Dodawanie i edycja zawartości komórek w Pages na Macu
Istnieje kilka sposobów dodawania zawartości do komórek tabeli. Możesz wpisywać nową zawartość, kopiować i wklejać zawartość z innego miejsca lub używać dostępnej w Pages funkcji automatycznego uzupełniania powtarzających się wzorów. Po dodaniu zawartości do komórki zawsze możesz ją zmienić lub wymazać.
Uwaga: Jeśli nie możesz dodać zawartości do tabeli, upewnij się, że jest odblokowana. Kliknij w tabelę, a następnie wybierz polecenie menu Uporządkuj > Odblokuj (menu Uporządkuj znajduje się na górze ekranu).
Dodawanie zawartości do komórek
Otwórz aplikację Pages na Macu.
Otwórz dokument z tabelą, a następnie wykonaj jedną z poniższych czynności:
Dodawanie zawartości do pustej komórki: Kliknij w komórkę, a następnie zacznij pisać.
Gdy wpisujesz, Pages pokazuje listę propozycji automatycznego uzupełniania. Lista ta zawiera tekst wprowadzony wcześniej w tej samej kolumnie, z pominięciem tekstu z nagłówka i stopki. Naciśnij Tab, aby przewijać listę. Gdy zaznaczona zostanie żądana sugestia, naciśnij klawisz Return, aby wprowadzić ją w komórce. Automatyczne uzupełnianie możesz wyłączyć lub włączyć w ustawieniach Pages.
Wklejanie akapitów do komórki: Skopiuj akapity, które chcesz wkleić, kliknij dwukrotnie w komórkę, a następnie wybierz polecenie menu Edycja > Wklej (menu Edycja znajduje się na górze ekranu).
Edycja zawartości: Kliknij dwukrotnie w komórkę, aby pojawił się w niej punkt wstawiania, a następnie zacznij pisać. Aby przesunąć punkt wstawiania, kliknij w inne miejsce komórki, a następnie zacznij pisać.
Zastępowanie zawartości: Kliknij w komórkę, a następnie zacznij pisać. Istniejąca zawartość zostanie zastąpiona.
Usuwanie całej zawartości: Kliknij w komórkę, a następnie naciśnij Delete na klawiaturze.
Aby dowiedzieć się, jak ustawiać określone formaty danych w komórkach, zobacz: Formatowanie dat, walut i innych typów danych.
Do komórek możesz także dodawać obiekty, dodawać łącza oraz wstawiać równania.
Zawijanie tekstu w komórce
Jeśli szerokość komórki nie pozwala na wyświetlenie tekstu w jednym wierszu, możesz włączyć zawijanie tekstu, aby był on wyświetlany w kilku wierszach.
Otwórz aplikację Pages na Macu.
Otwórz dokument z tabelą, a następnie wykonaj jedną z poniższych czynności:
Zawijanie lub wyłączanie zawijania tekstu w pojedynczej komórce: Kliknij w tabelę, kliknij z klawiszem Control w komórkę, a następnie wybierz Zawijaj tekst w menu podręcznym. Po włączeniu zawijania obok etykiety pojawia się symbol zaznaczenia. Aby wyłączyć zawijanie tekstu, usuń zaznaczenie pola wyboru Zawijaj tekst.
Zawijanie lub wyłączanie zawijania tekstu w wierszu, kolumnie lub całej tabeli: Zaznacz wiersz lub kolumnę. Możesz także zaznaczyć całą tabelę. Kliknij w kartę Tabela na pasku bocznym Format , a następnie kliknij w przycisk Styl na górze tego paska bocznego. Zaznacz lub usuń zaznaczenie pola wyboru Zawijaj tekst w komórce.
Wymazywanie zawartości z zakresu komórek
Otwórz aplikację Pages na Macu.
Otwórz dokument z tabelą, a następnie zaznacz komórki, które chcesz usunąć.
Wykonaj jedną z następujących czynności:
Usuwanie zawartości komórek z zachowaniem formatu, stylu tekstu oraz stylu komórek: Naciśnij klawisz Delete.
