Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Akční plán pro evropský pilíř sociálních práv

Evropský pilíř sociálních práv stanoví 20 klíčových zásad a práv na podporu spravedlivých a dobře fungujících trhů práce a systémů sociálního zabezpečení.

Akční plán pro Evropský pilíř sociálních práv dává těmto zásadám podobu konkrétních opatření, která budou fungovat ve prospěch občanů. Plán stanoví hlavní cíle pro EU, které mají být splněny do roku 2030.

Za naplnění cílů Pilíře sociálních práv jsou společně zodpovědné orgány EU, celostátní, regionální a místní orgány v jednotlivých státech, sociální partneři a občanská společnost.

Tři ambiciózní cíle EU do roku 2030

78 %
Zaměstnanost
do roku 2030 by mělo být zaměstnáno alespoň 78 % obyvatelstva ve věku od 20 do 64 let
60 %
Odborná příprava
nejméně 60 % všech dospělých osob by se mělo do roku 2030 každoročně účastnit odborné přípravy
15 milionů
Snižování chudoby
počet osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením by se měl snížit nejméně o 15 milionů

 

Jak přeměnit zásady ve skutečnost

Jak jsme na tom v tuto chvíli

  • Covidová krize zastavila šestiletý pozitivní pokrok v oblasti zaměstnanosti: ve třetím čtvrtletí roku 2020 dosáhla míra zaměstnanosti 72,4 %.
  • Do roku 2016 se každoročně účastnilo vzdělávacích aktivit pouze 37 % dospělých.
  • Podle údajů Eurostatu byla v roce 2021 více než pětina lidí v EU ohrožena chudobou nebo sociálním vyloučením (21,7 % populace, tj. 95,4 milionu osob). Tzv. dětská chudoba činila 24,4 %.

Vnitrostátní cíle

Dne 16. června 2022 představili ministři zaměstnanosti a sociálních věcí zemí EU své vnitrostátní cíle. Závazky členských států společně nasměrovávají Unii na cestu k dosažení, či dokonce překročení hlavních cílů EU.

Co si Evropané myslí o sociální Evropě

„Validovat diplom, vyřídit číslo sociálního zabezpečení, administrativu okolo platu nebo přestěhování z jedné země EU do druhé... takové věci jsou drobné praktické záležitosti, ty by se měly dát zařídit snadno.“

Pascal, Nizozemsko

 

„Pracuju ve společnosti, pro kterou jsou rozmanitost a začlenění velmi důležité. Děláme tam opravdu hodně pro to, aby nikdo nebyl vůči dalším zaměstnancům předpojatý kvůli pohlaví nebo jiným rozdílům. Myslím, že EU by se těmito příklady mohla zabývat. Máme zkušenosti a nápady, které by mohli použít i v jiných společnostech.“

Alexandra, Rumunsko

 

„Pracovat jako OSVČko souběžně s dalším pracovním úvazkem, odbornou přípravou nebo i důchodem by mělo být v EU snadné a atraktivní. Na jedné straně vám to pomůže zvýšit příjem a na druhé straně se tak do pracovního procesu zapojí lidé všech věkových kategorií, kteří mohou spolupracovat také přes hranice.“

Wolfgang, Rakousko

Veřejná konzultace

Tyto názory zazněly v rámci rozsáhlé veřejné konzultace s více než 1 000 písemných příspěvků od členských států, regionů, měst, sociálních partnerů, organizací občanské společnosti, mezinárodních organizací, analytických středisek a občanů. Kromě toho Evropská komise prostřednictvím specializovaných webinářů konzultovala více než 1 500 klíčových zúčastněných subjektů, včetně Evropského parlamentu, Evropského hospodářského a sociálního výboru a Výboru regionů. Výsledků konzultace bylo využito při tvorbě akční plánu.

Průzkum Eurobarometr

Podle průzkumu Eurobarometr o sociálních otázkách z roku 2021 považuje 88 % Evropanů sociální Evropu za důležitou pro sebe osobně.

