Používanie služby AirPlay so zariadeniami Apple
AirPlay je technológia spoločnosti Apple určená na streamovanie fotiek, videa alebo audia a zrkadlenie Apple zariadení na Apple TV. Zrkadlený obsah môže byť obsah, ktorý je na zariadení, ako aj živý prúd toho, čo sa odohráva na obrazovke zariadenia. Na používanie AirPlay nemusia byť na rovnakej sieti, ani na akejkoľvek sieti.
Zariadenie dokáže nájsť Apple TV pomocou zisťovania službou Bonjour, zverejnenia IP adresy Bluetooth® alebo zisťovania typu peer-to-peer.
Zariadenia preferujú zisťovanie peer-to-peer, ale bežne vytvoria spojenie pomocou metódy, ktorá zareaguje najrýchlejšie alebo ktorá bola použitá naposledy.
Prehľad technológie Bonjour
Bonjour je normovaná sieťová technológia spoločnosti Apple, ktorej úlohou je pomáhať zariadeniam a službám nájsť sa na rovnakej sieti. iPhony a iPady využívajú Bonjour napríklad na vyhľadanie tlačiarní kompatibilných s technológiou AirPrint a iných zariadení a počítače Mac využívajú Bonjour na vyhľadanie zariadení kompatibilných s funkciou AirPlay, ako je napríklad Apple TV. Niektoré apky okrem toho používajú Bonjour na spoluprácu a zdieľanie typu peer-to-peer.
Hoci Bonjour sa najčastejšie používa na zisťovanie služieb a zariadení na menších sieťach, dá sa nakonfigurovať aj na použitie na väčších sieťach, s využitím brány Bonjour alebo podobných technológií. Siete, ktoré používajú takéto funkcie pre AirPlay, by mali byť nakonfigurované na zverejňovanie služieb _airplay._tcp a _raop._tcp. Hoci je možné používať na zverejňovanie niektorých služieb Bonjour alebo podnikových sietí pokročilé DNS konfigurácie, AirPlay vyžaduje zisťovanie zariadení.
Klienti so systémom macOS a službou Bonjour pre Windows môžu na zisťovanie služieb zverejňovaných na akejkoľvek prístupnej doméne na svete používať aj konvenčné jednosmerové DNS. Používanie DNS na zisťovanie služieb mimo vašej lokálnej siete je známe ako Wide-Area Bonjour.
Vyhľadávanie AirPlay
Bonjour funguje tak, že využíva viacsmerový prenos na zverejňovanie dostupnosti služieb. Keďže viacsmerový prenos sa zvyčajne nesmeruje do podsietí, Apple TV zariadenia a AirPrint tlačiarne musia byť v rovnakej IP podsieti ako iPhony, iPady a Macy, ktoré ich využívajú. Pri malých sieťach je tento prístup štandardom.
Nízkoenergetické zverejnenie adresy Bluetooth
Apple TV zároveň vysiela informácie o podporovaných možnostiach služby AirPlay pomocou zverejňovania BTLE (Bluetooth® Low Energy), ktoré obsahuje IP adresu Apple TV (Apple TV HD používa Bluetooth verzie 4 a Apple TV 4K používa Bluetooth verzie 5). Apple zariadenia, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Apple TV (zvyčajne v rovnakej miestnosti), prijímajú toto zverejnenie a pokúsia sa cez existujúcu sieť vytvoriť AirPlay reláciu. Táto metóda nevyužíva Bonjour, ani nevyžaduje, aby boli obe zariadenia na rovnakej sieti. Pokiaľ je dané zariadenie v dosahu siete Bluetooth a schopné prijať zverejnenie a medzi zdrojovým zariadením a Apple TV nie sú žiadne brány firewall, ktoré by obmedzovali prístup k Apple TV, táto metóda by mala fungovať. Ak chcete zistiť číslo modelu Apple TV, prečítajte si článok podpory Apple Identifikácia modelov Apple TV.
Zisťovanie typu peer-to-peer
Zariadenia iPhone, iPad, Mac a Apple TV dokážu vykonávať zisťovanie typu peer-to-peer. Táto funkcia sa používa na viac účelov ako len AirPlay. AirDrop, Kontinuita a ďalšie technológie priameho spojenia medzi zariadeniami využívajú rovnakú technológiu.
Pri vyhľadávaní iných zariadení Apple zariadenie vysiela veľmi malé zverejnenie Bluetooth, ktorým oznamuje, že vyhľadáva služby typu peer-to-peer. Keď nejaké zariadenie s funkciou peer-to-peer prijme takýto BTLE paket, vytvorí sieť peer-to-peer priamo medzi zariadeniami alebo sa k takej sieti pripojí. Zriadenia súbežne prepínajú medzi touto dočasnou sieťou a sieťami infraštruktúry, ktoré používali predtým, aby mohli poskytovať AirPlay video stream, a zároveň poskytovať existujúce internetové služby. Dočasná sieť bežne funguje na Wi-Fi kanáli 149+1, ale v závislosti od používaného hardvéru môže zahŕňať aj kanál 6 alebo kanál 149,80. Zariadenia dodržiavajú rovnaké pravidlá používania frekvencie ako je to pri akomkoľvek inom Wi-Fi pripojení, aby sa tým predchádzalo prerušeniu fungovania existujúcich sietí infraštruktúry, ktoré už môžu tieto kanály používať.
Dôležité: Niektoré krajiny a regióny môžu používať pre kanál 149 svoje vlastné smernice. Ďalšie informácie nájdete v čati 5 GHz na webovej stránke Wikipédie Zoznam kanálov siete WLAN. Pokiaľ nie je povolené používanie kanála 149, dočasná sieť peer-to-peer bude fungovať na Wi-Fi kanáli 44 a vo väčšine európskych krajín na Wi-Fi kanáli 42.
Okrem toho je dôležité uviesť, že žiadne zariadenie nemusí byť na fungovanie zisťovania typu peer-to-peer pripojené k existujúcej sieti infraštruktúry, hoci sa to odporúča kvôli softvérovým aktualizáciám a obsahu poskytovanému z internetu. Peer-to-peer AirPlay vyžaduje nasledujúci hardvér:
Apple TV HD so systémom tvOS 9 alebo novším, alebo Apple TV 4K so systémom tvOS 11 alebo novším
iPhony, iPady a Macy z konca roka 2012 alebo novšie s najnovšou verziou operačného systému
Apple TV okrem toho obsahuje nastavenie, ktoré vám umožňuje vybrať (alebo pomocou objemu dát MDM spravovať) spôsob, akým sa budú užívatelia pripájať:
Každý môže používať AirPlay: Užívatelia sa pripájajú k Apple TV cez peer-to-peer alebo cez sieť infraštruktúry.
Každý na rovnakej lokálnej sieti môže používať AirPlay: K Apple TV sa cez AirPlay môžu pripájať len užívatelia v rovnakej lokálnej sieti.
Vyp.: AirPlay je vypnuté a užívatelia sa nebudú môcť pripájať k Apple TV cez AirPlay.
Identifikácia prijímača AirPlay
V systéme tvOS 18 alebo novšom už prijímače AirPlay nevysielajú svoje ID zariadenia (MAC adresu). Príkaz RequestMirror
môže používať buď názov zariadenia alebo ID zariadenia, ale iba názov zariadenia funguje so zariadeniami Apple TV so systémom tvOS 18 alebo novším. Ostatné zmeny v objeme dát AirPlay zahŕňajú nasledovné:
Zoznam povolených ID zariadení, nazýva sa tiež list povolení, teraz môže akceptovať názvy zariadení.
V systéme macOS 15 alebo novšom zoznam hesiel prepája heslá na názov zariadenia. Táto funkcia je už k dispozícii v systémoch iOS a iPadOS.