Usuwanie wszystkich danych, formatowania i stylu: Wybierz polecenie menu Edycja > Wymaż wszystko (menu Edycja znajduje się na górze ekranu).
Automatyczne wypełnianie komórek
Możesz szybko wypełnić komórki, wiersz lub kolumnę tą samą formułą, danymi lub logiczną sekwencją danych, na przykład serią liczb, liter lub dat.
Otwórz aplikację Pages na Macu.
Otwórz dokument z tabelą, a następnie wykonaj jedną z poniższych czynności:
Automatyczne wypełnianie jednej lub wielu komórek zawartością z sąsiednich komórek: Zaznacz komórki z zawartością, którą chcesz skopiować, a następnie przesuń wskaźnik nad krawędź zaznaczenia, aż pojawi się żółty uchwyt automatycznego wypełniania (kropka). Przeciągnij uchwyt nad komórkami, do których chcesz dodać zawartość.
Dodawane są wszystkie dane, format komórek, formuły oraz wypełnienie z zaznaczonej komórki, za wyjątkiem komentarzy. Automatyczne wypełnianie powoduje zastąpienie istniejących danych dodawaną zawartością.
Automatyczne wypełnianie komórek sekwencyjną zawartością lub wzorem z sąsiednich komórek: Wpisz dwa pierwsze elementy serii do pierwszych dwóch komórek wiersza lub kolumny do wypełnienia (w części głównej tabeli, nie do komórek nagłówka lub stopki). Na przykład, wpisz a i B. Zaznacz komórki, przesuń wskaźnik nad krawędź zaznaczenia, aż pojawi się żółty uchwyt (kropka) automatycznego wypełniania, a następnie przeciągnij ten uchwyt nad komórkami, które chcesz wypełnić.
Możesz także automatycznie wypełniać komórki przy użyciu wzoru wartości. Na przykład, jeśli dwie zaznaczone komórki zawierają liczby 1 i 4, po przeciągnięciu ich do sąsiednich komórek pojawią się w nich liczby 7 i 10, ponieważ wartości będą zwiększane o 3.
Automatyczne wypełnienie nie ustawia zależności między komórkami w grupie. Po automatycznym wypełnieniu komórek można zmieniać ich zawartość niezależnie od siebie.
Podczas automatycznego wypełniania komórek odwołujące się do nich formuły są automatycznie uaktualniane, aby używały nowych wartości.
Włączanie lub wyłączanie automatycznego uzupełniania
Gdy wpisujesz zawartość do komórki, Pages może pokazywać listę propozycji automatycznego uzupełniania. Lista ta zawiera tekst wprowadzony wcześniej w tej samej kolumnie, z pominięciem tekstu z nagłówka i stopki. Automatyczne uzupełnianie jest domyślnie włączone, ale możesz je wyłączyć w dowolnej chwili.
Otwórz aplikację Pages na Macu.
Wybierz polecenie menu Pages > Ustawienia (menu Pages znajduje się na górze ekranu).
Kliknij w Ogólne na górze okna ustawień.
Zaznacz lub usuń zaznaczenie pola wyboru Pokazuj sugestie podczas edycji komórek tabeli.
Dodawanie obiektu do komórki tabeli
Do komórek tabel możesz wklejać obrazki, kształty, linie, wykresy, równania oraz pola tekstowe. Wklejany obiekt jest osadzany w tekście znajdującym się w komórce.
Otwórz aplikację Pages na Macu.
Otwórz dokument, zaznacz obiekt (możesz też zaznaczyć tekst zawierający obiekt osadzony), a następnie wybierz polecenie menu Edycja > Wytnij lub Edycja > Kopiuj (wycięcie usuwa obiekt z jego oryginalnego miejsca).
Kliknij dwukrotnie w komórkę, w której chcesz dodać obiekt (może być to komórka zawierająca już tekst), aby pojawił się w niej punkt wstawiania.
Jeśli komórka ma już zawartość, kliknij ponownie w miejsce, w którym chcesz wkleić zawartość, a następnie wybierz polecenie menu Edycja > Wklej.
