DevOps, światowej klasy zwinność, niezawodność i bezpieczeństwo w twojej organizacji — Recenzja książki
Witam czytelników i słuchaczy, zapraszam do zapoznania się z recenzją książki “DevOps, światowej klasy zwinność, niezawodność i bezpieczeństwo w twojej organizacji”. Czytałem książkę drukowaną, wersję elektroniczną, słuchałem audiobooka.
Publikacja dostępna jest na stronie wydawnictwa Helion https://helion.pl/view/22646k/devop2.htm
Nazwa publikacji —DevOps, światowej klasy zwinność, niezawodność i bezpieczeństwo w twojej organizacji
Autor — Gene Kim, Jez Humble, Patrick Debois, John Willis
Przedmowa — Nicole Forsgren
Tłumaczenie — Radosław Meryk
Wydawca — IT Revolution, wydanie polskie Grupa Helion SA
Liczba stron — 512
Oryginalne wydanie angielskie — 2016
Wydanie tłumaczenia — 2023
Zastrzeżenie:
Kopię książki otrzymałem od wydawnictwa Helion do celów recenzji.
W recenzji prezentuję subiektywną opinię.
Książkę recenzuję “jak jest” — Skupiam się na tym co widzę, czytam, dotykam, etc.
Fragment dostępny jest na stronie wydawnictwa Helion:
https://helion.pl/view/22646k/devop2.htm
Kontekst
Zdecydowałem się wreszcie zapoznać z klasyczną publikacją na temat DevOps, czyli DevOps Handbook, tym razem w języku polskim.
Przegląd
Publikacja ma 512 stron, jest bardzo obszerną pozycją, zdecydowanie na dłuższą lekturę.
Publikacja podzielona została na 6 części
Część I —Trzy Drogi
Część II — Od czego zacząć?
Część III — Pierwsza droga. Techniczne praktyki przepływu
Część IV — Druga droga. Techniczne praktyki sprzężeń zwrotnych
Część V— Trzecia droga. Techniczne praktyki ciągłego uczenia się i eksperymentowania
Część VI —Zarządzanie zmianami i zapewnienie zgodności z przepisami
Część I to opis filozofii trzech dróg devops — Flow, Feedback, Continuous Experimentation & Learning. Część ta pozwala zrozumieć filozofię stojącą za ruchem DevOps.
Część II to opis od czego zacząć implementację praktyk kulturowych, procesowych i technicznych DevOps. W tej części można przeczytać o strumieniach wartości, zrozumieniu przepływu pracy, zarządzaniu przepływem pracy, projektowaniu organizacji, zespołów.
Cześć III przedstawia w uproszczony sposób koncepcje delivery pipeline (tutaj — potok wdrożeń), omawia testy automatyczne, praktyki ciągłej integracji, automatyzacji, zarządzania ryzykiem.
W cześci IV znajdziemy opis telemetrii, pomysłów na zwiększenie bezpieczeństwa kodu, hypothesis-driven-development, testów A/B oraz procesów przeglądu pracy.
Część V opisuje praktyki ciągłego uczenia się, eksperymentowania, zalety i wyzwania z tym związane.
Część VI to opis praktyk które można zastosować w odniesieniu do obszaru compliance, bezpieczeństwa.
Opinia o publikacji i przekładzie
Publikację poznałem w całości — głównie w formie audio, czasami czytając wydanie papierowe.
Mogę spokojnie powiedzieć, że ta publikacja to klasyk literatury DevOps, choć trzeba pamiętać, że to książka biznesowe — nie znajdziemy tu konkretnych praktyk JAK coś zaimplementować, za to znajdziemy opisy CZYM są poszczególne elementy DevOps.
Publikacja daje nam bardzo kompleksowy opis poszczególnych praktyk i filozofii stojącej za ruchem DevOps. CI/CD, automatyzacja, praktyki GRC (governance, risk, compliance), agile (na szczęście bez dogmatów), potrzebę korzystania z praktyk DevOps we współczesnym świecie.
Poszczególne rozdziały opisują w większym detalu praktyki DevOps jak potrzebę mapowania strumienia wartości, elementy składowe CI/CD, zalety i wyzwania związane z automatyzacją.
Przekład
Przypomnę, że opisuję publikację “jak jest”, nie wykonuję tu analizy tłumaczenia.
