Typy ovládania Smart Controls v aplikácii GarageBand na Macu
GarageBand poskytuje širokú škálu hotových zvukových predvolieb softvérových nástrojov. Každá zvuková predvoľba pozostáva zo zvuku v konkrétnej kategórii nástroja, vrátane efektov. Tieto zvukové predvoľby môžete používať tak, ako sú, alebo upraviť ich zvuk pomocou Smart Controls. Informácie o používaní zvukových predvolieb softvérových nástrojov nájdete v témach Nahrávanie softvérových nástrojov v aplikácii GarageBand na Macu a Úvod do zvukových predvolieb v aplikácii GarageBand na Macu. Pozrite si aj časť Používanie arpegiátora v GarageBande na Macu a zistite, ako sa zabaviť so zvukovými predvoľbami nástrojov.
Základné rozloženie ovládacích prvkov obrazovky je podobné pre všetky kategórie zvukov nástrojov. Ovládacie prvky tónu a iné ovládacie prvky nástroja sú na ľavej strane a efekty sú na pravej strane. Napríklad zvuková predvoľba Saxofón poskytuje ovládacie prvky tónu Low a High a ovládacie prvky efektov Prostredie a Reverb.
Podobnosť ovládacích prvkov v rovnakej kategórii nástrojov uľahčuje experimentovanie s rôznymi zvukovými predvoľbami a zvukovými variáciami vo vašich projektoch. Tento prehľad vám poskytuje predstavu o type ovládacích prvkov v mnohých zvukových predvoľbách v rôznych kategóriách nástrojov, a o spôsobe, akým ovplyvňujú zvuk.
Gitara a basa
Všetky zvukové predvoľby elektrickej gitary a basy obsahujú ovládacie prvky Zosilnenie a Tón. Zosilnenie upravuje úroveň zvuku a môže pridať efekt overdrive. Tón mení farbu zvuku - robí ho jasnejším, temnejším, teplejším alebo drsnejším, v závislosti od zvukovej predvoľby. Ovládacie prvky efektov sa môžu v jednotlivých zvukových predvoľbách líšiť, ale môžu zahŕňať efekty Chorus, Delay, Reverb a Flanger. Popisy nájdete v téme Typy efektov.
Zvukové predvoľby elektrickej gitary a basy obsahujú ovládacie prvky Low a High, ktoré zosilnia alebo potlačia spodnú a vrchnú časť zvuku, a môžu tiež pridať sýtosť a teplotu. Efekty zahŕňajú Compressor, Prostredie a Reverb. Prostredie upravuje veľkosť akustického priestoru a Reverb mení množstvo dozvuku alebo dĺžku konca dozvuku, ale v jednotlivých zvukových predvoľbách sa to môže líšiť.
Bicie zostavy
Všetky zvukové predvoľby akustických bicích zostáv poskytujú ovládacie prvky mixu, ktoré umožňujú stlmiť jednotlivé zvuky alebo nastaviť ich úroveň. Kompresia pridáva zvuku údernosť. Tón mení farbu zvuku tým, že zvýrazňuje šum paličky a zjasňuje nástup zvuku. Room mení veľkosť simulovaného priestoru, v ktorom je vaša súprava.
Všetky zvukové predvoľby elektronických bicích zostáv poskytujú ovládacie prvky mixu, ktoré umožňujú nastaviť úroveň jednotlivých zvukov. Efekty zahŕňajú filtre Útlm nízkych a vysokých frekvencií a ovládacie prvky skreslenia Crush a Drive. Umožňujú veľký rozsah ovládania tónu a z čistého zvuku elektronických bicích môžu vytvoriť hrubý a drsný zvuk. Ovládací prvok Reverb mení akustický priestor, v ktorom zostava hrá.
Orchester a paličky
Väčšina orchestrálnych zvukových predvolieb poskytuje ovládacie prvky Low a High, ktoré zosilnia alebo odrežú spodnú a vrchnú časť zvuku, a môžu tiež pridať sýtosť a teplotu. Efekty zahŕňajú Chorus, Delay, Prostredie a Reverb. Prostredie upravuje veľkosť akustického priestoru a Reverb mení množstvo dozvuku alebo dĺžku konca dozvuku, ale v jednotlivých zvukových predvoľbách sa to môže líšiť.
Niektoré orchestrálne zvukové predvoľby zahŕňajú aj ovládací prvok Tune, ktorý umožňuje úpravu výšky tónu nástroja. Niektoré nástroje, ako napríklad plechové dychové nástroje alebo strunové nástroje, poskytujú ovládacie prvky spôsobu hry na nástroj, umožňujúce zapnúť režimy legato alebo staccato alebo zmeniť čas potrebný na zahratie noty, čím sa napodobňuje pomalšia hra sláčikom alebo fúkanie.
