Cestovanie so spoločenskými zvieratami a inými zvieratami v EÚ
Cestovanie so spoločenskými zvieratami: psy, mačky a fretky
Pravidlá EÚ vám uľahčujú cestovanie s vaším psom, mačkou alebo fretkou do inej krajiny EÚ (v tomto prípade do 27 krajín EÚ + do Nórska a Severného Írska). Tieto pravidlá sa vzťahujú aj na cestovanie do EÚ z krajiny alebo územia mimo EÚ.
Až na niekoľko výnimiek môže vaše spoločenské zviera s vami cestovať do inej krajiny EÚ alebo z krajiny mimo EÚ do krajiny EÚ, ak:
- mu bol aplikovaný mikročip (v súlade s technickými požiadavkami prílohy II k nariadeniu EÚ o premiestňovaní spoločenských zvierat) alebo má jasne čitateľné tetovanie, ak bolo aplikované pred 3. júlom 2011.
- je zaočkované proti besnote,
- pri cestovaní z krajiny mimo EÚ podstúpilo titračný test protilátok proti besnote (na overenie, či sa táto požiadavka vzťahuje na krajinu mimo EÚ, z ktorej cestujete, použite ďalej uvedený nástroj)
- je ošetrené proti pásomnici Echinococcus multilocularis, ak cestujete do oblasti, kde sa táto pásomnica nevyskytuje (Fínsko, Írsko, Malta, Nórsko a Severné Írsko),
- má platný európsky pas pre spoločenské zvieratá pri cestovaní z krajiny EÚ alebo zo Severného Írska do inej krajiny EÚ alebo do Severného Írska alebo certifikát zdravia zvierat EÚ pri cestovaní z krajiny mimo EÚ.
Upozornenie
Vyššie uvedené pravidlá EÚ týkajúce sa cestovania so spoločenskými zvieratami sa vzťahujú na súkromné cesty so spoločenskými zvieratami, pri ktorých nedochádza k zmene vlastníctva ani predaju.
Cestovné doklady pre vášho psa, mačku alebo fretku
Európsky pas pre spoločenské zvieratá
Európsky pas pre spoločenské zvieratá je identifikačný doklad, ktorý zodpovedá štandardnému vzoru EÚ a je nevyhnutný na cestovanie v rámci krajín EÚ. Európsky pas pre spoločenské zvieratá (psy, mačky a fretky) sa vydáva len majiteľom spoločenských zvierat, ktorí majú pobyt v EÚ. Nachádza sa v ňom opis vášho spoločenského zvieraťa a údaje o ňom vrátane kódu jeho mikročipu alebo tetovania, ako aj zdravotné záznamy zvieraťa (napr. o očkovaní proti besnote) a kontaktné údaje majiteľa a veterinárneho lekára, ktorý pas vydal. Európsky pas pre spoločenské zvieratá pre vášho psa, mačku alebo fretku vám môže vydať akýkoľvek oprávnený veterinárny lekár (ktorý má od príslušných orgánov povolenie vydávať pasy pre spoločenské zvieratá). Pas pre spoločenské zvieratá platí počas celého života vášho spoločenského zvieraťa za predpokladu, že informácie o jeho zdraví (napr. o očkovaní proti besnote) sú naďalej aktuálne.
Upozornenie
Ak cestujete do krajiny EÚ alebo Severného Írska z Andorry, zo Švajčiarska, z Faerských ostrovov, Gibraltáru, Grónska, Islandu, Lichtenštajnska, Monaka, Nórska, zo San Marína alebo z Vatikánskeho mestského štátu), vaše spoločenské zviera môže vstúpiť na územie EÚ aj s pasom pre spoločenské zvieratá vystaveným v jednej z týchto krajín alebo na jednom z týchto území.
Certifikát zdravia zvierat EÚ
Certifikát zdravia zvierat EÚ je ďalším druhom identifikačného dokladu, ktorý obsahuje konkrétne informácie o vašom spoločenskom zvierati (totožnosť, zdravie, očkovanie proti besnote), a je nutný na cestovanie do EÚ z krajiny alebo územia mimo EÚ. Takisto zodpovedá štandardnému vzoru EÚ.
