Велики успех српске науке! ✨ Једна од експерименталних супстанци које су истраживане у оквиру пројекта NanoCellEmoCog, финансираног од стране Фонда за науку у оквиру програма ИДЕЈЕ, улази у прву фазу клиничког испитивања на људима, под одобрењем америчке Управе за храну и лекове (FDA). Ово је први пут да лек развијен уз учешће српских истраживача улази у ову фазу развоја. 🔬 Реч је о једињењу DPX-101, позитивном алостерном модулатору који селективно делује преко α5-GABA-A подтипа рецептора, са потенцијалом за лечење когнитивних дефицита повезаних са можданим поремећајима. 🌟 Један од ко-инвентора овог једињења је проф. др Мирослав Савић, редовни професор на Фармацеутском факултету Универзитета у Београду. Пројекат којим руководи проф. др Савић NanoCellEmoCog интегрише најсавременије платформе у истраживању – хумане ћелије нервног ткива добијене од матичних ћелија и нанотехнологију. Пројекат испитује потенцијал супстанци да остваре повољне ефекте на измењене емоције и оштећену спознају, и то преко места дејства за која за сада нема одобрених лекова. Компанија Damona Pharmaceuticals, као носилац лиценцних права, добила је одобрење за спровођење клиничких испитивања. Честитамо проф. др Мирославу Савићу и целом тиму NanoCellEmoCog пројекта на овом значајном успеху!
Fond za nauku Republike Srbije - Science Fund of the Republic of Serbia
Financial Services
Belgrade, Serbia 9,281 followers
Zajedno stvaramo budućnost - Together, we create the future
About us
Fond za nauku Republike Srbije je državna organizacija koja pruža podršku naučno-istraživačkoj delatnosti. Osnovan je u decembru 2018. godine sa ciljem da se obezbede podrška i uslovi za kontinuirani razvoj naučno-istraživačkih i razvojnih aktivnosti u Republici Srbiji, neophodnih za napredak društva zasnovanog na znanju. Preko našeg profila možete pratiti aktivnosti Fonda, kao i novosti o dostignućima naših naučnika. Science Fund of the Republic of Serbia is a government organization dedicated to supporting science and research in Serbia. It was established in December 2018, with the aim to provide funding and environment for the continuous development of scientific and research activities in the Republic of Serbia, the conditions necessary for the progress of a knowledge-based society. Through the official LinkedIn page, you can follow the Fund’s activities, as well as the important news about the accomplishments of our scientist.
- Website
-
http://fondzanauku.gov.rs/
External link for Fond za nauku Republike Srbije - Science Fund of the Republic of Serbia
- Industry
- Financial Services
- Company size
- 11-50 employees
- Headquarters
- Belgrade, Serbia
- Type
- Government Agency
- Founded
- 2018
Locations
-
Primary
Nemanjina 22-26
Belgrade, Serbia 11000, RS
Employees at Fond za nauku Republike Srbije - Science Fund of the Republic of Serbia
-
Vesna Damnjanovic
-
Peter Trkman
Full professor/Visiting lecturer/consultant in supply chain and information systems management
-
Jelena Mihailović
Programs and Projects Specialist, Science Fund of the Republic ode Serbia
-
Igor Pantić
Associate Professor of Medical Physiology & Full Research Professor of Molecular Medicine @University of Belgrade | Affiliated Professor @University…
Updates
-
Фонд за науку je 19. и 20. новембра учествовао на „High-level Workshop on European Research Area (ERA)“ који је у Будимпешти организовала организација Science Europe у сарадњи са Истраживачком мрежом Мађарске (HUN-REN) и Мађарском академијом наука (MTA) под покровитељством државе Мађарске као председавајућом Савета Европске уније. Овогодишњи догађај је носио назив: „Јачање европске кохезије и конкурентности кроз истраживање и иновације: Научна агенда за европски напредак у глобалном контексту". Догађају је испред Фонда за науку, као чланице организације Science Europe, присуствовао в.д. директора Фонда за науку проф. др Ненад Филиповић који је заједно са директорима водећих фондова за науку у Европи, представницима министарстава земаља чланица Science Europe и високим званичницима ЕУ дискутовао о компетитивности европског истраживачког система и могућностима унапређења истраживачких активности у Европи. Теме разговора су биле у вези са јачањем утицаја истраживања и иновација у Европи, смањењем разлика између европских држава када је у питању област науке и истраживања, коришћењем вештачке интелигенције у стварању стратегија и политика у области науке која може допринети конкурентности европског истраживачког простора, као и друге теме које су се тицале могућности повећања утицаја европске науке на глобалном нивоу. В.д. директора Фонда за науку проф. др Филиповић имао је прилике да разговара и са једном од учесница панела, проф. емеритусом др Ђунко Хибија, потпредседницом Научног савета Јапана, репрезентативне организације јапанских научника у свим областима науке. Разговор је вођен на тему начина на који Научни савет Јапана функционише и пружа подршку научницима у Јапану, као и о могућностима сарадње са Фондом за науку. У оквиру догађаја „High-level Workshop on ERA“, 20. новембра је организована Генерална скупштина организације Science Europe, на којој је учествовао и проф. др Филиповић испред Фонда за науку. На Генералној скупштини је дискутовано о релевантним темама за организацију, као и о начину будућег рада и активности. Конкретне теме су укључивале разговор о питањима отворене науке и усвајање Плана рада за 2025. годину.
-
📣 📣 У склопу подршке истраживачима током припреме предлога пројеката за програме ИДЕЈЕ 2024 и ДИЈАСПОРА – Истраживачке посете, Фонд за науку Републике Србије организује редовна онлајн Отворена врата. Четврта онлајн Отворена врата се организују у среду, 4. децембра: ИДЕЈЕ 2024: 10.00 – 12.00 ч ДИЈАСПОРА – Истраживачке посете: 13:00 – 15.00 ч 👉 Сви заинтересовани који имају питања у вези са припремом предлога пројеката у оквиру оба програма, могу се пријавити на онлајн Отворена врата путем линка за регистрацију и постављање питања, који се налази на званичном веб-сајту Фонда за науку, у оквиру странице Позиви за наведене програме. Пријаве за Отворена врата за програме ИДЕЈЕ 2024 и ДИЈАСПОРА – Истраживачке посете се могу извршити најкасније до петка, 29.11.2024. године, до 15 часова.
-
Фонд за науку Републике Србије je у сарадњи са Државним универзитетом у Новом Пазару организовао трећи у циклусу инфо дана са циљем упознавања научне заједнице и шире јавности са радом и програмима Фонда за науку, као и новим јавним позивима за програме ИДЕЈЕ 2024 и ДИЈАСПОРА Истраживачке посете. Менаџерка за програме и пројекте Фонда за науку Ана Стевановић Здравев је на састанку са проф. др Заном Долићанин, ректорком Државног универзитета у Новом Пазару истакла да ће Фонд за науку кроз програм ИДЕЈЕ 2024 финансирати научноистраживачке пројекте из свих научних области, док је програм ДИЈАСПОРА истраживачке посете намењен сарадњи научника из Србије са истраживачима из дијаспоре широм света. Стевановић Здравев је навела да су програми Фонда за науку конципирани имајући у виду потребе научне заједнице у Републици Србији, али и потребе и изазове друштва, јер је циљ да се подрже истраживања која пружају допринос решавању различитих друштвених питања. Ректор Државног универзитета проф. др Зана Долићанин истакла је да је за ову високошколску институцију од великог значаја улагање у науку и научноистраживачке пројекте и да се кроз делатност Фонда за науку у значајној мери подстиче научни рад наставника и истраживача. Проректор за науку Државног универзитета проф. др Зоран Марковић нагласио је да очекује да ће наставници и истраживачи у знатно већем броју него до сада бити укључени у реализацију пројеката које финансира Фонд за науку. Током Инфо-дана самосталне стручне сараднице за програме и пројекте Фонда за науку Ружица Радуловић и Милана Тодоровић Ћировић, као и стручне сараднице за програме и пројекте Сања Зарубица и Катарина Јаковљевић упознале су присутне истраживаче са условима конкурисања на два нова позива Фонда за науку. Истраживачи су имали прилику да поставе питања и добију конкретне смернице и савете за што успешније пријављивање предлога пројеката. Следећи инфо дан се организује 26. новембра у Ректорату Универзитета у Новом Саду.