Klasický elektrický klavír a klavír
Všetky zvukové predvoľby klasického elektrického klavíra poskytujú ovládacie prvky Bell a Drive. Ovládací prvok Bell robí zvuk viac zvonivým a Drive pridáva teplé skreslenie. Ovládacie prvky Výšky a Basy robia zvuk jasnejším, temnejším, teplejším alebo drsnejším, v závislosti od zvukovej predvoľby. Ovládacie prvky efektov často zahŕňajú Tremolo, ktoré pridáva do zvuku kolísavý efekt, alebo Chorus, ktorý robí zvuk hutnejším. Prostredie upravuje veľkosť akustického priestoru a Reverb mení dĺžku konca dozvuku, ale v jednotlivých zvukových predvoľbách sa to môže líšiť.
Zvukové predvoľby akustického klavíra poskytujú ovládacie prvky Low a High, ktoré zosilnia alebo odrežú spodnú a vrchnú časť zvuku, a môžu tiež pridať sýtosť a teplotu. Efekty zahŕňajú Compressor, Delay, Prostredie a Reverb. Prostredie upravuje veľkosť akustického priestoru a Reverb mení množstvo dozvuku alebo dĺžku konca dozvuku, ale v jednotlivých zvukových predvoľbách sa to môže líšiť.
Syntetizátor
Syntetizátory sú nazvané takto, lebo dokážu napodobňovať alebo syntetizovať širokú škálu zvukov, ako napríklad zvuk iného nástroja, hlasu, helikoptéry, auta alebo štekajúceho psa. Syntetizátory môžu vytvárať aj zvuky, ktoré sa prirodzene nevyskytujú. Schopnosť vytvárať tóny, ktoré sa nedajú vytvoriť žiadnym iným spôsobom, robia zo syntetizátorov jedinečný hudobný nástroj.
Ovládacie prvky obrazovky zvukových predvolieb syntetizátorov sa môžu značne líšiť, pretože jednotlivé druhy syntetizátorov sú lepšie vo vytváraní odlišných typov zvukov. Mnohé zvukové predvoľby zdieľajú rovnaký pokročilý syntetizátor a spôsob ovládania opísaný v téme Používanie nástroja Transform Pad v GarageBande na Macu.
Iné zvukové predvoľby syntetizátora napodobňujú tradičné usporiadanie subtraktívneho syntetizátora zľava doprava.
Oscilátory vytvárajú základný signál, čo je zvyčajne harmonicky bohatá krivka. Mnoho zvukových predvolieb ponúka na nastavenie základného tónu ovládacie prvky krivky Timbre, Grit, Noise, Sine alebo iné. Niektoré zvukové predvoľby môžu obsahovať ovládací prvok LFO (nízkofrekvenčný oscilátor), ktorý moduluje prvky oscilátora a filtra. Niektoré zvukové predvoľby môžu obsahovať globálne ovládacie prvky, ktoré nastavujú celkovú charakteristiku zvuku syntetizátora, ako napríklad ladenie, prechod medzi notami a portamento.
Časť filtra upravuje základný signál krivky oscilátora filtrovaním (odstránením) častí frekvenčného spektra. Mnohé zvukové predvoľby zahŕňajú ovládacie prvky Cutoff a Resonance, ktoré umožňujú vykonávať jemné alebo dramatické zmeny zvuku.
Niektoré zvukové predvoľby syntetizátora GarageBandu obsahujú aj ovládacie prvky obálky zosilňovača, ktoré nastavujú úrovne (oscilátora a filtra) začiatku, stredu a konca zvuku. Nazývajú sa Attack, Sustain alebo Decay a Release.
Ovládacie prvky efektov sa nachádzajú napravo od ovládacích prvkov zvukových predvolieb syntetizátora a môžu obsahovať napríklad Chorus, Delay, Reverb a Flanger. Popisy nájdete v téme Typy efektov.
Klasický organ B3
Všetky zvukové predvoľby organu B3 poskytujú ovládacie prvky posuvníka a umožňujú nastavenie úrovní rôznych harmónií vo zvuku. Potiahnite posuvník nadol, aby boli jeho harmónie hlasnejšie, alebo ho potiahnite nahor, aby boli jeho harmónie mäkšie. Ovládacie prvky Acceleration pod posuvníkmi určujú rýchlosť emulácie skrine zabudovaného reproboxu Leslie. Reproboxy reproduktorov Leslie boli často spojené s pôvodným organom B3 a považujú sa za nevyhnutný prvok klasických zvukov B3.
