Siekiant remti ekologiškesnį ir efektyvesnį krovinių vežimą, ES finansuojamu projektu „Incone60“ skatinama Pietų Baltijos ir Šiaurės jūrų regionuose pereiti nuo kelių prie jūrų transporto. Tai daroma gerinant susisiekimą tarp vietinių ir regioninių jūrų uostų tarptautiniu vandens keliu E60. Projekto metu sukurta modeliavimo priemonė leidžia transporto operatoriams palyginti kelių ir jūrų transporto sąnaudas. Projektas skirtas uostų administracijoms, krovinių tvarkytojams, logistikos ir kitiems transporto operatoriams.
„Incone60“: Išplaukimas į jūrą siekiant sumažinti transporto išmetamų teršalų kiekį Pietų Baltijos ir Šiaurės jūrų regionuose
- 21 January 2022
Tarptautinis vandens kelias E60 driekiasi nuo Gibraltaro, Šiaurės Europos pakrante iki Estijos, Sankt Peterburgo, Rusijos, Baltosios jūros ir Baltijos kanalu ir išilgai Baltosios jūros pakrantės iki Archangelsko. „Incone60“ daugiausia dėmesio skyrė pakrantės ruožui tarp Belgijos ir Lietuvos.
Projekto partneriai iš keturių šalių surengė dvi bandomąsias keliones. Vienos iš jų metu, 2020 m. rugsėjį, sunkvežimis ir Danijai priklausantis laivas vienu metu pajudėjo iš Vordingborgo uosto į Stepnicą (Lenkija). Nors abi transporto priemonės atvyko beveik tuo pačiu metu, kelionė pademonstravo, kad laivas gali gabenti tokį patį krovinių kiekį kaip 50 sunkvežimių.
Transporto sąnaudų modeliavimo priemonė
Krovinių srauto modeliu vadinama modeliavimo priemonė leidžia naudotojams palyginti vežimo sąnaudas gabenant keliais ir tarp 68 uostų. Jame apskaičiuojamos visos su transportu susijusios ir išorinės sąnaudos, pavyzdžiui, avarijos, tarša ir infrastruktūros būklės blogėjimas. Modeliavimo priemone bus galima naudotis ir pasibaigus projektui, juo skatinama ES darnaus vystymosi politika.
Tai buvo pirmas kartas, kai transporto modeliavimo priemonė buvo sukurta pietų Baltijos regionui. Šiuo tikslu buvo atliktas E60 kelio būklės, jo poveikio pakrančių regionams ir maršrute esančių šalių transporto tinklų tyrimas.
Remiantis jūrų erdvės planais ir keleivinių bei krovininių laivų laivybos tankumo žemėlapiais, išanalizuoti būdai, kaip padidinti laivybos šioje teritorijoje efektyvumą.
Jungčių kūrimas
Sukurtas verslo tinklas INCOnet, skirtas sujungti mažus Pietų Baltijos uostus ir Šiaurės jūros regionus su visais, kurie susiję su jūrų krovinių gabenimu, ypač išilgai E60. Šis tinklas bus naudojamas kaip verslo kontaktų platforma ir pasibaigus projektui.
„Incone60“ bus įtrauktas į Lenkijos ir Belgijos Flandrijos vyriausybės bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo siekiama sustiprinti pakrančių laivybos ir regioninių jūrų uostų vaidmenį.
Lenkijos ir Danijos valdžios institucijos rengia susitarimą dėl reguliarios laivybos linijos tarp Kolobžego ir Vordingborgo uostų sukūrimo. Tai padidintų jų apyvartą ir padėtų plėtoti regioninę ekonomiką.
„Incone60“ bendradarbiauja su projektais Pietų Baltijos transporto kilpos ir Šiaurės jūros regiono dvigubi uostai. „Incone60“ rezultatus įgyvendins „Aegis“, kuri kuria autonominius laivus ir uostus, ir „ePIcenter“ projektai. Pastaroji daugiausia dėmesio skiria pasaulinių tiekimo grandinių efektyvumo didinimui ir turi partnerių Europoje, Kinijoje ir Kanadoje, kurie padės išplėsti „Incone60“ aprėptį.
Bendra investicijų ir finansavimo iš ES suma
Bendros projektui „Inland Blue Transport Connector E60“ skirtos investicijos siekia 1 517 782 EUR. Europos regioninės plėtros fondas skyrė 1 262 085 EUR iš 2014–2020 m. programavimo laikotarpio bendradarbiavimo programos „INTERREG V-A Lenkija – Danija – Vokietija – Lietuva – Švedija (SOUTH BALTIC)“ lėšų. Investicijos priklauso prioritetui „Tarpvalstybinio susisiekimo gerinimas siekiant sukurti funkcionalią mėlynąją ir žaliąją transporto erdvę“.