Strategija za prikupljanje podataka
-
4. Procjena opasnosti i rizika
- Zahtjevi obavješćivanja: Od 1 tone do 100 tona na godinu
- Zahtjevi obavješćivanja: Od 10 do 100 tona na godinu
- Zahtjevi u pogledu informacija: od 100 do 1000 tona godišnje
- Zahtjevi u pogledu informacija: 1000 tona ili više godišnje
- Prilagodbe standardnim zahtjevima obavješćivanja
- Kako izbjeći nepotrebna ispitivanja na životinjama
- Strategija za prikupljanje podataka
Strategija za prikupljanje podataka
U postupku obrade podataka postoje četiri koraka prije registracije tvari. Dogovorite se sa supodnositeljima registracije o načinu podjele posla, o tome hoćete li angažirati vanjskog suradnika za obavljanje dijela ili svih zadataka.
Prikupite rezultate postojećih studija/ispitivanja o tvari i napravite procjenu njihove kvalitete.
Trebate također pregledati dostupnu znanstvenu literaturu i priručnike. Ako postoji dovoljno neovisnih izvora, informacije iz literature često se mogu iskoristiti za opis fizikalno-kemijskih svojstava tvari.
Saznajte koje vam informacije trebaju za količinski raspon.
U zajedničkom dijelu registracijskog dosjea trebate ispuniti zahtjeve obavješćivanja iz Priloga VII. do najvećeg količinskog raspona koji su supodnositelji registracije registrirali.
Vodite računa o tome da morate uzeti u obzir najnovije zahtjeve koji se odnose na ispitivanja. Pročitajte tekst Uredbe REACH i povezanih propisa.
Usporedbom zahtjeva obavješćivanja i postojećih informacija trebali biste moći zaključiti:
- koji su podatci visoke kvalitete dostupni u vašoj skupini supodnositelja registracije te se trebaju podijeliti,
- koje informacije nedostaju, odnosno podatci koji nedostaju u skupini vaših supodnositelja registracije.
Imajte u vidu da podatci moraju biti odgovarajući, pouzdani i relevantni te da moraju ispunjavati zahtjev obavješćivanja.
Informacije se mogu dobiti pomoću novih ispitivanja za čiju provedbu možete angažirati specijalizirano poduzeće (laboratorij/istraživačku organizaciju). Metodologija ispitivanja mora biti odgovarajuća, a ispitivanje mora biti relevantno za vašu tvar.
Za ispitivanja svojstava koja se odnose na okoliš ili zdravlje ljudi laboratorij za ispitivanja mora biti usklađen s načelima dobre laboratorijske prakse (DLP), dok za ispitivanja fizikalno-kemijskih svojstava to nije potrebno.
Važno je naglasiti da se pokusi na životinjama trebaju provoditi samo u krajnjoj nuždi. Prije toga trebate razmotriti druge načine za dobivanje informacija (pogledajte praktični vodič „Kako upotrebljavati alternative pokusima na životinjama“).
Ako vaši postojeći rezultati pokazuju da vaša tvar može predstavljati rizik, morate nastaviti s istraživanjima i pronaći način da prikupite informacije koje nadilaze zahtjeve za vaš količinski raspon. Za ispitivanja opisana u prilozima IX. i X. Uredbi REACH podnositelji registracije trebaju poslati prijedlog ispitivanja ECHA-i. Vi i supodnositelji registracije možete započeti s provedbom ispitivanja tek nakon što ECHA prihvati prijedlog.
- Practical guide on How to use alternatives to animal testing to fulfil your information requirements [PDF] [EN]
- Practical guide on How to use and report QSAR [PDF] [EN]
- Practical guide for SME managers and REACH coordinators - How to fulfil your information requirements at tonnages 1-10 and 10-100 tonnes per year [PDF] [EN]