Broj nesreća sa smrtnim ishodom u nekoliko zemalja dunavske regije veći je od prosjeka EU-a, a veliki dijelovi njihovih cestovnih mreža ocijenjeni su kao loši kad je riječ o sigurnosti. Partnerstvo financirano sredstvima EU-a i uz podršku Interrega pomoglo je tim zemljama da smanje broj smrtnih slučajeva i ozbiljnih ozljeda vozača, putnika, motociklista, biciklista i pješaka.
Interreg projekt RADAR: unaprjeđenje sigurnosti na cestama u zemljama dunavske regije
- 03 November 2022
Stručnjaci za sigurnost na cestama i infrastrukturu surađivali su u projektu „Procjena rizika na cestama dunavske regije” (RADAR). Sudjelovalo je 12 zemalja, 13 ministarstava i tijela za sigurnost na cestama.
Tijekom trogodišnjeg razdoblja provodili su aktivnosti učenja za stručnjake koji rade na poslovima sigurnosti na cestama i ispitali razvoj cestovne infrastrukture.
Infrastruktura za manje nesreća
Stručnjaci su analizirali dostupne podatke kako bi identificirali najopasnije dionice cesta u regiji i razloge zbog kojih dolazi do nesreća. Te su informacije iskoristili kako bi vlastima pomogli da poboljšaju cestovni plan, pješačke staze, biciklističke staze i prijelaze. Postavljanje sigurnosnih prepreka i osiguravanje veće vidljivosti znakova neki su od poboljšanja uvedenih u nekoliko zemalja.
Poseban je fokus stavljen na sigurnost cesta u blizini škola i izrađeni su planovi za smanjenje rizika od nesreća u tim osjetljivim područjima. Podizanje sigurnosti cesta kad su u pitanju pješaci i biciklisti bio je još jedan prioritet projekta RADAR.
U osam zemalja provedene su pilot-mjere kako bi se ispitali napretci u pogledu sigurnosti razrađeni tijekom projekta. Sastavljen je plan ulaganja za sigurnije ceste koji će osigurati zajednički pristup u smanjenju broja smrtnih slučajeva povezanih s cestovnim prometom. Projektni materijal objavljen je na svim jezicima zemalja dunavske regije.
Dijeljenje rješenja
Osposobljavanje je bilo ključni element projekta jer su za infrastrukturne promjene često potrebne godine kako bi se postiglo znatno smanjenje broja sudara. Petodnevne obuke održale su se u svim zemljama sudionicama, a inženjeri cestovnog prometa i tijela nadležna za cestovni promet informirani su o načinima utvrđivanja rizika i primjeni isplativih rješenja.
Organizirani su dvodnevni studijski posjeti u Sloveniji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Slovačkoj i Ujedinjenoj Kraljevini radi razmjene primjera najboljih praksi i rješenja povezanih sa sigurnosti na cestama.
Uključene regije već imaju koristi od boljeg upravljanja brzinom i sigurnih protoka prometna na svojim cestama. Osnovana je transnacionalna stručna skupina za sigurnost na cesti koja će rezultate projekta iskoristiti za davanje informacija pri izradi nacionalnih planova za sigurnost na cesti.
Ukupno ulaganje i financiranje EU-a
Ukupno ulaganje za projekt „RADAR – procjena rizika na cestama dunavskog područja” iznosi 2 152 510 EUR. Pritom EU-ov Europski fond za regionalni razvoj, Europski instrument za susjedstvo i Instrument za pretpristupnu pomoć pridonose iznosom od 1 829 633 EUR u okviru operativnog programa transnacionalne suradnje „Interreg Dunav” za programsko razdoblje 2014. – 2020.