Uvod u skripte ljuske u Terminalu na Macu
Umjesto unosa naredbi i čekanja odgovora, možete sastaviti skripte ljuske koje se pokreću bez izravne interakcije.
Skripta ljuske je tekstualna datoteka koja sadrži jednu ili više UNIX naredbi. Pokrećete skriptu ljuske za provođenje naredbi koje inače možete unositi u komandni redak.
Skripte ljuske su korisne jer možete kombinirati mnoge uobičajene zadatke u jednu skriptu, što vam štedi vrijeme i moguće greške dok uvijek iznova izvršavate slične zadatke. Također možete automatizirati skripte u ljusci skorištenjem alata poput launchd
ili aplikacije Apple Remote Desktop.
Skripta ljuske počinje kombinacijom znakova koja je prepoznaje kao skriptu ljuske, posebno znakove # i ! (zajedno se zovu shebang) nakon čega slijedi referenca na ljusku uz koju bi se skripta trebala pokrenuti. Primjerice, slijedi prvi redak skripte ljuske koji se pokreće s sh
:
#!/bin/sh
Trebali biste dokumentirati skripte ljuske s komentarima. Za dodavanje komentara, počnite redak znakom za ljestve (#). Svaki redak komentara mora početi znakom za ljestve:
#This program returns the
#contents of my Home folder
U skripti ljuske možete ostaviti prazne retke kako biste mogli vizualno razlikovati različite odjeljke skripte.
Koristite alat chmod
kako biste naznačili da je tekstualna datoteka izvršna (da se njezin sadržaj može pokrenuti kao program). Pogledajte Podesite datoteku kao izvršnu u Terminalu.
Za informacije o tome kako pisati skripte ljuske pogledajte Shell Scripting Primer na web stranici za developere tvrtke Apple.