Moim zdaniem przekład jest w porządku biorąc pod uwagę ilość angielskich określeń jaka jest używana w dziedzinie informatyki. W tekście znalazłem kilka przekładów określeń które być może nie powinny być przekładane, z drugiej strony stosowanie angielskiej terminologii w polskim przekładzie może wywołać u czytelnika wrażeniem czytania tzw. ponglisza, czyli połączenia zwrotów angielskich z językiem polskim, co może skutkować trudnościami w odbiorze.
Także dopóki nie powstanie zunifikowana terminologia przekładów pojęć z dziedziny IT, to dalej będziemy zdani na poszczególne glosariusze dobierane wedle preferencji jak chociażby terminologia ITIL4.
Wersja papierowa czy elektroniczna?
Polecam kombinację audiobooka oraz kopii drukowanej/elektronicznej, wedle preferencji.
Audiobooka można słuchać w tak zwanym tle, podczas robienia innych rzeczy jak spaceru czy ćwiczeń, a kiedy potrzeba odświeżyć sobie tematy to można sięgnąć po kopię drukowaną/elektroniczną.
Wersje e-book przejrzałem na Kindle, czytało się sprawnie, choć grafiki jak wykresy na moim Kindle są czarno-białe, więc mogę powiedzieć, że trochę szaro-bure. W wersji PDF grafiki są w kolorze.
Zastrzeżenia
Jedyne zastrzeżenia jakie mam co do samej publikacji (nie przekładu) to nadmierne skupienie się na przykładach z dużych firm oraz natłok nazwisk autorów, kolegów i znajomych, co mi osobiście skojarzyło się z powiedzeniem “krewni i znajomi królika”.
Case studies przedstawione są wysokopoziomowo. Ogólnie takie przedstawienie spraw nie przeszkadza w odbiorze publikacji, ot od któregoś momentu zauważyłem dość prosty schemat:
Pojawia się problem > jest źle > pojawia się jakiś super-dyrektor/konsultant > super-dyrektor/konsultant wdraża super-rozwiązania > “dzieje się magia” > jest lepiej
Taka forma przedstawienia przypadków nie pomaga w odnoszeniu tychże do pracy, biorąc pod uwagę że w dużej mierze autorzy skupili się na firmach ze Stanów Zjednoczonych, tych większych, pomijając przypadki skutecznych implementacji DevOps w przedsiębiorstwach gdzie nie ma ogromnych budżetów i trzeba korzystać z tego, co się ma.
Rozumiem, że dla pewnie dużej ilości osób taki format nie stanowi problemu, ot mnie osobiście nie przekonuje.
Name-dropping czyli nadmiarowe wkładanie nazwisk autorów, kolegów i znajomych jak i nazw dużych firm (Netflix, Google, Etsy, etc.) sprawia wrażenie, jakby naprawdę niewielka grupa oświeconych osób w ogóle rozumiała czym jest DevOps, gdzie w rzeczywistości praktyki procesowe, kulturowe i technologiczne są możliwe dzięki pracy wielu tysięcy inżynierów oprogramowania oraz osób o różnych innych doświadczeniach, wykształceniu, umiejętnościach.
Oczywiście, czasami pewne praktyki są blokowane przez management, natomiast nie jest też tak, że jeden superbohater na odpowiedniej pozycji sam wdraża cały łańcuch narzędzi, stawia strumienie wartości na nogi i ogólnie robi robotę.
Podsumowanie
Publikację po prostu polecam jako klasyk literatury DevOps. Czytelnicy poznają różne koncepty związane z praktykami kulturowymi, procesowymi, technologicznymi z zakresu DevOps.
Trzeba pamiętać, że to publikacja biznesowa, nie znajdziemy tu schematów technicznych, niskopoziomowych porad co do optymalizacji działania narzędzi w łańcuchu narzędzi DevOps. Tych należy szukać w publikacjach technicznych, opisujących poszczególne technologie, platformy, praktyki.
Z publikacji najwięcej skorzystają osoby chcące poznać koncepty DevOps, jak i te które poszukują inspiracji.
Osoby techniczne mogą traktować publikację jako wysokopoziomowy przegląd wiedzy, praktyk, narzędzi z zakresu DevOps.
Jeśli chodzi o edukatorów z zakresu DevOps myślę, że ta publikacja powinna być przez takie osoby choć przejrzana.
Zainteresowanych zapraszam na stronę wydawnictwa Helion:
Dziękuję za lekturę i do następnego,
MJ
SAFe SPC, ITIL4 Managing Professional; PeopleCert Ambassador; DevOps, ITIL4, SAFe, Scrum instructor, course creator/content writer, book reviews
10 mies.Link do publikacji https://helion.pl/view/22646k/devop2.htm Robert Polony