Mity pracy - recenzja książki
Autor: Adrian Furnham, Ian MacRae, Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Wydawałoby się, że o współczesnym środowisku pracy wiemy prawie wszystko. Ostatecznie badania nad pracą prowadzone są od początków XX wieku, a więc już nieco ponad 100 lat. A jednak książka Iana MacRae i Adriana Furnhama udowadnia, jak wiele jeszcze nieporozumień a czasem wręcz fałszywych wyobrażeń jest związanych z współczesną pracą. W bardzo przystępny, ale rzeczowy sposób autorzy prezentują ogólny stan wiedzy na temat współczesnego środowiska pracy i odnoszą się do popularnych mitów krążących na jego temat.
Mit 1. Załoga powinna pracować 8 godzin dziennie – od poniedziałku do piątku.
Mit 2. Praca w domu zmniejsza produktywność.
Mit 3. Media społecznościowe nie powinny być nigdy używane w pracy.
Mit 4. Słuchanie muzyki w trakcie pracy rozprasza.
Mit 5. Zdrowie i bezpieczeństwo to wróg.
Mit 6. Monitoring zwiększa produktywność.
Mit 7. Tworzenie wzorowanego na biurach Google’a środowiska pracy sprzyja innowacyjności pracowników.
Mit 8. Mindfullness jest odpowiedzią na wszelkie problemy.
Mit 9. Neuronauka jest „magicznym pociskiem” wszystkich problemów miejsca pracy.
Mit 10. Startupy wymagają innego rodzaju liderów by odnieść sukces.
Mit 11. Lepiej mieć wysoką samoocenę w miejscu pracy.
Mit 12. Używamy tylko 10% naszego mózgu.
Mit 13. Tworzenie zrównoważonych ekologicznie miejsc pracy to duże brzemię.
Mit 14. Najlepszą metodą motywowania pracowników jest płacenie im więcej.
Mit 15. Pracownicy, którzy zostają w pracy najdłużej są najlepszymi pracownikami.
Mit 16. Ludzie powinni przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat.
Mit 17. Perfekcjoniści to najlepsi pracownicy.
Mit 18. Kobiety nie są tak samo rywalizujące jak mężczyźni.
Mit 19. Pracownicy mogą być kategoryzowani w pracy poprzez cechy swojej osobowości.
Mit 20. Seksualność i płeć mają znaczenie w pracy.
Mit 21. Millenalsi zmieniają środowisko pracy.
Mit 22. Współpracownicy nie powinni wiązać się ze sobą prywatnie.
Mit 23. Uczenie i szkolenie to to samo.
Mit 24. Roczne oceny okresowe to najlepsza metoda pomiaru efektywności pracowników.
Mit 25. Ludzie o wysokiej motywacji osiągnięć są najlepszymi menedżerami.
Mit 26. Komputer odbierze ci pracę.
Mit 27. Otwarte biura to najlepszy układ miejsca pracy.
2. Ocena poziomu merytorycznego
Książka jest merytorycznie rzetelna, uwzględnia solidną literaturę przedmiotu. Korzystają z bardzo aktualnej literatury, tam gdzie to możliwe z najnowszych badań. W niektórych przypadkach ich opinie oparte są na nieco słabszych przesłankach, wynikających z niezbyt wysokiego poziomu zaawansowania badań, ale na och ich argumenty za lub przeciw jakiejś tezie są dobrze skonstruowane, wyważone i uzasadnione. Nie znalazłem w książce żadnych kluczowych i od razu rzucających się w oczy przeinaczeń lub nadużyć. Chwilami argumentacja przeciw danemu mitowi jest po prostu nieco słabsza co wynika z małej ilości badań.
Ocena poziomu skomplikowania
Książkę jest doskonale napisana. Podzielenie książki na krótkie rozdziały poświęcone każdemu mitowi z osobna sprawia, że doskonale nadaje się do czytania w podróży, zwłaszcza w środkach komunikacji miejskiej. Autorzy umieszczają w każdym omówieniu mitów informacje o podstawie bibliograficznej swoich stwierdzeń, co osobom bardziej dociekliwym pozwala zapoznać się z materiałami źródłowymi.
Kogo może zainteresować ta książka.
Idealnym odbiorca książki jest profesjonalista, mający co najmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe w średniej lub dużej organizacji, który zetknął się w niej z niektórymi z omówionych w pracy mitów. Bardzo przydatna lektura również dla dyrektorów personalnych (HR) głównie po to, by za pomocą argumentów przytaczanych w książce móc "wybić z głowy" niektóre egzotyczne pomysły zarządów firm;-)
Mocne i słabe strony
Mocną stroną książki jest zwięzłość. To w zasadzie zbiór „grzechów głównych” a nie ciągła narracja, czyta się tę książkę łatwo i przyjemnie. Największą wadą jest jej rozmiar i brak zacięcia na głębszą analizę omawianych problemów.
Czy są inne książki na ten temat?
W zasadzie nie ma dobrej konkurencji. Są dużo „cięższe” i bardziej skomplikowane prace takie jak „Psychologia pracy. Podstawowe pojęcia i zagadnienia” Anny Lubrańskiej i Wydawnictwa Diffin. Z rzeczy lżejszych: „Mózg 41 największych mitów” Christiana Jarretta w której powtarzają się niektóre mity. Jednak jakiegoś bliskiego odpowiednika nie ma.
Czy warto ją kupić i przeczytać?
Książka jest bardzo przyjemna w lekturze. Jeśli interesuje cię współczesne środowisko pracy, chciałbyś się dowiedzieć co współczesna psychologia może powiedzieć na temat pracy i jej skuteczności - warto kupić tę książkę i się z nią zapoznać. Autorzy nie uciekają przy tym od humoru: jednym z najzabawniejszych mitów jest mit numer 9 „Neuronauka to magiczny pocisk stanowiący odpowiedź na wszystkie problemy miejsca pracy” w których autorzy relacjonują poważny eksperyment obejmujący skanowanie mózgu martwego łososia. Warto przeczytać.