Sporazum o Evropskem gospodarskem prostoru (EGP)
Več o Sporazumu EGP med 27 državami članicami EU in tremi državami Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA): Islandija, Lihtenštajn in Norveška.
Na kratko
Sporazum o Evropskem gospodarskem prostoru (EGP) na notranji trg EU vključuje Islandijo, Lihtenštajn in Norveško (države Efte, ki so del EGP), s čimer zagotavlja prosti pretok blaga, storitev, ljudi in kapitala ter poenotene s tem povezane politike (konkurenca, promet, energetika, gospodarsko in monetarno sodelovanje).
- Za vsa podjetja v EGP veljajo enaka pravila in pogoji. Zakonodaja EU v zvezi z notranjim trgom je del zakonodaje držav EGP.
Kaj zajema Sporazum EGP?
Sporazum EGP poleg zavez, ki spadajo na področje notranjega trga in z njim povezanih politik, zagotavlja sodelovanje treh držav v številnih programih in agencijah EU na naslednjih področjih:
- raziskave in razvoj (R&D)
- izobraževanje
- socialna politika
- okolje
- varstvo potrošnikov
- turizem
- kultura
Norveška, Islandija in Lihtenštajn uradno nimajo dostopa do postopka odločanja EU. Vendar lahko prispevajo v pripravljalnih fazah. Na primer, imajo pravico sodelovati v strokovnih skupinah in odborih Komisije ter predložiti pripombe o prihodnji zakonodaji, ki jo je treba vključiti v Sporazum EGP.
Česa Sporazum EGP ne zajema?
Sporazum EGP ne zajema naslednjih politik EU:
- skupna kmetijska in ribiška politika (čeprav Sporazum vsebuje določbe o različnih vidikih trgovine s kmetijskimi in ribiškimi proizvodi);
- carinska unija;
- skupna trgovinska politika;
- skupna zunanja in varnostna politika;
- pravosodje in notranje zadeve (čeprav so države Efte del schengenskega območja);
- ekonomsko in monetarno unijo (EMU).
Trgovina z blagom
Sporazum EGP zagotavlja visoko stopnjo liberalizacije trgovine v večini sektorjev. Vendar Sporazum EGP ne zajema kmetijstva in ribištva.
Kmetijski proizvodi
Protokol 3 k Sporazumu EGP določa sistem cenovnih nadomestil za predelane kmetijske proizvode. Namen tega sistema je izravnati razlike v cenah osnovnih kmetijskih proizvodov v EGP. To dosega z dodeljevanjem izvoznih subvencij in obračunavanjem uvoznih carin. Subvencije in carine se izračunajo na podlagi referenčnih cen, o katerih se dogovorita pogodbenici. Protokol 3 se ne uporablja za Lihtenštajn.
Ribe
Države Efte, ki so del EGP, ne sodelujejo v skupni ribiški politiki EU. Islandija in Norveška izdajata svoje ribolovne kvote in ohranjata nekatere omejitve glede lastništva in ustanavljanja v ribiškem sektorju.
Na podlagi Sporazuma EGP in dodatnih dvostranskih sporazumov so bile odpravljene carine za večino vrst proizvodov iz bele ribe. Poleg tega so se znatno znižale carinske dajatve za druge ribe in predelane ribje proizvode. Vendar Sporazum EGP ne predvideva znižanja carin za nekatere najpomembnejše vrste na Islandiji in Norveškem.
Zato Sporazum EGP EU ne preprečuje uporabe zaščitnih ukrepov, kot so protidampinške dajatve in izravnalni ukrepi, za ribiške proizvode.
Tarife
- Z vsemi proizvodi s poreklom iz EGP, razen z nekaterimi ribami in kmetijskimi proizvodi ter v skladu s pravili o poreklu, se lahko znotraj EGP trguje brez tarif.
- Vendar EU in države Efte, ki so del EGP, uporabljajo različne tarife za uvoz iz tretjih držav.
- Preverite tarife, ki veljajo za vaš izdelek v My Trade Assistant
Pravila o poreklu
Da bi bil izdelek upravičen do preferencialne obravnave (nižja carina ali brez carine) v skladu s Sporazumom EGP, mora vaš izdelek izpolnjevati nekatera pravila, ki opredeljujejo njegovo poreklo, tj. pravila o poreklu, ki so določena v panevro-mediteranski konvenciji.
V interaktivnem orodju za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA) v aplikaciji My Trade Assistant lahko ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in ugotovite, kako pripraviti pravilne dokumente. Več informacij o uporabi ROSA je na voljo.
Zahteve za izdelke
Blago lahko prosto kroži med EU in drugimi državami EGP. Zahteve za izdelke med državami EGP (vključno z EU) so:
- Usklajeno in enako, ker so pravila, sprejeta na evropski ravni, ki se uporabljajo v celotnem EGP, nadomestila nacionalne predpise o proizvodih. Zato lahko blago kroži brez dodatne odobritve ali testiranja.
- Uporablja se neusklajeno, vendar vzajemno priznavanje. Zato se lahko izdelki, ki se zakonito tržijo v eni državi EGP, tržijo v vseh drugih državah EGP, tudi če izdelek ni v celoti skladen s tehničnimi pravili države EGP uvoznice.
Tehnična pravila in zahteve
- Seznanite se s tehničnimi zahtevami, pravili in postopki, ki jih mora blago izpolnjevati za uvoz v Evropski gospodarski prostor.
- V Mojem trgovinskem asistentu poiščite posebna pravila in predpise, ki veljajo za vaš izdelek in njegovo državo porekla. Če si želite ogledati zahteve za vaš izdelek, boste morali najprej identificirati njegovo carinsko oznako. Če ne poznate carinske oznake, jo lahko poiščete z imenom vašega izdelka v vgrajenem iskalniku.
Zdravstvene in varnostne zahteve SPS
- Veterinarske in fitosanitarne zadeve so zajete v Prilogi I k Sporazumu EGP, živilska zakonodaja pa v poglavju XII Priloge II. Zakonodaja o živilih in veterinarskih zadevah se ne uporablja za Lihtenštajn, ki zaradi carinske unije s Švico uporablja veterinarske določbe iz Sporazuma med Švico in EU o kmetijstvu.
- EU in države Efte, ki so del EGP, nimajo popolnoma usklajene zakonodaje v zvezi z obrati. Sporazum EGP vsebuje zakonodajo v zvezi z rastlinskimi semeni, ki jih zajema poglavje III Priloge I (fitosanitarne zadeve), razen določb v zvezi z uvozom in mejnim nadzorom.
- Seznanite se z zdravstvenimi, varnostnimi, sanitarnimi in fitosanitarnimi standardi, ki jih mora blago izpolnjevati za uvoz v Evropsko unijo.
- Pravila o zdravju, varnosti in sanitarnih in fitosanitarnih ukrepih, ki se uporabljajo za vaš izdelek in njegovo državo porekla, poiščite v razdelku Moj pomočnik za trgovino. Če si želite ogledati zahteve za vaš izdelek, boste morali najprej identificirati njegovo carinsko oznako. Če ne poznate carinske oznake, jo lahko poiščete z imenom vašega izdelka v vgrajenem iskalniku.
Dokumenti in postopki za carinjenje
- Carinska unija EU ne zajema Norveške, Lihtenštajna in Islandije. Med temi državami in EU še vedno obstajajo carinske meje in postopki.
- Za nekatere proizvode, ki se štejejo za proizvode z visokim tveganjem, mora organ za ugotavljanje skladnosti oceniti, ali je proizvod skladen z veljavnim certifikatom proizvoda, ki ga je izvedel organ za ugotavljanje skladnosti, ki ga je imenovala ena država EGP, in je priznan v celotnem EGP.
- Seznanite se z drugimi dokumenti in postopki carinjenja, potrebnimi za uvoz v Evropski gospodarski prostor.
- Intelektualna lastnina in geografske označbe
- Sporazum EGP vsebuje usklajene določbe o pravicah intelektualne lastnine in zagotavlja visoko raven varstva industrijskih pravic (izumi, modeli, blagovne znamke itd.) in avtorskih pravic (glasba, filmi, tiskani mediji, programska oprema itd.) v vseh državah EGP.
- Pravila vsebujejo tudi načelo regionalnega izčrpanja pravic intelektualne lastnine, ki se uporablja v celotnem EGP. V praksi se imetnik pravice po tem, ko je dal proizvod na trg v EGP (ali z njegovim soglasjem), ne more več sklicevati na svojo izključno pravico, da bi preprečil uvoz takih proizvodov iz druge države EGP.
- Na podlagi člena 65(2) Sporazuma EGP je zakonodaja o intelektualni lastnini vključena v Prilogo XVII. Kljub temu niso bile vključene vse pobude EU na tem področju.
- Več informacij o zakonodaji o intelektualni lastnini in geografskih označbah v EU ter trgovinski politiki EU na področju pravic intelektualne lastnine.
Trgovina s storitvami
Več informacij o pravilih, predpisih in zmogljivostih za trgovino s storitvami
Javna naročila
Sporazum EGP je vzpostavil enotni trg javnih naročil v vrednosti približno 18 % BDP EGP. Zato imajo podjetja v EGP pomembne priložnosti, saj se lahko potegujejo za javna naročila na celotnem notranjem trgu.
Splošne informacije o zakonodaji o javnih naročilih, pravilih in dostopu do različnih trgov. Specifične informacije o trgu javnih naročil EU.
Naložbe
Poiščite splošne informacije, ki omogočajo vašo naložbo v tujini. Če vlagate iz tujine v EGP, poiščite posebne informacije.
Drugo (konkurenca, trgovina in trajnostni razvoj)
Konkurenca
Za zagotovitev homogenega EGP z enakimi pogoji konkurence se za vsa podjetja v celotnem EGP uporabljajo enaka pravila konkurence. Pravila o konkurenci na notranjem trgu zajemajo štiri glavna področja in so enaka v treh državah Efte, ki so del EGP, in državah članicah EU. Ta pravila so:
- Odprava sporazumov, ki omejujejo konkurenco, in zloraba prevladujočega položaja (npr. sporazumi o določanju cen med konkurenti)
- Nadzor nad združitvami podjetij (npr. združitev dveh velikih skupin, zaradi česar ti prevladujeta na trgu)
- Liberalizacija monopolnih gospodarskih sektorjev (npr. telekomunikacij)
- Prepoved državne pomoči – z nekaterimi izjemami –, ki bi izkrivljala konkurenco s selektivnim dajanjem prednosti nekaterim podjetjem ali nacionalnim industrijskim sektorjem.
Zaradi strogih pravil o konkurenci, vključenih v Sporazum EGP, so protidampinški ukrepi, izravnalne dajatve in drugi trgovinski ukrepi med državami EGP praviloma prepovedani.
Državna pomoč
Sporazum EGP v skladu s Pogodbama EU na splošno prepoveduje vse ukrepe, ki jih je mogoče opredeliti kot državno pomoč, vključno z nepovratnimi sredstvi, ugodnimi posojili in davčnimi olajšavami, ki lahko izkrivljajo trgovino. Vendar lahko nekateri politični, gospodarski in socialni vidiki privedejo do izjem od te prepovedi.
Koristne povezave in dokumenti
- V razdelku Moj trgovinski pomočnik preverite posebna pravila in tarife, ki veljajo za blago, ki ga želite uvoziti/izvoziti.
- Sporazum o Evropskem gospodarskem prostoru – sklepna listina