-
+5
-
🎓Наставак организовања Инфо-дана Фонда за науку на универзитетима у Србији - Инфо-дан у Новом Пазару 🏛️Фонд за науку 18. новембра 2024. године организује Инфо-дан на Државном универзитету у Новом Пазару, како би научну заједницу упознао са новим програмима ИДЕЈЕ 2024 и ДИЈАСПОРА – Истраживачке посете, за које су отворени јавни позиви. Такође, Инфо-дани су прилика да се научна заједница, али и шира јавност, упозна са радом, програмима и резултатима које је Фонд за науку остварио у претходном периоду. ℹ️ Истраживачи ће на Инфо-данима моћи да се информишу у вези са условима конкурисања на јавне позиве за програме ИДЕЈЕ 2024 и ДИЈАСПОРА – истраживачке посете и добију конкретне смернице и савете за што успешније пријављивање предлога пројеката на два нова програма Фонд за науку. Такође, посетиоци ће имати могућност да поставе питања и добију свеобухватне информације у вези са програмима и процедуром подношења предлога пројеката на јавне позиве Фонда за науку.
-
📣 📣 У склопу подршке истраживачима током припреме предлога пројеката за програме ИДЕЈЕ 2024 и ДИЈАСПОРА – Истраживачке посете, Фонд за науку Републике Србије организује онлајн радионицу посвећену етичким питањима и питањима заштите животне средине и социјалног утицаја. Радионица ће бити одржана 22. новембра у 10 часова, путем Zoom платформе. Теме радионице: Утицај пројеката на животну средину и социјална питања ЕСМП (План управљања животном средином) и ЕСМП чек-листа Информисани пристанак Радионица се организује уз подршку тима Светске банке за имплементацију пројеката. Радионицу држе стручњаци Светске банке који се баве мониторингом наведених сегмената пројекта. 👉 Сви заинтересовани истраживачи могу да се пријаве на радионицу путем линка који се налази на званичном веб-сајту Фонда за науку, у оквиру странице Позиви за наведене програме. Линк за регистрацију ће бити отворен до среде, 20. новембра 2024. године, до 15 часова.
-
📣 📣 У склопу подршке истраживачима током припреме предлога пројеката за програме ИДЕЈЕ 2024 и ДИЈАСПОРА – Истраживачке посете, Фонд за науку Републике Србије организује редовна онлајн Отворена врата. Трећа онлајн Отворена врата се организују у среду, 20. новембра: ИДЕЈЕ 2024: 10.00 – 12.00 ч ДИЈАСПОРА – Истраживачке посете: 13:00 – 15.00 ч 👉 Сви заинтересовани који имају питања у вези са припремом предлога пројеката у оквиру оба програма, могу се пријавити на онлајн Отворена врата путем линка за регистрацију и постављање питања, који се налази на званичном веб-сајту Фонда за науку, у оквиру странице Позиви за наведене програме. Пријаве за Отворена врата за програме ИДЕЈЕ 2024 и ДИЈАСПОРА – Истраживачке посете се могу извршити најкасније до петка, 15.11.2024. године, до 15 часова.
-
Фонд за науку је у оквиру редовног праћења реализације пројеката заједно са експертима Светске банке за етику и заштиту животне средине посетио истраживачки тим са Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду који реализује пројекат PRO-SUSTAIN на програму ПРИЗМА и истраживачки тим са Научног института за прехрамбене технологије Нови Сад Универзитета у Новом Саду који реализује пројекат DANUBEcare на програму ПРИЗМА. Руководиоци оба пројекта су са својим истраживачким тимовима представили досадашње активности и постигнуте резултате на пројекту, планиране циљеве у наредном периоду, као и опрему и потрошни материјал који су купљени у оквиру пројеката. У оквиру пројекта PRO-SUSTAIN којим руководи др Игор Јајић, редовни професор на Пољопривредном факултету у Новом Саду, пројектни тим ради на унапређењу производње протеина која доприноси циљевима одрживе производње и борби против климатских промена. Истраживачи раде на развоју процеса масовне производње јестивих инсеката за потребе индустрије производње хране за животиње и кућне љубимце, чиме би се традиционални протеини из соје и кукуруза заменили одрживијом опцијом. Буџет пројекта: 273.091,36 евра. Пројекат DANUBEcare којим руководи др Ивана Чабаркапа, виша научна сарадница са Научног института за прехрамбене технологије Нови Сад, фокусира се на проблем присуства инвазивне врсте бодљобрадог рака у Дунаву и његов негативан утицај на биодиверзитет, за који још увек не постоји системско решење. Циљ пројекта је прикупљање релевантних података о распрострањености ове инвазивне врсте рака у Дунаву и креирање иновативних производа на бази меса и љуштуре, у складу са концептом нултог отпада, који ће смањити њен негативни утицај на биодиверзитет. Буџет пројекта: 283.569, 36 евра.