Prepínač Chorus pridáva efekt chóru, ktorý znie inak ako moderné efekty chóru. Prepínače Percussion pridávajú druhú alebo tretiu harmóniu na začiatok noty. Tieto harmónie sa veľmi rýchlo zoslabujú a zanechávajú vybrané tóny posuvníka. Na ovládanie spôsobu reakcie zoslabenia harmónií na vašu hru vyberte Soft alebo Normal.
Efekty klasického B3 zahŕňajú Distortion, Click, Organ Verb a Reverb. Distortion simuluje elektrónkový zosilňovač používaný na zosilnenie reproboxu reproduktora Leslie a môže zvuk spraviť teplejším a prenikavejším. Click nastavuje úroveň charakteristický zvuk klikania klaviatúry pôvodného B3. Organ Verb poskytuje jednoduchý dozvuk emulujúci dozvuk miestnosti a struny. Reverb mení množstvo dozvuku, ale v jednotlivých zvukových predvoľbách sa to môže líšiť.
Vintage Clav
Všetky zvukové predvoľby klavinetu poskytujú prepínače Filter, ktoré emulujú pôvodné prepínače ovládania tónu klavinetu D6.
Brilliant: Vytvára nosový zvuk so silne potlačenými basmi.
Treble: Vytvára ostrejší zvuk s mierne potlačenými basmi.
Medium: Vytvára tenší zvuk s miernou redukciou basov.
Nízka úroveň kompresie: Vytvára mäkší alebo tlmenejší zvuk.
Pôvodná D6 obsahuje dva elektromagnetické snímače, podobné tým, ktoré sa používajú v elektrických gitarách - jeden pod strunami (dolný) a jeden nad strunami (horný). Tlačidlá Pickup menia zvuk týchto virtuálnych snímačov. Posuvníky Low a Up menia polohu snímačov. Skúste posúvať polohu snímača a opakovane hrať notu, aby ste počuli, aký vplyv to má na celkový tón.
Efekty Vintage Clav effects zahŕňajú Drive, Phaser, Flanger, Wah, Prostredie a Reverb. Drive môže vytvoriť teplý overdrive alebo agresívne skreslenie. Phaser a Flanger pridávajú svištiaci alebo ťahavý zvuk. Wah zafarbuje tón zvýraznením určitých frekvencií podľa hrania. Prostredie upravuje veľkosť akustického priestoru a Reverb mení množstvo dozvuku alebo dĺžku konca dozvuku, ale v jednotlivých zvukových predvoľbách sa to môže líšiť.
Vintage Mellotron
Vintage Mellotron znovu vytvára vlastnosti a mnohé zvuky tohto slávneho klávesového nástroja, ktorý sa objavil v desiatkach klasických rockových a popových skladieb zo 60-tych a 70-tych rokov.
Mellotron sa považuje za predchodcu moderných nástrojov na prehrávanie samplov. Obsahuje nahrávky nástrojov uložené na jednotlivých magnetických páskach pre každú notu na klávesoch. Pri každom stlačení klávesu sú prehrané príslušné pásky. Tento spôsob prehrávania zvuku má špecifickú tónovú kvalitu a zvukový šarm.
Vyskakovacie menu Zvuk 1 a Zvuk 2: Vyberte zvuk nástroja 1 a zvuk nástroja 2.
Vyskakovacie menu transpozície pre Zvuk 1 a Zvuk 2: Nastavte nezávislú oktávu prehrávania pre zvuk nástroja 1 alebo zvuk nástroja 2.
Gombík zmiešavania: Nastavte úroveň vyváženia medzi zvukom 1 alebo 2. Nastavte do polohy úplne vľavo alebo úplne vpravo, aby ste počuli zvuk 1 alebo zvuk 2 samostatne.
Gombík Attack: Nastavte požadovaný čas pre nábeh zvuku.
Gombík Rýchlosť pásky: Nastavte rýchlosť pásky. Napodobňuje fluktuácie tónov spôsobené týmto ovládačom na pôvodnom nástroji.
Gombík Release: Nastavte čas potrebný na zoslabenie zvuku po uvoľnení klávesu.
Tone knob: Otočením doprava sa zredukujú basy a zvuk bude jasnejší a nosovejší. Otočením doľava sa zredukuje jasnosť tónu, čím sa zvuk zmäkčí a zjemní.
Efekty Vintage Mellotron zahrňujú Phaser, Delay, Amp a Reverb. Phaser pridáva ťahavý zvuk. Delay pridáva efekt ozveny. Amp dokáže vytvoriť mäkší overdrive a mierne skreslenie. Reverb mení množstvo odrazu alebo dĺžku dozvuku, ale v jednotlivých zvukových predvoľbách sa to môže líšiť.