100 najlepszych albumów
- 16 CZE 1972
- Liczba utworów: 11
- Hot Space (Deluxe Edition) · 1981
- Let's Dance (2018 Remaster) · 1983
- "Heroes" (2017 Remaster) · 1977
- No Plan E.P. · 2015
- The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (2012 Remaster) · 1972
- David Bowie (aka Space Oddity) [2015 Remaster] · 1969
- Hunky Dory (2015 Remaster) · 1971
- Diamond Dogs (2016 Remaster) · 1974
- Let's Dance (2018 Remaster) · 1983
- Scary Monsters (And Super Creeps) [2017 Remaster] · 1980
Najważniejsze albumy
- Po trzech eksperymentalnych krążkach nagranych w Europie Bowie wrócił za ocean, by w nowojorskim studiu Power Station zarejestrować płytę łączącą rockową awangardę z chwytliwą melodyką. Biorąc na swoje barki pełnię obowiązków kompozytorskich, artysta napisał m.in. pełen ideologicznych aluzji utwór „Fashion” czy buzujący histeryczną energią „It's No Game, Pt. 1”. W „Ashes to Ashes” pojawia się znany fanom Major Tom, a rozbuchany cover „Kingdom Come” Toma Verlaine’a uwodzi soulowymi chórkami.
- Nagrywając środkową część swojej berlińskiej trylogii, Bowie odzyskał utraconą w Stanach równowagę duchową. Słychać to wyraźnie nie tylko w krzepiącym utworze tytułowym, nawleczonym na dźwięk sprzężonej gitary Roberta Frippa, lecz także w awangardowym krautrocku piosenek takich jak „Joe the Lion” czy „Beauty and the Beast”. O obecności w studiu Briana Eno przypominają choćby przetykany tonami koto eteryczny ambient „Moss Garden” czy orientalny surrealizm „The Secret Life of Arabia”.
- David Bowie znalazł w 1976 r. duchowy i artystyczny azyl w Berlinie Zachodnim. Tam, przy wsparciu ze strony producenta Tony’ego Viscontiego oraz Briana Eno, Anglik zatopił się we wpływach krautrocka i raczkującej elektroniki. Rezultatem okazały się zwięzłe, kanciaste rytmicznie piosenki takie jak „Speed of Life” czy „Breaking Glass” oraz nastrojowe utwory instrumentalne wypełniające drugą połowę płyty (mroczna „Warszawa” czy ambientowy lament „Subterraneans”).
- Nie do końca wychodząc z roli odgrywanej w „Człowieku, który spadł na Ziemię”, Bowie wydał w 1976 r. kolejny rewolucyjny album. Soulowa estetyka wykorzystana na płycie „Young Americans” łączy się tu z motorycznym rytmem krautrocka, zwiastując berlińskie wojaże artysty. Rozpędzający się ociężale utwór tytułowy pod koniec gna w szaleńczym tempie, sypiąc odniesieniami do okultyzmu i kabały. Funkujący „Golden Years”, uduchowiony „Word on a Wing” czy cover „Wild Is the Wind” na długo zapadają w pamięć.
- 2013
- Nie tylko wcielenia zmieniał jak rękawiczki — na zawsze odmienił też oblicze rocka!
- Wielki i niepowtarzalny, od narodzin Ziggy'ego do samego końca.
- Oto wybór najlepszych wersji live z repertuaru Davida Bowiego — tego nie można przegapić!
- Od psychodelicznego folk-rocka po eksperymentalną elektronikę.
- Zostań muzycznym odkrywcą — znajdź w rockowych i hip-hopowych hitach sample utworów Davida Bowiego!
Występuje w
Usłysz więcej
Informacje o: David Bowie
- NARODZINY
- 8 January 1947
- GATUNEK
- Rock