-
+5
-
У оквиру активности редовног праћења реализације пројеката, Фонд за науку је заједно са експертима Светске банке за етику и заштиту животне средине посетио истраживачки тим са Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ који реализује пројекат IRIS на програму ПРИЗМА и истраживачки тим са Института за кукуруз „Земун поље“ који реализује пројекат PHENO_MaizE на програму ПРИЗМА. Руководиоци оба пројекта су са својим истраживачким тимовима представили досадашње активности и постигнуте резултате на пројекту, планиране циљеве у наредном периоду, као и опрему и потрошни материјал који су купљени у оквиру пројеката. У оквиру пројекта IRIS којим руководи др Данијела Миљковић, научна саветница са Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“, пројектни тим анализира генетичку варијабилност боје цвета патуљасте перунике (Iris pumila) и механизме њеног одржавања у природним популацијама, као и вишегодишњу динамику цветања у Специјалнoм резервату природе “Делиблатскa пешчарa”. Пројекат ће допринети бољем разумевању различитих механизама одржавања генетичке варијабилности у природним популацијама, што представља озбиљан и недовољно проучен проблем у савременој еволуционој биологији. Буџет пројекта: 162.537,90 евра. Пројекат PHENO_MaizE којим руководи др Софија Божовић, виша научна сарадница са Института за кукуруз „Земун поље“, испитиваће на који начин снимци кукуруза дроном из ваздуха могу да се искористе у стварању нових хибрида кукуруза. Употребом дрона истраживачи ће лакше и прецизније, са што мање ресурса, прикупљати и мерити неопходне особине кукуруза, што ће им омогућити да препознају нове хибриде који имају побољшана најбитнија агрономска својства. Буџет пројекта: 263.052,56 евра.
-
+4
-
Поводом обележавања 100 година од објављивања Миланковићеве Теорије о климатским променама, као и Међународног дана климатских промена, Удружење Милутин Миланковић је на Грађевинском факултету Универзитета у Београду организовао дводневну Међународну научну конференцију: „Миланковићeва Теорија о климатским променама – Сто година после“. Kонференција је окупила више од 40 учесника из 10 земаља, међу којима су водећи светски и домаћи стручњаци из области климатских промена, геофизике и других научних области, са циљем анализе и даљег развоја Миланковићеве теорије у контексту савремених климатских изазова. Присутнима се обратио в.д. директора Фонда за науку проф. др Ненад Филиповић који је говорио о научним пројектима које финансира Фонд за науку и средствима која се издвајају у овој области како би се наставио научни развој наше државе. „Наша институција има за циљ финансирање пројеката наше научне заједнице, а чак 33 пројекта које је подржао Фонд за науку се баве темама повезаним са климатским променама“, рекао је Филиповић. На конференцији су поред проф. др Филиповића, говорили мр Славко Максимовић, председник Удружења Милутин Миланковић, проф. др Бранислав Бајат, декан Грађевинског факултета Универзитета у Београду, а конференцију је свечано отворио академик Зоран Кнежевић, председник Српске академије наука и уметности. Научна конференција „Миланковићева теорија климатских промена - сто година после'' организована је у сарадњи са Министарством науке, технолошког развоја и иновација, Министарством просвете, САНУ, Астрономском опсерваторијом Београд, СПЦ и четири факултета у Београду. Милутин Миланковић био је српски математичар, астроном, климатолог, грађевински инжењер, физичар и академик, а иза себе оставио је немерљив траг у светској науци, својим достигнућима, теоријама и иновацијама.