Spolupráce na projektech ve Zprávách na Macu
Ve Zprávách můžete poslat pozvánku ke spolupráci na projektu a všichni účastníci konverzace budou automaticky přidáni k dokumentu, tabulce nebo jinému sdílenému souboru. Provede-li někdo úpravu, uvidíte aktualizace aktivity na začátku konverzace ve Zprávách. Kliknutím na aktualizace se vrátíte ke sdílenému obsahu.
Poznámka: Chcete-li ve Zprávách začít spolupracovat na projektu, musíte vy i příjemci používat službu iMessage v systému macOS Ventura či novějším, iOS 16 či novějším nebo iPadOS 16.1 či novějším. Také musíte nejprve uložit obsah někam, kde k němu budou mít ostatní přístup, například na iCloud Drive. V případě aplikací pro macOS je třeba, abyste před zahájením spolupráce zapnuli pro každou aplikaci funkce iCloudu.
Přetažení souboru do konverzace ve Zprávách před zahájením spolupráce
Jste-li účastníkem individuální nebo skupinové konverzace a chcete spolupracovat, můžete přidat soubory a složky z aplikací iCloud Drive, Keynote, Numbers a Pages přímo do této konverzace.
Z Finderu nebo z plochy Macu přetáhněte soubor nebo složku, které chcete sdílet, do konverzace v aplikaci Zprávy .
V poli na konci konverzace ve Zprávách proveďte některou z následujících akcí:
Klikněte na místní nabídku a vyberte volbu Spolupracovat, pokud už není vybraná.
Klikněte na šipku pod místní nabídkou a změňte oprávnění.
Stisknutím klávesy Return odešlete zprávu.
Když někdo upráví soubor, uvidíte aktualizace na začátku konverzace ve Zprávách. Chcete-li se vrátit do sdíleného projektu a zobrazit změny, klikněte na požadovanou aktualizaci.
Zahájení spolupráce ve Zprávách z jiné aplikace
Na projektu můžete spolupracovat také v jiných aplikacích, včetně Finderu, Připomínek, Poznámek, Safari, Freeform, Keynote, Numbers, Pages a podporovaných aplikací od nezávislých vývojářů.
Poznámka: Postup přizvání ke spolupráci závisí na dané aplikaci.
V jiné aplikaci na Macu vyberte soubor nebo položku, které chcete sdílet, a potom klikněte na tlačítko Sdílet .
Zkontrolujte, zda je v místní nabídce vybraná volba Spolupracovat, a potom klikněte na Zprávy. Do pole Komu zadejte jméno, e-mailovou adresu nebo telefonní číslo každé osoby, které chcete projekt odeslat.
Máte také možnost vybrat jednu z posledních konverzací ve Zprávách, která se automaticky odešle dané osobě nebo skupině.
V poli na konci konverzace ve Zprávách proveďte některou z následujících akcí:
Klikněte na místní nabídku a vyberte volbu Spolupracovat, pokud už není vybraná.
Klikněte na šipku pod místní nabídkou a změňte oprávnění.
Stisknutím klávesy Return odešlete zprávu.
Po přizvání účastníků ve Zprávách můžete pracovat na projektu v jiné aplikaci a kdykoli se vrátit do konverzace ve Zprávách. Klikněte na tlačítko Spolupracovat (pokud ke konverzaci není přidružená žádná fotka, vypadá tlačítko takto ; jinak uvidíte individuální fotku nebo ikonu skupiny). Potom klikněte na tlačítko Zpráva . Nebo můžete rychle zahájit hovor FaceTime; stačí kliknout na tlačítko Spolupracovat, potom na tlačítko Audio (v případě audiohovoru) nebo na tlačítko Video (v případě Videohovoru).
Správa projektu ve Zprávách
Po nasdílení projektu v individuální nebo skupinové konverzaci ve Zprávách můžete v aplikaci Zprávy na Macu provést některou z následujících akcí:
Otevření projektu: V konverzaci klikněte na sdílený projekt. Nebo klikněte na tlačítko Podrobnosti v pravém horním rohu konverzace, posuňte zobrazení do části Spolupráce a potom klikněte na požadovaný projekt.
Tip: Pokud v části Spolupráce nevidíte požadovaný sdílený projekt, klikněte vpravo na „Zobrazit více“.
Zobrazení změn v projektu a jejich autora: Kdykoli někdo provede úpravu, klikněte na začátku konverzace na Zobrazit nebo Náhled.
Přidání osoby do projektu: Pokud na projektu spolupracujete se skupinou, můžete obvyklým způsobem do skupinové konverzace přidat uživatele. Přístup k projektu jim potom udělíte kliknutím na „Náhled“ na začátku přepisu konverzace.
Odstranění osoby z projektu: Pokud na projektu spolupracujete se skupinou, můžete obvyklým způsobem ze skupinové konverzace odstranit uživatele. Potom nezapomeňte zkontrolovat přístup účastníků v aplikacích (například v Poznámkách nebo v Pages) a odstranit jejich oprávnění k zobrazení a úpravám.
Přišpendlení projektu: V konverzaci podržte Ctrl a klikněte na sdílený projekt a potom vyberte „Přišpendlit“.
Skrytí projektu: V pravém horním rohu konverzace klikněte na tlačítko Podrobnosti , posuňte zobrazení do části Spolupráce, podržte Ctrl a klikněte na sdílený projekt. Potom vyberte volbu Skrýt.
Skryjete-li projekt, nebude se už zobrazovat v části Spolupráce (bude se však zobrazovat v oddíle Odkazy). Skrytí projektu vám neodebere oprávnění ke sdílení ani vás neodstraní ze spolupráce. K projektu budete mít nadále přístup z aplikace, ve které je sdílen.
Sdílení projektu: V pravém horním rohu konverzace klikněte na tlačítko Podrobnosti , posuňte zobrazení do části Spolupráce, podržte Ctrl a klikněte na sdílený projekt. Potom vyberte volbu Sdílet.
Když sdílíte projekt, můžete ho sdílet s novými účastníky nebo s toutéž skupinou.
Podržíte-li Ctrl a kliknete na projekt v konverzaci, můžete také provést některou z následujících akcí:
Správa projektu v jiné aplikaci
Po nasdílení projektu v individuální nebo skupinové konverzaci ve Zprávách můžete v jiné aplikaci na Macu provést změny ve spolupráci (například přidat nové účastníky, odebrat účastníky nebo zastavit spolupráci):
iCloud Drive ve Finderu: V aplikaci Finder na Macu vyberte soubor nebo složku, které jste sdíleli z iCloud Drivu, podržte Ctrl a na danou položku klikněte. Potom vyberte „Správa sdíleného souboru“. Viz Použití iCloudu ke sdílení souborů a složek a spolupráci na nich.
Připomínky: V aplikaci Připomínky na Macu vyberte seznam, který jste sdíleli, a potom klikněte na tlačítko Spolupracovat. Viz Sdílení seznamu připomínek.
Poznámky: V aplikaci Poznámky na Macu vyberte poznámku nebo složku, které jste sdíleli, a potom klikněte na tlačítko Spolupracovat. Viz Spolupráce na sdílených poznámkách.
Safari: V aplikaci Safari na Macu vyberte skupinu panelů, kterou jste sdíleli a potom klikněte na tlačítko Spolupracovat. Viz Sdílení skupin panelů a Spolupráce v Safari.
Freeform (macOS 13.1 nebo novější): V aplikaci Freeform na Macu, klikněte na bočním panelu na položku Sdílené, dvojím kliknutím vyberte tabuli a pak klikněte na tlačítko Spolupracovat. Viz Spolupráce na sdílené tabuli v aplikaci Freeform.
Poznámka: Skupina uživatelů spolupracujících ve Zprávách a skupina spolupracující na projektu se nemusí shodovat. Můžete například pozvat uživatele ke spolupráci na souboru mimo aplikaci Zprávy. Nebo můžete mít ve Zprávách dvě různé skupiny a každá z nich bude mít svou vlastní konverzaci pro spolupráci.