Ak cestujete z krajiny alebo územia mimo EÚ, vaše spoločenské zviera musí mať certifikát zdravia zvierat EÚ vystavený štátnym veterinárnym lekárom v krajine odchodu najviac 10 dní predtým, ako vaše spoločenské pricestuje do EÚ. Daný certifikát je od tohto dátumu platný na účely cestovania medzi krajinami EÚ štyri mesiace, alebo prípadne do uplynutia platnosti očkovania proti besnote, podľa toho, čo uplynie skôr.
Okrem toho by ste mali vyplniť písomné vyhlásenie, že svoje spoločenské zviera premiestňujete na nekomerčné účely, a priložiť ho k jeho certifikátu zdravia zvierat EÚ. Toto vyhlásenie sa vyžaduje aj vtedy, ak za vaše spoločenské zviera počas cestovania zodpovedá vami poverená osoba. V tomto prípade sa musí vaša cesta uskutočniť do piatich dní od cesty spoločenského zvieraťa/poverenej osoby.
Upozornenie
Pasy EÚ pre spoločenské zvieratá vydané majiteľovi spoločenského zvieraťa s pobytom vo Veľkej Británii už od 1. januára 2021 neplatia na účely cestovania so spoločenskými zvieratami z Veľkej Británie do krajiny EÚ alebo do Severného Írska.
Vstup do EÚ s vaším spoločenským zvieraťom
V zásade môžete so svojím spoločenským zvieraťom vstúpiť do EÚ len cez určené miesto vstupu cestujúcich en v cieľovej krajine EÚ (na overenie, či sa táto požiadavka vzťahuje na krajinu mimo EÚ, z ktorej cestujete, použite ďalej uvedený nástroj). V čase vstupu príslušné orgány skontrolujú doklady a totožnosť vášho spoločenského zvieraťa. Ak vaše spoločenské zviera tieto kontroly úspešne neabsolvuje, môže byť vrátené do krajiny odchodu či umiestnené do karantény, a to až dovtedy, kým nebude spĺňať pravidlá EÚ v oblasti zdravia, alebo ak žiadna z týchto alternatív nebude možná, zviera môže byť utratené.
Spoločenské zvieratá cestujúce bez svojho majiteľa
Spoločenské zvieratá musia spravidla cestovať so svojím majiteľom. Ak so svojím zvieraťom nemôžete cestovať, môžete dať inej osobe písomné povolenie, aby vaše zviera sprevádzala namiesto vás (toto písomné vyhlásenie je opísané vyššie). To je však povolené len vtedy, ak sa vaša vlastná cesta uskutoční do piatich dní od cesty spoločenského zvieraťa/poverenej osoby.
Upozornenie
Ak vaše spoločenské zviera cestuje bez sprievodu, bude musieť spĺňať pravidlá týkajúce sa zdravia zvierat, ktoré sa vzťahujú na dovoz psov, mačiek alebo fretiek do EÚ alebo na obchodovanie s nimi v rámci EÚ.
Cestovanie s viac ako piatimi spoločenskými zvieratami
Môžete cestovať najviac s piatimi spoločenskými zvieratami, ale ak s vami cestuje viac ako päť spoločenských zvierat (psov, mačiek alebo fretiek), musíte poskytnúť dôkaz o tom, že:
- sa zúčastňujú na súťaži, výstave alebo športovom podujatí (napr. predložením dokladu o registrácii) a
- sú staršie ako šesť mesiacov.
Upozornenie
Ak cestujete s viac ako piatimi spoločenskými zvieratami (psami, mačkami alebo fretkami) a nevzťahujú sa na vás žiadne z výnimiek uvedených vyššie, vaše spoločenské zvieratá musia spĺňať pravidlá týkajúce sa zdravia zvierat, ktoré sa vzťahujú na dovoz psov, mačiek alebo fretiek do EÚ alebo na obchodovanie s nimi v rámci EÚ.
