Lemeztömbök létrehozása a Mac gép Lemezkezelő alkalmazásával - áttekintés
Több lemezt egyesíthet egy lemeztömbbe – ennek neve: Független lemezek redundáns tömbje (Redundant Array of Independent Disks – RAID) –, és ezek egy lemezként működnek együtt. A RAID-készlet a lemezek kombinálási módjától függően adatvédelmet biztosíthat hardverhiba esetén, vagy növelheti az adatelérés sebességét vagy a tárolókapacitást. A Lemezkezelő segítségével többféle típusú lemezkészletet hozhat létre a belső és külső lemezekből egyaránt.
Csíkozott RAID-készlet (RAID 0)
Több merevlemez kombinálásával csíkozott RAID-készlet állítható elő, ami gyorsabbá teszi a lemez elérését. Egy három lemezből álló csíkozott RAID-készletben például az adatok szét vannak osztva az összes lemez között, és a három lemez egyszerre írja és olvassa az adatokat, így felgyorsul a hozzáférés. A csíkozott RAID-készlet elsősorban nagy fájlok, például digitális videók vagy adatbázisfájlok gyors eléréséhez előnyös. A csíkozott RAID-készlet akkor működik a leghatékonyabban, ha a lemezek megközelítőleg egyforma méretűek, és a számítógéphez gyors csatlakozási lehetőséggel vannak csatlakoztatva.
Ha a lemezek különböző méretűek, a csíkozott RAID-készlet úgy tekint a lemezekre, mintha valamennyi mérete a közülük legkisebbével lenne azonos. Ha különböző méretű lemezei vannak, mérlegelje inkább összefűzött lemeztömbök (lásd alább) használatát, amely noha nem kínálja a csíkozott RAID-készlet nyújtotta sebességet, de lehetővé teszi a lemezek teljes kapacitásának a kihasználását.
Ha a lemezek lassú csatlakozással (például USB-csatlakozón keresztül) vannak a számítógéphez csatlakoztatva, lehet, hogy nem áll majd rendelkezésre a csíkozott RAID-készlet nagyobb elérési sebessége. A legjobb eredmények érdekében használjon belső, illetve gyors felületen keresztül csatlakoztatott külső lemezeket.
Tükrözött RAID-készlet (RAID 1)
A tükrözött RAID-készlet képes megvédeni az adatokat a lemez meghibásodása esetén. Az egyes lemezeken ugyanazok az adatok találhatók, ugyanúgy, mintha több biztonsági másolatot tartalmazó lemez lenne. Az adatokat a rendszer egyszerre két vagy több lemezre írja, így ha az egyik lemez meghibásodik vagy eltávolítják, a Mac a többi lemezről továbbra is eléri az adatokat. Ha egy átmenetileg leválasztott lemezt ismét csatlakoztat, a RAID-készlet képes ezt a lemezt újraépíteni, így ugyanazokat az adatokat tartalmazza, mint a többi lemez.
A tükrözött RAID-készlethez tartaléklemezeket is hozzáadhat. A tartaléklemez használatára kizárólag egy másik lemez meghibásodása vagy leválasztása esetén kerül sor. Ha a lemezek valamelyike meghibásodik vagy leválasztják, a RAID-készlet átvált a tartaléklemezre, és újraépíti, hogy az az aktuális adatokat tartalmazza. Ha egy lemezt azután csatlakoztat újra, miután azt a RAID-készlet már tartaléklemezzel helyettesítette, az újracsatlakoztatott lemezből válik tartalék.
Ha rendelkezik tükrözött RAID-készlettel, akkor is rendszeresen biztonsági mentést kell készítenie adatairól. A tükrözés megvédi bizonyos típusú hardverhibákkal szemben, de hatástalan felhasználói vagy a szoftverhibák esetén. Ha töröl egy fájlt, az a tükörlemezről is törlődik. Ha egy szoftver megrongál egy fájlt, az a tükörlemezeken is sérül.
Összefűzött lemezkészlet (JBOD)
Az összefűzött lemezkészlet, mely a „Just a Bunch of Disks” (JBOD) rövidítése, több kisebb lemezt egyesít egyetlen nagy méretű lemezzé.
Az összefűzött lemezkészlet használata akkor előnyös, ha olyan fájllal (például adatbázissal) dolgozik, amely nagyobb, mint a lemezei bármelyike. Az összefűzött lemezkészlet méretét további lemezek hozzáadásával növelheti a Lemezkezelő segítségével.
Összefűzött lemezkészlet segítségével tükrözött, illetve csíkozott RAID-készletet is előállíthat eltérő méretű lemezekkel. Mivel a tükrözött, illetve csíkozott RAID-készletek az adatokat leghatékonyabban nagyjából egyforma méretű lemezekkel tárolják, két kisebb lemezt összefűzhet olyan készletté, amely megegyezik egy másik, nagyobb lemez méretével, majd az összefűzött készletet és a nagyobb lemezt tükrözött RAID-készletté egyesítheti. (Ha a készlet minden lemeze hasonló méretű, mérlegelje csíkozott RAID-készlet használatát, amely lehetővé teszik az adatok gyorsabb elérését.)
A RAID-lemezkészletek nem tudnak néhány olyan lemezkezelési funkciót használni, mint például a FileVault lemeztitkosítás.
Megjegyzés: Ha Mac Pro RAID-kártyával ellátott Mac Pro számítógépet használ, használja a RAID segédprogramot. A program a RAID-kártya használatával növeli a rendszer teljesítményét, és többféle RAID-készletet hozhat létre.