Další informace o průzkumu Eurobarometr

Sociální summit v Portu a Portský sociální závazek

Sociální summit konaný ve dnech 7.–8. května 2021 v Portu, který pořádalo portugalské předsednictví Rady EU, byl příležitostí, jak znovu stvrdit náš závazek a ambice postavit občany při obnově Evropy po krizi na první místo. Na sociálním summitu v Portu jsme spojili síly a obnovili závazek k provádění sociálního pilíře na nejvyšší politické úrovni.

Dne 7. května se partneři ve společném Portském sociálním závazku přihlásili ke třem hlavním cílům pro rok 2030 stanoveným v Akčním plánu pro evropský pilíř sociálních práv.

Členové Evropské rady přijali 8. května Portské prohlášení o sociálních věcech.

Dne 25. června 2021 Evropská rada uvítala hlavní cíle Unie stanovené v Akčním plánu pro evropský pilíř sociálních práv, a to v souladu s Portským prohlášením.

Hlasy z celé Evropy na sociálním summitu v Portu

Charles Michel
„Těm, kteří říkají, že sociální Evropa je neviditelná, bych odpověděl toto – neviditelná jako vzduch, který dýcháme. Vzduch nevidíme, ale je pro lidský život nezbytný.“
David Maria Sassoli
„Evropský summit v Portu nesmí být cílovou stanicí, ale východiskem pro sociální oživení.“
Mario Draghi
„Cíle a milníky Pilíře musíme začlenit do Evropského semestru.“
Emmanuel Macron
„Jako Evropané společně reagujeme na tuto krizi – jedná se o sociální reakci v souladu s našimi hodnotami.“

 

Spojit síly k v zájmu sociálnější Evropy

Naplňování cílů Evropského pilíře sociálních práv je společným politickým závazkem a odpovědností orgánů EU, celostátních, regionálních a místních orgánů v jednotlivých státech, sociálních partnerů a občanské společnosti, přičemž všechny tyto subjekty mají úlohu v rámci svých kompetencí.

Členské státy by měly plně využít bezprecedentního objemu finančních prostředků EU dostupných na podporu reforem a investic – rozpočet EU, NextGenerationEU, Evropský sociální fond plus a další.

Pro splnění Pilíře má zásadní význam zapojení celostátních, regionálních a místních orgánů, sociálních partnerů a občanské společnosti.
Členské státy by také měly co nejlépe využít Evropského semestru. S jeho pomocí se koordinují ekonomické reformy, reformy v oblasti zaměstnanosti, sociální reformy a investice – v centru pozornosti všech těchto reforem jsou lidé a kvalita jejich života.
Pilíř představuje základ i pro mezinárodní aktivity EU v sociální oblasti, takže pomáhá potvrdit úlohu Unie jako odpovědného světového lídra.

Harmonogram a klíčová opatření

Akční plán stanoví řadu opatření EU, která se Evropská komise zavázala přijmout během současného mandátu (do konce roku 2024). Vychází při tom z mnoha opatření, která již byla od vyhlášení Evropského pilíře sociálních práv v roce 2017 ve švédském Göteborgu podniknuta. Tento akční plán je příspěvkem Komise k uskutečnění zásad sociálního pilíře.

  1.  
    Již splněno ve třetím čtvrtletí roku 2021
  2.  
    2022

    Zpráva o provádění směrnice o pracovní době

    Revize barcelonských cílů

    Iniciativa „Cesty ke školnímu úspěchu“

    Přezkum rámce pro kvalitu stáží

    Iniciativa týkající se dlouhodobé péče

    Iniciativa ohledně kolektivního vyjednávání pro osoby samostatně výdělečně činné

    Zpráva nové odborné skupiny na vysoké úrovni ohledně přístupu k přiměřené a udržitelné sociální ochraně 

    Nové nástroje a ukazatele týkající se přístupu ke zdravotní péči

    Právní návrhy na snížení expozice pracovníků nebezpečným chemickým látkám včetně azbestu

    Doporučení Rady o minimálním příjmu

    Iniciativa týkající se sociálního dialogu 

    Pokyny k předběžnému posuzování distribučního dopadu 

    První zpráva EU o přístupu k základním službám

  3.  
    2025
    revize Akčního plánu pro Evropský pilíř sociálních práv

 

Sdílet tuto stránku

  翻译: