoch je možné financovať všetky typy zariadení. Pri bytových domoch sú oprávnené len slnečné kolektory a kotly na biomasu.
Pri inštalácii zariadenia v rodinnom dome musí byť žiadateľ fyzická osoba a vlastník alebo spoluvlastník nehnuteľnosti. Pokiaľ ide o žiadosti pre bytové domy, musia ich podávať spoločenstvá vlastníkov bytov alebo vlastníci zastúpení správcom budovy.
Vlastníctvo alebo spoluvlastníctvo právnických osôb a umiestnenie v obchodných priestoroch znamená, že budova nie je oprávnená na podporu. Rovnako existujú obmedzenia spojené s využívaním budov na hospodársku činnosť.
Typy zariadení
Elektrina vyrobená z fotovoltických panelov získaných prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam 2, ktorú domácnosť nespotrebuje ani v čase výroby, ani po uskladnení v akumulátore, sa bezplatne dodáva do verejnej siete. Výkon zariadenia by tak mal byť úmerný spotrebe elektriny v domácnosti.
Slnečné kolektory využívajú energiu zo slnečného žiarenia na ohrev vody v zásobníkoch, čím poskytujú teplú vodu a ďalší zdroj tepla. Kolektory namontované v rámci projektu majú priemernú plochu okolo 5 m², čo postačuje na pokrytie potrieb teplej vody v bežnej domácnosti.
Tepelné čerpadlá, ktoré sú vhodné pre dobre izolované domy, odoberajú teplo z vonkajšieho prostredia budov na použitie v nízkoteplotných vykurovacích systémoch, napríklad podlahovom, stenovom alebo stropnom.
Kotly na biomasu spaľujú pelety, brikety a drevnú štiepku, prípadne premieňajú drevo na plyn. Podmienkou podpory pri montáži kotla na biomasu je, že musí nahradiť kotol na uhlie.
Celková investícia a finančné prostriedky EÚ
Celková investícia na projekt „Zelená domácnostiam 2“ dosahuje 48 000 000 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja EÚ prispieva sumou 40 800 000 EUR v rámci operačného programu „Kvalita životného prostredia“ na programové obdobie rokov 2014 – 2020. Investícia spadá do priority „Energeticky efektívne nízkouhlíkové hospodárstvo vo všetkých sektoroch“.