Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Najczęściej zadawane pytania - Słowniczek pojęć

Gdzie?

Miejsce zamieszkania oznacza kraj, w którym zwykle mieszkasz, Twój kraj pochodzenia. Innymi słowy, to kraj, w którym znajduje się Twój ośrodek interesów życiowych. W art. 11 rozporządzenia wykonawczego 987/2009 znajduje się wykaz kryteriów ułatwiających instytucjom zabezpieczenia społecznego ocenę, który kraj można uznać za miejsce zamieszkania.

Kryteria te obejmują: czas trwania pobytu na terytorium poszczególnych krajów; sytuację rodzinną i więzi rodzinne; sytuację mieszkaniową i informację, czy sytuacja ta ma charakter stały; miejsce wykonywania działalności zawodowej lub działalności o charakterze niezarobkowym; charakter wykonywanej działalności zawodowej; kraj uważany za miejsce zamieszkania dla celów podatkowych; w przypadku studentów – źródło dochodów. W każdym razie decyzja dotycząca kraju, który będzie uważany za Twoje miejsce zamieszkania, jest podejmowana przez instytucje zabezpieczenia społecznego, a nie przez Ciebie.

Pobyt tymczasowy oznacza okres, podczas którego przebywasz w miejscu, które nie staje się Twoim ośrodkiem interesów życiowych, czyli w miejscu innym niż miejsce, w którym zwykle mieszkasz. Instytucje zabezpieczenia społecznego określają ośrodek interesów życiowych w celu ustalenia Twojego miejsca zamieszkania (zob. definicję miejsca zamieszkania powyżej). Do celów koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego pobyt tymczasowy nie jest ograniczony do ściśle określonego okresu, ale jest związany z pojęciem zamieszkania.

Na przykład faktu, że student kształcący się w innym kraju przez okres dłuższy niż trzy miesiące rejestruje się w organach administarcji lokalnej, nie można uznać za zmianę miejsca zamieszkania: jeżeli student zamierza wrócić do swojego miejsca zamieszkania po zakończeniu okresu studiów, jego pobyt uważa się za pobyt tymczasowy i tym samym może on posługiwać się europejską kartą ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Kto?

„Praca najemna” lub „działalność na własny rachunek” oznacza pracę lub sytuację równoważną, traktowaną jako taką do celów stosowania ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego kraju (kraje UE, Islandia, Lichtenstein, Norwegia lub Szwajcaria), w którym taka praca lub sytuacja równoważna ma miejsce (art. 1 rozporządzenia 883/2004).

„Pracownik transgraniczny” oznacza osobę pracującą w jednym z krajów UE, w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii, która mieszka w innym z tych krajów, do którego powraca z zasady codziennie lub co najmniej raz w tygodniu.

Zgodnie ze przepisami UE dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego „ubezpieczony” oznacza osobę spełniającą warunki wymagane na podstawie ustawodawstwa jednego z krajów UE, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii do posiadania prawa do świadczeń z tytułu zabezpieczenia społecznego.

„Członek rodziny” oznacza każdą osobę określoną lub uznaną za członka rodziny przez ustawodawstwo jedneo z krajów UE, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii, na mocy którego przyznawane są świadczenia. >> W celu znalezienia instytucji, z którą możesz się skontaktować, skorzystaj z naszego wykazu.

Zgodnie z przepisami UE dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego określenie „bezpaństwowiec" ma znaczenie nadane mu w art. 1 Konwencji dotyczącej statusu bezpaństwowców, sporządzonej w Nowym Jorku, dnia 28 września 1954 r.

Zgodnie z przepisami UE dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego „uchodźca” ma znaczenie nadane mu w art. 1 Konwencji dotyczącej statusu uchodźców, sporządzonej w Genewie, dnia 28 lipca 1951 r.

Powiązane wiadomości

Brak wiadomości w ostatnich sześciu miesiącach.

Udostępnij tę stronę

  翻译: