- ECHA
- Podpora
- Fáze registrace
- 4. Posouzení rizika a rizika
- Jak zamezit zbytečným zkouškám na zvířatech
- Sdružování látek do skupin a analogický přístup
Sdružování látek do skupin a analogický přístup
Sdružování látek do skupin a analogický přístup
Seskupování látek do skupin a uplatňování analogického přístupu patří mezi nejčastěji používané alternativní postupy k doplnění chybějících údajů v registracích předkládaných podle nařízení REACH. V rámci tohoto přístupu jsou příslušné informace o analogických („zdrojových") látkách použity k předvídání vlastností „cílových" látek. Jsou-li seskupování a analogický přístup použity správně, lze tím omezit experimentální zkoušení, neboť není nutné zkoušet každou cílovou látku.
U každého standardního požadavku na informace, který se použije, musí žadatelé o registraci uvést, zda provádějí jeho úpravu uplatněním analogického přístupu, přičemž musí toto použití odůvodnit.
Žadatelé o registraci musí zajistit, aby jejich přístup splňoval podmínky pro použití seskupování a uplatnění analogického přístupu stanovené v příloze XI oddílu1.5 nařízení REACH. Analogický přístup může podpořit závěr pro určitou sledovanou vlastnost podle nařízení REACH také za pomoci přístupu založeného na průkaznosti důkazů.
V pokynech agentury ECHA a dalších podpůrných materiálech se uvádí, jak případy analogie pomocí analogického přístupu zpracovávat a jak je oznamovat. Sdružování látek do skupin a uplatnění analogického přístupu musejí být dostatečně a vhodně zdokumentovány. Součástí této dokumentace by měly mimo jiné být i výchozí předpoklady a vyvozené závěry. Hlavní údaje by měly být snadno identifikovatelné, včetně příslušných odkazů na soubor údajů o látce (např. soubor údajů o látce v aplikaci IUCLID).
Agentura ECHA odůvodnění poskytnuté žadateli o registraci posoudí a ověří, zda splňuje právní požadavky.
Agentura ECHA vypracovala na pomoc podnikům při plnění jejich povinností podle nařízení REACH názorný příklad seskupování látek a uplatnění analogického přístupu. Tento názorný příklad obsahuje několik prvků:
- Část 1: Úvodní poznámka, která poskytuje základní informace o uplatnění analogického přístupu včetně všeobecných úvah a zabývá se nedostatky, jež agentura ECHA často zaznamenává při vyhodnocování registračních dokumentací.
- Část 2: Názorný příklad pro hypotetickou látku uvádějící očekávanou úroveň informací, jež mají být poskytnuty. Zahrnuje i vysvětlivky, které se podrobněji zaměřují na odůvodnění a použitý přístup.
Rámec pro analogické posouzení (RAAF) agentury ECHA dává strukturu vědeckému hodnocení sdružování do skupin a analogickému přístupu podle nařízení REACH.
Rámec pro analogické posouzení bylo třeba vytvořit kvůli technické náročnosti posuzování analogických přístupů u vysokého počtu různých případů možných analogií. Agentura ECHA nyní používá rámec pro analogické posouzení proto, aby zajistila, že posuzování postupu seskupování a analogického přístupu použitého pro sledované vlastnosti týkající se lidského zdraví, které se provádí v rámci vyhodnocování dokumentací, bude jednotné a transparentní.
Tato publikace také poskytuje návody žadatelům o registraci, kteří využívají odborné znalosti v oblasti analogického přístupu, jak posuzovat a podle možnosti i vylepšit svá vysvětlení ohledně toho, proč a jak analogický přístup použít.
Použití rámce pro analogické posouzení
Cílem rámce pro analogické posouzení je zajistit jednotné hodnocení zásadních vědeckých aspektů seskupování a analogického přístupu. Pokud odborníci rámec pro analogické hodnocení v analogickém přístupu použijí, získají strukturované posouzení silných i slabých stránek analogického přístupu a zjistí případné nedostatky v dokumentaci, vědeckém odůvodnění a/nebo v podpůrných důkazech. Výsledkem posouzení provedeného s použitím rámce pro analogické posouzení je závěr o tom, zda dané použití analogického přístupu může být vědecky přijatelné, či nikoli.
Struktura rámce pro analogické posouzení
Analogické přístupy jsou posuzovány pomocí různých scénářů a jejich příslušných posuzovaných prvků a posuzovaných možností. Scénáře popisují různá seskupení a analogické přístupy.
Každý scénář má několik posuzovaných prvků, které mají klíčový význam při rozhodování, nakolik je určitý analogický přístup opodstatněný a spolehlivý. Každý případ analogie je zkoumán z hlediska každého příslušného posuzovaného prvku. K posuzovaným prvkům jsou podána podrobná vysvětlení a uvedeny příklady. U každého posuzovaného prvku posuzovatel za pomoci série otázek zvolí pro daný prvek nejvhodnější možnost posouzení (vyvození závěru).
Tipy
- K ověření spolehlivosti přizpůsobení požadavků na základě analogického přístupu využijte rámec pro analogické hodnocení agentury ECHA.
- Uveďte hypotézu založenou na důkazech o tom, proč lze údaje o jedné látce použít k doplnění chybějících údajů o látce jiné. Učiňte tak pro každou vlastnost.
- Analyzujte údaje z jiných zkoušek s cílem identifikovat rozpory s navrženou hypotézou. Náležitě analogický přístup zdůvodněte a poskytněte podpůrné a důvěryhodné informace.
- Specifikujte identitu všech použitých látek. Při rozpracovávání tvrzení založeného na analogickém přístupu vezměte v úvahu rovněž nečistoty a potenciálně odlišná složení látky.
- Názorně doložte, jak předpověď zdůvodňují strukturní podobnosti a odlišnosti.
- Vytvořte matici údajů a poukažte na trendy v dané kategorii.
- Guidance on information requirements and chemical safety assessment, R.6 QSAR and grouping of chemicals
- The Read-across assessment framework [PDF] [EN]
- Human health:
- Appendix HH-A: Scenario 1 [PDF] [EN]
- Appendix HH-B: Scenario 2 [PDF] [EN]
- Appendix HH-C: Scenario 3 [PDF] [EN]
- Appendix HH-D: Scenario 4 [PDF] [EN]
- Appendix HH-E: Scenario 5 [PDF] [EN]
- Appendix HH-F: Scenario 6 [PDF] [EN]
- Environment:
- Appendix ENV-A: Scenario 1 [PDF] [EN]
- Appendix ENV-B: Scenario 2 [PDF] [EN]
- Appendix ENV-C: Scenario 3 [PDF] [EN]
- Appendix ENV-D: Scenario 4 [PDF] [EN]
- Appendix ENV-E: Scenario 5 [PDF] [EN]
- Appendix ENV-F: Scenario 6 [PDF] [EN]
- Consideration on multiconstituent substances and UVCBs:
- Human health: