Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Разпределение на правомощията в рамките на Европейския съюз

Разпределение на правомощията в рамките на Европейския съюз

 

РЕЗЮМЕ НА:

Член 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз — категории и области на компетентност на ЕС

Европейският съюз (ЕС) разполага само с компетентността (правомощията), които са му дадени по силата на Договорите (принцип за възлагане на правомощия). Съгласно този принцип ЕС може да действа единствено в рамките на правомощията, които са му дадени от държавите — членки на ЕС в Договорите, за постигане на целите им. Правомощията, които не са предоставени на ЕС в Договорите, принадлежат на държавите членки.

Договорът от Лисабон разяснява разпределението на правомощия между ЕС и неговите държави членки. Тези правомощия са разделени в три главни категории:

  • изключителни правомощия на ЕС;
  • споделени правомощия; и
  • правомощия за подкрепа.

Три основни вида правомощия

ЕС има изключително правомощие за сключването на международни споразумения при определени условия.

Специални правомощия

ЕС може да предприема мерки, за да гарантира, че държавите членки координират икономическите, социалните и трудовите си политики на равнището на ЕС.

Общата външна политика и политиката на сигурност на ЕС се характеризират с конкретни институционални параметри, като напр. ограниченото участие на Европейската комисия и на Европейския парламент в процедурата за вземане на решения и изключването на законодателна дейност. Тази политика се определя и прилага от Европейския съвет (състоящ се от държавните или правителствени ръководители на държавите членки) и от Съвета на Европейския съюз (състоящ се от представител на всяка държава членка на ниво министерство). Председателят на Европейския съвет и върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност представляват ЕС по въпросите на общата външна политика и политиката на сигурност.

Упражняване на правомощията

Упражняването на правомощията на ЕС е обект на два основни принципа, определени в член 5 от Договора за Европейския съюз:

  • Пропорционалност. Съдържанието и обхватът на действията на ЕС не може да превишават необходимото за постигането на целите на Договорите.
  • Субсидиарност. В областите извън изключителните си правомощия ЕС може да действа само в случай и доколкото целите на предвиденото действие не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен от държавите членки, но могат да бъдат постигнати по-добре на равнището на ЕС.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част първа — Принципи — Дял I — Категории и области на компетентност на Съюза — Член 2 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 50).

последно актуализация 24.02.2022

Top
  翻译: