Glosář
- akord
Několik společně zahraných tónů. Základní akordy mohou být durové nebo mollové a lze k nim přidat septimu nebo jiné tóny. Při přehrání akordu ve stopě softwarového nástroje se název akordu zobrazí na LCD.
- Apple Loops
Předem nahrané zvukové soubory (zvukové nebo MIDI regiony), u nichž lze měnit výšku a tempo a které jsou určeny k opakovanému přehrávání. GarageBand obsahuje rozsáhlou knihovnu smyček Apple Loops, které můžete přidávat do svých projektů. Smyčky můžete vyhledávat a poslouchat v Prohlížeči smyček a poté je přidávat do oblasti stop ve svém projektu. Viz též smyčka.
- audio
Zvuk, zejména nahraný nebo převedený na elektrický signál. V GarageBandu se nahrávky z mikrofonu nebo elektrických hudebních nástrojů zobrazují v oblasti stop jako zvukové regiony (audioregiony).
- Audio Units (AU)
Standardní formát systému OS X pro plug-iny pracující v reálném čase. Plug-iny zvukových jednotek lze používat k přidávání zvukových efektů, softwarových nástrojů a generátorů. Formát AU je zabudován do operačního systému a všechny související programy mohou nainstalované plug-iny AU využívat. GarageBand podporuje všechny plug-iny formátu AU.
- automatizace
Funkce, která umožňuje měnit parametry v projektu během přehrávání. GarageBand obsahuje křivky automatizace pro všechny stopy včetně hlavní. Automatizovat lze hlasitost, panoramu, tempo a další nastavení. Na křivku automatizace můžete přidávat body automatizace a jejich posouváním měnit časový průběh hodnot daného parametru.
- bpm
Zkratka pro počet dob za minutu. Hodnota bpm udává tempo (rychlost) hudební skladby. Viz též tempo.
- Core Audio
Standardizovaný systém zvukových ovladačů používaný u všech počítačů Macintosh se systémy Mac OS X. Core Audio je integrální součást systému OS X, která umožňuje přístup ke všem kompatibilním zvukovým rozhraním. GarageBand je kompatibilní se zvukovým hardwarem, který spolupracuje se systémem Core Audio.
- Core MIDI
Standardizovaný systém MIDI ovladačů používaný u všech počítačů Mac se systémy Mac OS X. Core MIDI je integrální součást systému OS X, která umožňuje připojení jakýchkoli kompatibilních MIDI zařízení. GarageBand je kompatibilní s veškerým MIDI hardwarem, který spolupracuje se systémem Core MIDI.
- decibel (dB)
Měrná jednotka hlasitosti či intenzity zvuku. Na decibelové škále představuje 1 dB přibližně nejmenší změnu hlasitosti, kterou je lidské ucho schopno rozlišit.
- doba
Základní rytmická jednotka hudební skladby. Taktové označení projektu udává počet dob v každém taktu a rytmickou hodnotu jednotlivých dob. Viz též takt.
- Drummer
Funkce GarageBandu, která umožňuje do projektu přidat virtuálního bubeníka pomocí stopy Drummeru. Bubeníkovo hraní můžete upravovat v editoru Drummeru.
- dynamika
(1) Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší úrovní hlasitosti skladby či stopy, někdy nazývaný také dynamický rozsah. (2) Změna v průběhu času.
- editor
Oblast GarageBandu, v níž se zobrazuje přiblížený pohled na část stopy v oblasti stop. Pomocí editoru, který se nachází pod oblastí stop, můžete upravovat regiony nahrávek i smyček Apple Loops. To, co editor zobrazuje, a jaké typy úprav můžete provádět, závisí na typu vybrané stopy (zvukové stopy nebo stopy softwarového nástroje).
- Editor Drummeru
Editor v GarageBandu, který umožňuje upravovat styl hraní virtuálního bubeníka výběrem presetů a úpravou jednotlivých položek nastavení, k nimž patří různé varianty složení bicích souprav a nastavení přechodů.
- efekt
Počítačový algoritmus (nebo hardwarové zařízení) upravující zvuk stopy. V populární hudbě jsou efekty často používány k ozvláštnění různých zvuků. GarageBand nabízí řadu efektů profesionální kvality, k nimž patří například kompresor, ekvalizér (EQ), echo a reverb.
- efektová krabička
Kytarový efektový pedál, který může kytarista snadno zapnout nebo vypnout pomocí nožního spínače. V GarageBandu nabízí každá stopa elektrické kytary sadu efektových krabiček, které lze přidávat a upravovat.
- echo
Efekt, při kterém je určitý zvuk pravidelně opakován, což vytváří dojem vracející se ozvěny ve velkém prostoru. Jinak nazývaný také delay.
- EQ
Zkratka pro ekvalizér nebo ekvalizaci. Ekvalizér je široce používaný efekt, který umožňuje tvarovat frekvenční průběh zvuku. Můžete jej použít pro jemné i výrazné změny zvukového charakteru stopy či skladby.
- fade-out
Tento efekt postupně snižuje hlasitost stopy nebo skladby až do úplného ticha, obvykle na konci skladby. V GarageBandu můžete do stopy přidat automatické postupné ztišení, nebo postupné ztišení i zesílení přidat ručně pomocí automatizační křivky hlasitosti stopy.
- filtr
Efekt, který nechá část frekvenčního pásma zvuku beze změny, ale některé frekvence zablokuje („odfiltruje“) nebo ztlumí. GarageBand nabízí řadu filtrů typu ekvalizér (EQ) a také efekt Autofiltr.
- flanger
Efekt, který zhutňuje zvuk tím, že jej přehraje vícekrát současně a jednotlivé vrstvy vůči sobě nepatrně rozladí. GarageBand nabízí efekt Flanger a také efektovou krabičku flangeru pro stopy elektrické kytary.
- Flex Time
Funkce, která umožňuje pomocí značek Flex upravit rytmus tónů a dob ve zvukových regionech. V editoru zvuku můžete přidat značku Flex do konkrétního bodu vlnového průběhu, který chcete upravit. Kliknutím na špičku vlnového průběhu (tzv. tranzient) přidáte značku Flex, kterou můžete použít k přesunutí příslušné části vlnového průběhu tak, aby byla v souladu s rytmem nebo událostí v jiné stopě. Značky Flex jsou přidávány také v předchozích a následujících tranzientech. Po přidání značek Flex do zvukového regionu tyto značky můžete použít ke stlačení nebo roztažení zvukového materiálu.
- fuzz
Druh výrazného zkreslení, který je obvykle používán u stop elektrické kytary, aby byl zvuk plnější a drsnější. GarageBand nabízí efektovou krabičku Fuzz Machine, kterou můžete použít ve stopách elektrické kytary.
- hlasitost
Subjektivní vjem intenzity zvuku udávaný v decibelech. GarageBand umožňuje řídit celkovou hlasitost projektu pomocí jezdce Celková hlasitost a ovládat hlasitost jednotlivých stop pomocí jezdců hlasitosti v záhlaví každé stopy.
- hlavní stopa
Stopa, která řídí celkový zvuk projektu. Hlavní stopu můžete zobrazit v oblasti stop a můžete v ní upravovat hlavní automatizační křivky hlasitosti, výšky a tempa. Pomocí karty Hlavní stopa v rámci panelu Smart Controls můžete přidávat a upravovat efekty pro hlavní stopu.
- chorus
(1) (častěji „refrén“) Část skladby, která je obvykle opakována mezi slokami. (2) Efekt používaný k napodobení více současně znějících hlasů nebo nástrojů. Vzniká několikanásobným navrstvením téhož zvuku s mírně proměnlivým časovým posuvem.
- klavinet
Jinak také klavichord; klávesový hudební nástroj. Zvuk klavinetu vzniká brnkáním na struny namísto úderů kladívka. Jeho zvuk se více podobá kytaře než klavíru. V GarageBandu je k dispozici řada softwarových nástrojů s klavinetovým zvukem.
- Knihovna
Oblast v GarageBandu, umístěná nalevo od oblasti Stopy, kde můžete procházet a vybírat zvukové předvolby pro vybranou stopu. Viz též zvuková předvolba.
- kompresor
Efekt, který vyrovnává rozdíly mezi nejhlasitějšími a nejtiššími částmi skladby či stopy, aby byl její zvuk vyváženější. Po použití komprese může stopa znít ostřeji a energičtěji a skladba může znít lépe při přehrávání na zařízeních s úzkým dynamickým rozsahem. GarageBand používá kompresor u všech stop hudebních nástrojů a u hlavní stopy.
- ladění
Nastavení ladicích kolíků na hlavě kytary tak, aby frekvence strun odpovídaly standardním referenčním tónům (odvozeným od komorního A = 440 Hz). GarageBand nabízí ladičku, podle níž si můžete naladit kytaru při práci na projektu nebo při výuce hry.
- LCD
Zkratka termínu liquid crystal display (displej z tekutých krystalů). LCD displej se nachází uprostřed ovládacího panelu nad oblastí stop. Zobrazuje aktuální polohu přehrávací hlavy a může uvádět tempo, tóninu a taktové označení projektu. V závislosti na zvoleném LCD režimu lze ovládat různé aspekty projektu.
- metronom
Zařízení, které udává klepáním nebo pípáním pravidelné časové intervaly, například hudební doby. V GarageBandu můžete metronom používat při záznamu nebo přehrávání projektu. K dispozici je také funkce odklepání, která se spustí o jeden takt dříve, než začne přehrávání.
- MIDI
Zkratka z anglického Musical Instrument Digital Interface. Standardní protokol používaný ke komunikaci mezi elektronickými hudebními nástroji a počítači. Na softwarové nástroje v GarageBandu můžete hrát pomocí USB klaviatury nebo jiné klaviatury kompatibilní se standardem MIDI.
- mix, mixáž
Proces kombinování jednotlivých stop skladby do jednotného celku nebo výsledek tohoto procesu. Skladbu lze mixovat úpravou relativní hlasitosti stop, posunem stop do jiných partů stereobáze, přidáváním efektů a prováděním změn hlavní stopy. Také můžete použít automatizaci ke změně mixu pro různé části skladby.
- mono, monofonní
Označení pro mikrofon nebo hudební nástroj (například elektrickou kytaru) s jednokanálovým výstupem. Mikrofon nebo hudební nástroj s levým i pravým výstupním kanálem je stereofonní. Při výběru vstupního zdroje pro mikrofon nebo nástroj byste měli vybrat zdroj, který odpovídá formátu (mono nebo stereo) daného mikrofonu nebo nástroje.
- mřížka
Nástroj, který můžete použít k zarovnání položek v oblasti stop a v editoru podle taktů a dob na pravítku. Když mřížku zapnete, budou se objekty v oblasti stop při provádění následujících akcí přichytávat k nejbližší pozici v mřížce: přetažení smyčky, přesun a změna velikosti regionů, přesun přehrávací hlavy, úprava regionu cyklu a přesun bodů automatizace.
- notový zápis
Vizuální reprezentace hudby pracující s notami, pomlkami, takty a dalšími hudebními symboly. Editor GarageBandu zahrnuje zobrazení partitury, ve kterém můžete zobrazovat stopy softwarových nástrojů ve formě notového zápisu.