Informujte sa o podrobných pravidlách týkajúcich sa cestovania s vaším psom, mačkou alebo fretkou:
Očkovanie proti besnote
Aby vaše spoločenské zviera mohlo cestovať, musíte ho dať zaočkovať proti besnote u oprávneného veterinárneho lekára. Aby bolo očkovanie platné, vaše spoločenské zviera musí mať vek najmenej 12 týždňov a pred očkovaním byť označené mikročipom. Vaše spoločenské zviera môže cestovať najskôr po uplynutí 21 dní od dokončenia očkovacieho protokolu. Mali by ste zabezpečiť, aby sa každé ďalšie očkovanie vykonalo ešte pred uplynutím platnosti predchádzajúceho očkovania.
Očkovanie proti besnote – výnimky pre mladé psy, mačky, fretky
So svojím mladým spoločenským zvieraťom môžete cestovať do Bulharska, Česka, Dánska, Estónska, Fínska, Chorvátska, Litvy, Luxemburska, Rumunska, na Slovensko, do Slovinska a Švajčiarska, ak má vek menej ako 12 týždňov a nebolo zaočkované proti besnote alebo ak má vek od 12 do 16 týždňov a bolo zaočkované proti besnote, ale ešte voči nej nie je úplne imúnne.
Aby ste v takýchto prípadoch mohli cestovať so svojím spoločenským zvieraťom:
- buď musíte mať k pasu svojho spoločenského zvieraťa priložené vyhlásenie, že zviera sa od narodenia do času cesty nedostalo do kontaktu so žiadnym druhom voľne žijúceho zvieraťa, ktoré je náchylné na besnotu,
alebo
- vaše spoločenské zviera musí sprevádzať jeho matka, z ktorej pasu jednoznačne vyplýva, že bola pred pôrodom zaočkovaná proti besnote.
Upozornenie
Belgicko, Cyprus, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Nórsko a Severné Írsko vám neumožnia vstup na ich územie s mladým spoločenským zvieraťom, ktoré nebolo zaočkované proti besnote alebo bolo zaočkované, ale ešte voči nej nie je úplne imúnne.
Osobitné pravidlá ošetrenia proti pásomnici Echinococcus – len pre psy
Ak so svojím psom cestujete do Fínska, Írska, na Maltu, do Nórska alebo Severného Írska, musíte ho dať ošetriť proti pásomnici Echinococcus 24 až 120 hodín pred cestou. Všetky údaje o ošetrení musia byť zaznamenané v pase vášho spoločenského zvieraťa alebo jeho v certifikáte zdravia zvierat EÚ.
Upozornenie
Ošetrenie proti pásomnici Echinococcus sa nevyžaduje pri psoch cestujúcich priamo medzi Fínskom, Írskom, Maltou, Nórskom a Severným Írskom.
Očkovanie proti besnote
Aby vaše spoločenské zviera mohlo cestovať, musíte ho dať zaočkovať proti besnote u oprávneného veterinárneho lekára. Aby bolo očkovanie platné, vaše spoločenské zviera musí mať vek najmenej 12 týždňov a pred očkovaním byť označené mikročipom. Vaše spoločenské zviera môže cestovať najskôr po uplynutí 21 dní od dokončenia očkovacieho protokolu. Mali by ste zabezpečiť, aby sa každé ďalšie očkovanie vykonalo ešte pred uplynutím platnosti predchádzajúceho očkovania.
Očkovanie proti besnote – výnimky pre mladé psy, mačky, fretky
So svojím mladým spoločenským zvieraťom (psom, mačkou alebo fretkou) môžete cestovať do Česka, Dánska a Švajčiarska, ak má vek menej ako 12 týždňov a nebolo zaočkované proti besnote alebo ak má vek od 12 do 16 týždňov a bolo zaočkované proti besnote, ale ešte voči nej nie je úplne imúnne.
Aby ste v takýchto prípadoch mohli cestovať so svojím spoločenským zvieraťom:
- buď musíte mať k certifikátu zdravia zvierat EÚ vášho zvieraťa alebo k jeho pasu priložené vyhlásenie (len pri cestovaní z Andorry, Faerských ostrovov, Gibraltáru, Grónska, Islandu, Lichtenštajnska, Monaka, Nórska, zo San Marína, Švajčiarska alebo z Vatikánskeho mestského štátu), v ktorom je uvedené, že zviera sa od narodenia do času cesty nedostalo do kontaktu so žiadnym druhom voľne žijúceho zvieraťa, ktoré je náchylné na besnotu,
alebo
- vaše spoločenské zviera musí sprevádzať jeho matka, z ktorej certifikátu zdravia zvierat EÚ alebo pasu (len pri cestovaní z Andorry, Faerských ostrovov, Gibraltáru, Grónska, Islandu, Lichtenštajnska, Monaka, Nórska, zo San Marína, Švajčiarska, z Vatikánskeho mestského štátu) jednoznačne vyplýva, že bola pred pôrodom zaočkovaná proti besnote.
Upozornenie
Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Nórsko a Severné Írsko vám neumožnia vstup na ich územie s mladým spoločenským zvieraťom, ktoré nebolo zaočkované proti besnote alebo bolo zaočkované, ale ešte voči nej nie je úplne imúnne.
Osobitné pravidlá ošetrenia proti pásomnici Echinococcus – len pre psy
Ak so svojím psom cestujete do Fínska, Írska, na Maltu, do Nórska alebo Severného Írska, musíte ho dať ošetriť proti pásomnici Echinococcus 24 až 120 hodín pred cestou. Všetky údaje o ošetrení musia byť zaznamenané v pase vášho spoločenského zvieraťa alebo v jeho certifikáte zdravia zvierat EÚ.
Upozornenie
Ošetrenie proti pásomnici Echinococcus sa nevyžaduje pri psoch cestujúcich priamo medzi Fínskom, Írskom, Maltou, Nórskom a Severným Írskom.
Očkovanie proti besnote
Aby vaše spoločenské zviera mohlo cestovať, musíte ho dať zaočkovať proti besnote u oprávneného veterinárneho lekára. Aby bolo očkovanie platné, vaše spoločenské zviera musí mať vek najmenej 12 týždňov a pred očkovaním byť označené mikročipom. Vaše spoločenské zviera môže cestovať najskôr po uplynutí 21 dní od dokončenia očkovacieho protokolu. Mali by ste zabezpečiť, aby sa každé ďalšie očkovanie vykonalo ešte pred uplynutím platnosti predchádzajúceho očkovania.
Očkovanie proti besnote – výnimky pre mladé psy, mačky, fretky
So svojím mladým spoločenským zvieraťom (psom, mačkou alebo fretkou) môžete cestovať do Česka, Dánska a Švajčiarska, ak má vek menej ako 12 týždňov a nebolo zaočkované proti besnote alebo ak má vek od 12 do 16 týždňov a bolo zaočkované proti besnote, ale ešte voči nej nie je úplne imúnne.
Aby ste v takýchto prípadoch mohli cestovať so svojím spoločenským zvieraťom:
- buď musíte mať k certifikátu zdravia zvierat EÚ vášho zvieraťa alebo k jeho pasu priložené vyhlásenie (len pri cestovaní z Andorry, Faerských ostrovov, Gibraltáru, Grónska, Islandu, Lichtenštajnska, Monaka, Nórska, zo San Marína, Švajčiarska alebo z Vatikánskeho mestského štátu), v ktorom je uvedené, že zviera sa od narodenia do času cesty nedostalo do kontaktu so žiadnym druhom voľne žijúceho zvieraťa, ktoré je náchylné na besnotu,
alebo
- vaše spoločenské zviera musí sprevádzať jeho matka, z ktorej certifikátu zdravia zvierat EÚ alebo pasu (len pri cestovaní z Andorry, Faerských ostrovov, Gibraltáru, Grónska, Islandu, Lichtenštajnska, Monaka, Nórska, zo San Marína, Švajčiarska, z Vatikánskeho mestského štátu) jednoznačne vyplýva, že bola pred pôrodom zaočkovaná proti besnote.
Upozornenie
Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Nórsko a Severné Írsko vám neumožnia vstup na ich územie s mladým spoločenským zvieraťom, ktoré nebolo zaočkované proti besnote alebo bolo zaočkované, ale ešte voči nej nie je úplne imúnne.
Osobitné pravidlá ošetrenia proti pásomnici Echinococcus – len pre psy
Ak so svojím psom cestujete do Fínska, Írska, na Maltu, do Nórska alebo Severného Írska, musíte ho dať ošetriť proti pásomnici Echinococcus 24 až 120 hodín pred cestou. Všetky údaje o ošetrení musia byť zaznamenané v pase vášho spoločenského zvieraťa alebo jeho v certifikáte zdravia zvierat EÚ.
Upozornenie
Ošetrenie proti pásomnici Echinococcus sa nevyžaduje pri psoch cestujúcich priamo medzi Fínskom, Írskom, Maltou, Nórskom a Severným Írskom.
Vstup do EÚ alebo Severného Írska s vaším spoločenským zvieraťom
Do EÚ môžete so svojím spoločenským zvieraťom vstúpiť len cez určené miesto vstupu cestujúcich en v cieľovej krajine EÚ. V čase vstupu príslušné orgány skontrolujú doklady a totožnosť vášho spoločenského zvieraťa. Ak vaše spoločenské zviera tieto kontroly úspešne neabsolvuje, môže byť vrátené do krajiny odchodu či umiestnené do karantény, a to až dovtedy, kým nebude spĺňať pravidlá EÚ v oblasti zdravia, alebo ak žiadna z týchto alternatív nebude možná, zviera môže byť utratené.
Upozornenie
Pri cestovaní zo Severného Írska do krajiny EÚ nemusíte použiť miesto vstupu cestujúcich v cieľovej krajine EÚ.
Očkovanie proti besnote a titračný test protilátok proti besnote
Aby vaše spoločenské zviera mohlo cestovať, musíte ho dať zaočkovať proti besnote u oprávneného veterinárneho lekára. Aby bolo očkovanie platné, vaše spoločenské zviera musí mať vek najmenej 12 týždňov a pred očkovaním byť označené mikročipom. Vaše spoločenské zviera môže cestovať najskôr po uplynutí 21 dní od dokončenia očkovacieho protokolu. Mali by ste zabezpečiť, aby sa každé ďalšie očkovanie vykonalo ešte pred uplynutím platnosti predchádzajúceho očkovania.
Vaše spoločenské zviera musí mať okrem toho podstúpený titračný test protilátok proti besnote. Tento test sa musí vykonať na vzorke krvi odobratej oprávneným veterinárnym lekárom najmenej 30 dní po očkovaní proti besnote a najmenej tri mesiace pred cestovaním do EÚ. Test sa musí vykonať v laboratóriu en určenom na daný účel.
Výsledky testu protilátok proti besnote musia byť priložené k certifikátu zdravia zvierat EÚ vášho spoločenského zvieraťa.
Vstup do EÚ s vaším spoločenským zvieraťom
Do EÚ môžete so svojím spoločenským zvieraťom vstúpiť len cez určené miesto vstupu cestujúcich en v cieľovej krajine EÚ. V čase vstupu príslušné orgány skontrolujú doklady a totožnosť vášho spoločenského zvieraťa. Ak vaše spoločenské zviera tieto kontroly úspešne neabsolvuje, môže byť vrátené do krajiny odchodu či umiestnené do karantény, a to až dovtedy, kým nebude spĺňať pravidlá EÚ v oblasti zdravia, alebo ak žiadna z týchto alternatív nebude možná, zviera môže byť utratené.
Cestovanie s inými spoločenskými zvieratami
Európske pasy pre spoločenské zvieratá sa vydávajú len pre psy, mačky a fretky. Ak cestujete do inej krajiny EÚ s inými spoločenskými zvieratami, ako sú vtáky, okrasné vodné živočíchy, plazy, hlodavce alebo králiky, informujte sa o vnútroštátnych pravidlách en krajiny, ktorú plánujete navštíviť, pokiaľ ide o podmienky vstupu.