This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Artykuł 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – kategorie i dziedziny kompetencji UE
Unia Europejska (UE) posiada wyłącznie kompetencje (uprawnienia) przyznane jej na mocy Traktatów (zasada przyznania). Zgodnie z tą zasadą UE może działać wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie UE na mocy Traktatów, by osiągać zawarte w nich cele. Kompetencje nieprzyznane UE na mocy Traktatów leżą w gestii państw członkowskich.
Traktat z Lizbony określa podział kompetencji między UE i jej państwami członkowskimi. Kompetencje te podzielone są na trzy główne kategorie:
Trzy główne rodzaje kompetencji
UE posiada wyłączną kompetencję do zawierania umów międzynarodowych pod pewnymi warunkami.
Kompetencje szczególne
Unia Europejska może podejmować kroki w celu zapewnienia, by państwa członkowskie koordynowały swoje polityki gospodarcze, społeczne i zatrudnienia na poziomie UE.
Unijna wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa charakteryzuje się określonymi cechami instytucjonalnymi, takimi jak ograniczony udział Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w procedurze podejmowania decyzji i wyłączaniu działań legislacyjnych. Polityka ta jest określana i wdrażana przez Radę Europejską (składającą się z szefów państw lub rządów państw członkowskich) oraz przez Radę Unii Europejskiej (składającą się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich na poziomie ministerialnym). Przewodniczący Rady Europejskiej i Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa reprezentują UE w sprawie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
Wykonywanie kompetencji
Wykonywanie kompetencji UE podlega dwóm podstawowym zasadom określonym w artykule 5 Traktatu o Unii Europejskiej:
Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część pierwsza – Zasady – Tytuł I – Kategorie i dziedziny kompetencji Unii – Artykuł 2 (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 50)
Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022