- Oblast stop
Hlavní část okna GarageBandu. Oblast stop obsahuje vizuální znázornění času, který plyne zleva doprava. Projekt vytváříte přidáváním smyček, záznamů a dalšího materiálu do stop v oblasti stop. Každá stopa probíhá vodorovně skrz oblast stop od začátku až do konce a slouží k manipulaci s regiony a ovládání zvuku nástroje v projektu.
- odklepání
Pojem označující několik úderů metronomu, které zazní před zahájením záznamu (nebo přehrávání), obvykle v délce jednoho taktu. Použití odklepání vám dovolí připravit se na záznam v daném tempu projektu. K ovládání této funkce slouží tlačítko Odklepání na ovládacím panelu.
- odposlech, monitor
Funkce umožňující poslouchat nástroj či mikrofon připojený ke vstupu stopy během přehrávání a záznamu v GarageBandu. V některých situacích, obzvláště při používání reproduktorů počítače namísto sluchátek, může být vhodné odposlech vypnout, abyste předešli vzniku zpětné vazby.
- oktáva
Označení pro vzdálenost mezi základním tónem a tónem s dvojnásobnou nebo poloviční frekvencí. Tóny vzdálené o oktávu od sebe znějí podobně a označují se stejným názvem (C, D, E atd.). Oktáva se dělí na 12 půltónů.
- overdrive
Efekt simulující zvuk elektronkových zesilovačů, u nichž zvýšením zisku na vstupu vzniká charakteristické přebuzení. V GarageBandu je k dispozici efekt Overdrive, který můžete přidat do jakékoli stopy, a také efektová krabička Overdrive, kterou můžete použít ve stopě elektrické kytary.
- ovládací panel
Vodorovně umístěný nástroj nad oblastí stop, který obsahuje řadu ovládacích prvků sloužících k zobrazování a skrývání různých částí GarageBandu, k řízení přehrávání, ke změnám nastavení projektu a k používání dalších funkcí. Okno lekce hraní má vlastní ovládací panel s ovládacími prvky, které můžete používat, když se učíte hrát. Další informace najdete v tématu Hlavní okno v GarageBandu na Macu.
- ovládací prvky na obrazovce
Ovládací prvky sloužící ke změnám různých aspektů zvuku stopy. Ovládací prvky jsou označeny tak, aby bylo snadné pochopit, který aspekt zvuku ovládají. Viz též Smart Controls.
- pan
Zkratka termínu panorama. Poloha zvuku ve stereobázi mezi levým a pravým reproduktorem. Nastavení pozice stopy ve stereu neboli panoramování vytváří dojem, že zvuk přichází z určitého směru. Pozici ve stereu můžete pro stopu nástroje nastavit pomocí knoflíku Panorama v záhlaví stopy.
- phaser
Efekt, při kterém je zvuk přehráván vícekrát přes sebe s posunutou fází. Phaser vytváří charakteristický svištivý zvuk připomínající průlet tryskového letadla. GarageBand nabízí efekt Phaser a také efektovou krabičku phaseru pro stopy elektrické kytary.
- pravítko
Nástroj táhnoucí se vodorovně podél horní části oblasti stop, který znázorňuje časové jednotky v taktech a dobách nebo v minutách a sekundách.
- Prohlížeč smyček
Oblast v GarageBandu, ve které můžete rychle vyhledávat smyčky podle požadovaného nástroje, žánru a atmosféry, poslouchat je a přidávat do projektů. Prohlížeč smyček má dvě zobrazení: sloupcové zobrazení a zobrazení tlačítek. Prohlížeč smyček si můžete také upravit podle svých potřeb. Když prohlížeč smyček otevřete, zobrazí se vpravo od oblasti stop.
- přebuzení
Zkreslení zvuku vznikající tehdy, když hlasitost překročí maximální úroveň, kterou jsou reproduktory nebo jiné zařízení schopné čistě reprodukovat či přenést. Když k přebuzení dojde, ukazatel úrovně stopy (v záhlaví stopy) se zbarví červeně.
- přehrávací hlava
Svislá čára v oblasti stop, která ukazuje právě přehrávané místo v projektu nebo bod, od kterého bude zahájeno přehrávání při kliknutí na tlačítko Přehrát . Přehrávací hlava přetíná celou oblast stop od horního až po dolní okraj. Trojúhelník na vrcholu přehrávací hlavy ukazuje aktuální pozici na pravítku.
- půltón
Nejmenší vzdálenost (interval) mezi dvěma tóny. Větší rozdíly se měří počtem půltónů. V každé oktávě je 12 půltónů.
- region
Obdélníkový segment v oblasti stop, který představuje vaše záznamy, smyčky a importované multimediální soubory. Každým spuštěním a ukončením záznamu nebo přetažením smyčky do oblasti stop vytvoříte nový region obsahující zaznamenanou hudbu nebo hudbu ze smyčky. Existují různé typy regionů, které jsou v oblasti stop zobrazeny různými barvami. Regiony můžete v oblasti stop vybírat a různými způsoby upravovat, například kopírováním a vkládáním, vytvářením smyček, změnou velikosti, rozdělováním a spojováním, transpozicí a přejmenováním.
- region aranžmá
Osm taktů dlouhý obdélníkový segment, jehož přidáním do projektu můžete vytvářet různé úseky skladby, například úvod, sloku nebo refrén. Tyto úseky pak můžete v oblasti stop přesouvat a rychle tak měnit uspořádání projektu. Regiony aranžmá mohou být obzvláště praktické, když do projektu přidáte materiál (nahrávky nebo smyčky) a chcete vyzkoušet různá aranžmá.
- region cyklu
Definovatelný region používaný k pořízení více verzí záznamu opakovaným nahráváním do stejného úseku projektu. Chcete-li definovat část projektu, přes kterou chcete zaznamenávat, zapněte region cyklu a přetáhněte konce regionu cyklu v oblasti pod pravítkem. Během záznamu a přehrávání projektu se přehrávací hlava vrátí na počáteční bod pokaždé, když dosáhne konce regionu.
- remix
Nová verze skladby vytvořená přidáním či odebráním materiálu, změnou efektů a provedením dalších úprav tak, aby vznikla verze znatelně odlišná od původní.
- reverb
Jinak také dozvuk. Efekt, který napodobuje různá akustická prostředí tím, že opakuje přehrávaný zvuk s nepatrnými časovými posuny a s různou hlasitostí. V GarageBandu nabízí každá stopa efekt Hlavní reverb. Můžete také přidávat efekty Reverb stopy s různými nastaveními.
- rychlost stisku
Hodnota udávající, s jakou silou byly stisknuty jednotlivé klávesy při hře na USB nebo MIDI klaviaturu. Tóny softwarového nástroje hrané vyšší rychlostí zní jinak než tóny hrané nižší rychlostí.
- rytmus
Přesnost, se kterou se noty a další hudební události kryjí s takty a dobami skladby nebo s konkrétní rytmickou hodnotou.
- Smart Controls
Sada ovládacích prvků na obrazovce, které umožňují snadno ovládat zvuk vybrané stopy. Smart Controls umožňují ovládat parametry stopy i plug‑inů včetně softwarových nástrojů a efektů. Viz též ovládací prvky na obrazovce.
- smyčka
(1) Předem nahraný zvukový nebo MIDI region určený k opakovanému přehrávání. (2) Region zkopírovaný či duplikovaný tak, že se vícekrát opakuje. Viz též Apple Loops.
- softwarový nástroj
V GarageBandu se záznam hry na klaviaturu připojenou přes USB nebo MIDI nazývá softwarový nástroj. Během přehrávání projektu počítač generuje zvuky softwarových nástrojů v projektu. V GarageBandu jsou k dispozici stopy softwarových nástrojů, které slouží k záznamu a úpravám softwarových nástrojů a smyček. Jednotlivé regiony záznamu softwarového nástroje se nazývají MIDI regiony.
- stereo, stereofonní
Označení pro mikrofon nebo hudební nástroj se samostatným levým a pravým výstupním kanálem. Mikrofon nebo hudební nástroj s jediným výstupním kanálem nazýváme monofonní. Při výběru vstupního zdroje pro mikrofon nebo nástroj byste měli vybrat zdroj, který odpovídá formátu (mono nebo stereo) daného mikrofonu nebo nástroje.
- stopa
Vodorovný pruh v oblasti stop. Tyto pruhy slouží k organizaci hudby a úpravám zvuku záznamů, smyček a dalšího materiálu v projektu. Ve stopách můžete zaznamenávat hlasy, nástroje a další zvuky a uspořádávat regiony vytvořené ze záznamů, smyček a dalšího materiálu. Existují tři typy stop, které můžete v projektu GarageBandu používat: zvukové stopy, stopy softwarového nástroje a stopy elektrické kytary.
- Stopa filmu
Stopa, v níž se zobrazují miniatury okének filmu. Zobrazený počet snímků závisí na velikosti zobrazení oblasti stop. Všechny snímky jsou zarovnány doleva s výjimkou posledního snímku, který je zarovnáván doprava.
- stupnice
Hudební termín pro skupinu vzájemně souvisejících tónů, z nichž je sestavena melodie, posloupnost akordů nebo celá skladba. Nejběžnějšími stupnicemi jsou stupnice durová (major), mollová (minor), pentatonická a bluesová. Při nastavování tóniny u skladby v GarageBandu můžete zároveň určit, zda bude použita durová nebo mollová stupnice.
- tabulatura (TAB)
Druh zápisu hudby, který hudebníkovi ukazuje, kam pokládat prsty například na hmatníku kytary. Lekce kytary v GarageBandu umožňují znázorňovat noty a akordy v rámci tabulatury i standardní notace.
- takt
Skupina pravidelných dob, jejíž opakování na větší ploše tvoří rytmický pulz hudební skladby. Taktové označení projektu udává počet dob v každém taktu a rytmickou hodnotu jednotlivých dob. V notovém zápisu se takty oddělují svislými čarami.
- taktové označení, metrum
Hudební termín, který definuje dělení rytmu skladby na takty a doby. Každý projekt GarageBandu má taktové označení, které obsahuje dvě čísla a vypadá podobně jako zlomek. První číslo udává počet dob v jednom taktu a druhé číslo hodnotu doby (délku tónu představujícího jednu dobu).
- tempo
Rychlost či frekvence, s jakou za sebou ve skladbě následují rytmické doby, udávaná v dobách za minutu (bpm). Po vytvoření nového projektu můžete nastavit tempo ve Výběru projektu.
- tón
Hudební termín pro zvuk s konkrétní výškou neboli frekvencí. Nejběžnější stupnice, například durová (major) a mollová (minor), mají 7 tónů od A do G. Chromatická stupnice má 12 tónů.
- tónina
Hudební termín pro stupnici (řadu tónů) začínající určitým tónem (notou určité výšky). Tento tón se nazývá základní tón nebo tónika dané stupnice. V GarageBandu můžete tóninu nastavit při vytváření projektu a během práce na projektu ji můžete na LCD měnit.
- transpozice
Přeladění regionu, stopy nebo celého projektu do jiné tóniny. Regiony ve stopě můžete v editoru transponovat pomocí jezdce Výška a celý projekt nebo jeho část můžete transponovat pomocí automatizační křivky Globální ladění.
- úvod
Někdy také intro. Úvodní část skladby, obvykle trvající až do začátku první sloky.
- verze
Termín pro jeden z více záznamů téhož nástroje ve stejném úseku skladby. Hudebníci často zaznamenávají více verzí postupně a poté si vyberou tu, která jim nejlépe vyhovuje, nebo vytvoří kompozici z nejlepších částí z každého. Pomocí regionu cyklu lze provést záznam vícekrát a poté si vybrat ten, který chcete použít.