Uwaga: Jeśli chcesz wkleić do komórki pole tekstowe lub kształt (wraz z zawartością), upewnij się przed wklejeniem obiektu, że w komórce widoczny jest punkt wstawiania. Jeśli zamiast tego zaznaczona jest komórka, wklejony zostanie tylko tekst znajdujący się wewnątrz obiektu.
Gdy wkleisz w komórce film, widoczny będzie tylko ekran afiszowy. Film nie będzie odtwarzany. Właściwości filmu są jednak zachowywane, więc jeśli skopiujesz i wkleisz film w innym miejscu, będzie można go odtwarzać.
Aby usunąć obiekt z komórki, umieść punkt wstawiania w komórce po prawej stronie obiektu, a następnie naciśnij Delete na klawiaturze.
Pokazywanie wiersza i kolumny danej komórki tabeli
Możesz tymczasowo podświetlić na niebiesko wiersz i kolumnę danej komórki, gdy znajduje się nad nią wskaźnik myszy. Funkcja ta może pomóc zidentyfikować odwołania danych komórek do wierszy i kolumn w dużych tabelach.
Otwórz aplikację Pages na Macu.
Otwórz dokument z tabelą, a następnie przytrzymaj klawisz Option podczas przesuwania wskaźnika nad komórką.
Kopiowanie lub przenoszenie komórek tabeli
Gdy kopiujesz komórkę tabeli lub przenosisz dane z komórki w nowe miejsce tabeli, kopiowane lub przenoszone są również wszystkie właściwości tej komórki, takie jak format danych, wypełnienie, krawędzie i komentarze.
Otwórz aplikację Pages na Macu.
Otwórz dokument z tabelą, a następnie zaznacz komórki, które chcesz skopiować lub przenieść.
Wykonaj jedną z następujących czynności:
Przenoszenie danych: Po zaznaczeniu komórek kliknij i przytrzymaj zaznaczenie, aż komórki te zostaną wyświetlone jako uniesione nad tabelę, a następnie przeciągnij je w inne miejsce tabeli. Istniejące dane zastępowane są przez nowe dane.
Wklejanie i zastępowanie istniejącej zawartości: Wybierz polecenie menu Edycja > Kopiuj (menu Edycja znajduje się na górze ekranu). Zaznacz lewą górną komórkę obszaru, do którego chcesz wkleić dane (możesz też zaznaczyć obszar o tych samych wymiarach, jak wklejane komórki), a następnie wybierz polecenie menu Edycja > Wklej.
Jeśli zakres danych zawiera formuły, ale chcesz wkleić tylko same wyniki, wybierz Wklej wyniki formuły.
Uwaga: Przed wklejeniem zwróć uwagę, aby zaznaczyć tylko jedną komórkę lub obszar o takich samych wymiarach, jak wklejane komórki.
Wklejanie stylu komórki: Wybierz polecenie menu Format > Kopiuj styl (menu Format znajduje się na górze ekranu). Zaznacz komórki, w których chcesz wkleić styl, a następnie wybierz polecenie menu Format > Wklej styl.
Wstawianie zawartości komórek bez stylu: Wybierz polecenie menu Edycja > Kopiuj, zaznacz komórki, w których chcesz wkleić zawartość, a następnie wybierz polecenie menu Edycja > Wklej i dostosuj styl. Formatowanie wklejonych komórek zostanie dostosowane do nowej lokalizacji.
Wklejanie poza istniejącą tabelą w celu utworzenia nowej tabeli: Przeciągnij komórki poza tabelę. Utworzona zostanie nowa tabela z wklejonymi komórkami.
Jeśli skopiujesz zakres komórek obejmujący niewidoczne dane (ukryte lub filtrowane), te niewidoczne dane również zostaną skopiowane. Jeśli wkleisz do zakresu komórek z pasującym ułożeniem ukrytych komórek, ukryte dane również zostaną wklejone. W przeciwnej sytuacji ukryta zawartość nie zostanie wklejona.