Zabezpečenie AirPlay
AirPlay pomáha chrániť obsah pri zrkadlení alebo streamovaní z iPhonu, iPadu alebo Macu na Apple TV pomocou šifrovania AES.
Prístup funkcie AirPlay k Apple TV môžete obmedziť nastavením jednorazového kódu zobrazeného na obrazovke, čím zaistíte bezpečné spárovanie Apple zariadení s Apple TV. Túto požiadavku nastavíte v Nastavenia > AirPlay > Bezpečnosť, kde zapnete možnosť Vyžadovať overenie zariadenia. Apple zariadenie bude pri prvom pripojení cez AirPlay musieť prejsť autentifikáciou. Overenie zariadenia je užitočné, keď je Apple TV nasadené v otvorenej Wi-Fi sieti.
Po počiatočnom pripojení AirPlay už ďalšie pripojenia nebudú vyžadovať heslo, pokiaľ sa nezapne nastavenie zadávania kódu na obrazovke.
Poznámka: Obnovením Apple TV alebo predtým spárovaného Apple zariadenia na výrobné nastavenia sa resetuje stav pôvodného pripojenia.
Peer-to-peer AirPlay je vždy zabezpečené pomocou funkcie Vyžadovať overenie zariadenia. Toto nastavenie, ktoré nemôžu konfigurovať užívatelia, zabraňuje neautorizovaným užívateľom v okolí pristupovať k Apple TV.
Používanie hesiel alebo kódov na obrazovke sa odporúča pre každé Apple TV umiestnené vo verejnom priestore. Používanie hesiel zabraňuje pripojenie neautorizovaným užívateľom, vyžaduje, aby sa užívateľ nachádzal v rovnakej miestnosti a zabraňuje iným užívateľom prerušiť a prevziať reláciu AirPlay.
Pomocou riešenia MDM môžete obmedziť cieľové zariadenia štandardu AirPlay, ku ktorým má zariadenie pod dohľadom prístup, a dopredu vyplniť kód, ktorý zariadenie používa na pripájanie k Apple TV.
Nastavenie služby AirPlay
Vďaka týmto odporúčaniam nastavenia dosiahnete s funkciou AirPlay najlepší možný užívateľský zážitok:
Apple TV by malo byť pripojené k Ethernetu, pokiaľ je toto pripojenie dostupné.
Dôležité: Ak používate DFS (Dynamic Frequency Selection) kanály vo Wi-Fi sieti a požadujete prevádzku AirPlay v režime peer-to-peer, Apple TV by vždy malo byť pripojené k ethernetu.
Apple TV umiestnite tak, aby sa pogumovanou stranou dotýkalo povrchu, ku ktorému je pripevnené, a aby sa medzi ním a ďalšími zariadeniami nachádzalo minimum alebo žiadne prekážky.
Akékoľvek objekty medzi obomi zariadeniami by mohli rušiť signály BTLE (Bluetooth Low Energy) alebo Wi-Fi. Umiestnenie Apple TV v skrinke, za televízorom, nad projektorom alebo na strope môže zhoršiť prenos signálu medzi zariadeniami. Apple zariadenie by malo byť ideálne umiestnené od Apple TV vo vzdialenosti 7,5 až 9 metrov.
Ak je to možné, nepoužívajte Wi-Fi kanály 149 a 153 v miestnostiach, kde sa často používa pripojenie peer-to-peer AirPlay.
Hoci zariadenia zdieľajú čas vysielania so sieťou infraštruktúry spravodlivým spôsobom, odstránenie sieťového zaťaženia z miestnosti zlepší stabilitu relácie AirPlay. Apple TV HD a Apple TV 4K môžu navyše používať kanál 802.11ac v šírke 80 MHz na frekvencii 149,80, pokiaľ štandard 802.11ac používa aj streamovacie zariadenie; aj keď zvýšená priepustnosť štandardu 802.11ac znižuje závažnosť konfliktu o vysielací čas.