- vstupní zdroj
Nastavení, které je třeba v GarageBandu vybrat, abyste slyšeli zvuk z mikrofonu, elektrické kytary nebo jiného elektrického nástroje dostupného v GarageBandu. Vstupní zdroj můžete nastavit při přidávání zvukové stopy.
- výběr projektu
Oblast sloužící k vytváření a otevírání projektů GarageBandu. Při spuštění GarageBandu se otevře Výběr projektu, který umožňuje rychle otevřít dřívější projekt nebo vytvořit nový projekt ze šablony. Ve Výběru projektu můžete vybírat z různých typů projektů. Pomocí Výběru projektu si můžete otevřít také lekce hraní a prohlížet a stahovat lekce z obchodu Hudebniny.
- výška
Subjektivně vnímaná vlastnost zvuku, která od sebe odlišuje zvuky vyšší a nižší. V hudbě se výška tónu vyjadřuje notami. Z vědeckého hlediska odpovídá výška frekvenci zvuku, která je obvykle vyjadřována v kmitech za vteřinu.
- vzorová stopa
Stopa, podle níž můžete sladit (synchronizovat) rytmus jiných stop v projektu. Během přehrávání projektu se rytmus ostatních stop přizpůsobí tak, aby odpovídal rytmu vzorové stopy. Jako vzorovou stopu lze nastavit vždy pouze jednu stopu v projektu.
- záhlaví stopy
Oblast na začátku každé stopy, kde se zobrazuje název a ikona stopy. Záhlaví každé stopy obsahuje také sadu ovládacích prvků, kterými lze stopu ztlumit, přepnout do sólového režimu nebo zamknout, nastavit úroveň hlasitosti a pozici ve stereu a sledovat úroveň stopy.
- zámek (stopy)
Funkce, kterou můžete použít k prevenci nechtěných změn stopy. Když je stopa zamknuta, nemůžete do ní nahrávat ani upravovat či vytvářet nové regiony. Stopy lze zamykat a odemykat pomocí tlačítka Zámek v záhlaví stopy.
- závěr
Závěrečná část skladby, často několikrát opakovaná, dokud se zvuk nevytratí do ticha.
- zesílení/zisk
Hlasitostní parametr, který se vztahuje konkrétně ke zvýšení úrovně elektronického zvukového signálu. Zesílení na zesilovači ve stopě elektrické kytary můžete nastavit tak, aby byl zvuk tišší a čistší, nebo hlasitější a zkreslenější.
- zesilovač
Zařízení zesilující zvuk hudebního nástroje, zejména elektrické kytary; někdy se označuje zkratkou amp. Dvěma typy kytarových zesilovačů jsou kombo a stack. Součástí GarageBandu jsou různé modely zesilovačů, které simulují zvuk proslulých kytarových aparátů.
- zkreslení
(1) Hrubý nebo ostrý zvuk vznikající obvykle tehdy, když hlasitost překračuje úroveň, kterou je zvukové zařízení schopné čistě reprodukovat. (2) Efekt sloužící ke zvýšení hrubosti a hlasitosti zvuků, podobně jako v případě přebuzení.
- zvuková předvolba
Prvek, který obsahuje nastavení nástroje, efektů a směrování určující zvuk stopy. Při výběru zvukové předvolby z knihovny budou všechna tato nastavení použita na aktuálně vybranou stopu. Viz též Knihovna.
- zvukové rozhraní
Zařízení sloužící k přenosu zvuku do počítače a z něj. Zvukové rozhraní převádí analogové signály (například z mikrofonů či hudebních nástrojů) na digitální zvuková data, která lze zpracovat v počítači. V opačném směru pak převádí digitální zvuková data z počítače zpět na analogové signály, které jsou schopny vysílat reproduktory.