Používanie Braillových displejov s utilitou VoiceOver na Macu
Ak pripojíte podporovaný Braillov displej k Macu, VoiceOver ho rozpozná a odošle naň informácie o tom, čo sa zobrazuje na obrazovke. K Macu môžete pripojiť viacero displejov Braillovho písma a na každom z nich zobraziť naraz rovnaký obsah, čo môže byť užitočné pri používaní v triede. Nastavenia displeja môžete nastaviť v kategórii Braille vo VoiceOver utilite a v kategórii Verbozita môžete nastaviť úrovne verbozity.
Neskrátené a skrátené Braillovo písmo
V predvolenom nastavení VoiceOver zobrazí výstup a vstup Braillovho písma pomocou osembodového Braillovho písma, ale vo VoiceOver utilite môžete vybrať aj iný režim.
Šesť bodov: VoiceOver automaticky preloží každé slovo, ktoré zadáte na Braillovom displeji do výstupu Braillovho písma hneď po tom ako zistí, že ste ukončili slovo, alebo keď na Braillovom displeji stlačíte medzerník.
Neskrátené 6-bodové písmo: VoiceOver dynamicky zmení displej pod kurzorom zo skráteného na neskrátené Braillovo písmo, aby ste mohli jednoduchšie čítať a upravovať, a potom po posunutí kurzora ho zmení späť na skrátené Braillovo písmo.
8-bodové: VoiceOver automaticky počas písania preloží každý znak zadaný na displeji Braillovho písma do výstupu Braillovho písma.
Čiary vyváženia
Podľa predvoleného nastavenia zobrazuje VoiceOver viacero položiek na displeji Braillovho písma a nielen tam, kde je zameraný kurzor VoiceOver. Ak je kurzor VoiceOver napríklad nastavený na určitú položku v okne, zariadenie Braillovho písma zobrazí položky ako ikony, zaškrtávacie políčka, vyskakovacie menu a text naľavo a napravo od kurzora VoiceOver. Toto nastavenie môžete zmeniť v utilite VoiceOver, aby sa zobrazovala iba položka, na ktorej je kurzor VoiceOver.
Ak je riadok pre displej Braillovho písma príliš široký, môžete ho posunúť pomocou ľavého a pravého tlačidla na displeji. Každý z posunov zobrazenia doľava alebo doprava sa realizuje podľa počtu buniek (vrátane buniek stavu), ktoré obsahuje displej. Keď posúvate kurzor VoiceOver, zobrazenie na displeji Braillovho písma sa posúva, keď je potrebné ho nasledovať, a to aj pri zlome na nasledujúci alebo predchádzajúci riadok.
Klávesom na Braillovom displeji môžete priradiť príkazy a ovládať tak, či má VoiceOver pri posúvaní automaticky postupovať na ďalší riadok. Vo VoiceOver utilite môžete tiež nastaviť možnosť ovládania, ako dlho má VoiceOver počkať predtým ako postúpi automaticky.
VoiceOver predvolene zalamuje dlhé slová, ktoré sa nezmestia do aktuálneho riadku Braillovho písma, do nasledujúceho riadku, ktorý sa zobrazí, keď sa posuniete.
Bodky 7 a 8
Keď je v utilite VoiceOver nastavená možnosť zobrazovania viacerých položiek na displeji Braillovho písma, VoiceOver zdvihne body 7 a 8, čím označí polohu kurzora VoiceOver, a keď upravujete alebo vyberáte text, označí výber textu. VoiceOver signalizuje polohu kurzora na výber textu, označovaného ako „kurzor v tvare I“, blikaním bodky 8 bunky Braillovho písma pred kurzorom v tvare I a bodky 7 bunky Braillovho písma za kurzorom v tvare I.
Bunky stavu
VoiceOver používa tri stavové bunky na poskytnutie dodatočných informácií o tom, čo sa nachádza na obrazovke. Môžete nastaviť počet použitých buniek stavu a ich umiestnenie na displeji Braillovho písma. Môžete napríklad použiť bunku, ktorá slúži na zobrazenie textového stavu, a nastaviť jej umiestnenie na ľavej strane displeja.
Ak je váš displej Braillovho písma vybavený klávesnicou typu Perkins, môžete na nej písať.