Úvodní nastavení Macu mini
Při prvním spuštění Macu mini vás Průvodce nastavením provede jednoduchými kroky potřebnými k tomu, abyste svůj nový Mac mohli začít používat. Na všechny výzvy můžete reagovat hned nebo můžete některé kroky přeskočit a provést je později. Na pozdější dobu může být vhodné odložit například nastavení funkce Čas u obrazovky, kterou můžete nastavit pro různé uživatele.
Průvodce nastavením vás provede následujícími kroky:
Nastavení země nebo regionu: Zde pro Mac nastavíte jazyk a časové pásmo.
Volby zpřístupnění: Můžete zobrazit volby pro zrak, mobilitu, sluch, kognitivní funkce nebo kliknout na „Teď ne“. Další informace najdete v tématu Zpřístupnění na Macu.
Připojení k Wi‑Fi síti: Vyberte síť a v případě potřeby zadejte heslo. (Pokud používáte Ethernet, můžete také vybrat Další volby sítě.) Budete‑li se později chtít připojit k jiné síti, klikněte na stavovou ikonu Wi‑Fi v řádku nabídek nebo přejděte do Nastavení systému a klikněte na volbu Wi‑Fi na bočním panelu, potom klikněte na Jiné sítě a pak vyberte síť a zadejte heslo. Ve stejné nabídce můžete Wi‑Fi zapnout nebo vypnout.
Tip: Pokud se po počátečním nastavení stavová ikona Wi‑Fi v řádku nabídek nezobrazí, můžete ji přidat. Otevřete Nastavení systému, klikněte na položku Ovládací centrum na bočním panelu a pak vyberte volbu „Zobrazit v řádku nabídek“ v části Wi‑Fi.
Přenos dat: Pokud chcete přenést data z jiného počítače nebo to budete chtít udělat později, postupujte podle pokynů v tématu Přenos dat do nového Macu mini. Pokud nastavujete nový počítač a předtím jste Mac nepoužívali, klikněte na „Teď ne“.
Přihlášení pomocí Apple ID: Apple ID se skládá z e‑mailové adresy a hesla. Jedná se o účet, který používáte pro všechny služby společnosti Apple – například pro App Store, aplikaci Apple TV, Apple Books, iCloud, Zprávy a další. Ideální je používat vlastní Apple ID a nedělit se o ně. Pokud Apple ID ještě nemáte, můžete si ho (zdarma) vytvořit v průběhu úvodního nastavení. Po přihlášení pod týmž Apple ID můžete používat libovolné služby společnosti Apple na kterémkoli zařízení – ať se jedná o počítač, iOS či iPadOS zařízení nebo hodinky Apple Watch. Viz Apple ID na Macu.
Tip: Pokud už máte nastavené jiné zařízení se systémem macOS 12 nebo novějším, iOS 15 nebo novějším či iPadOS 15 nebo novějším, zobrazí se panel expresního nastavení s názvem „Udělejte z tohoto počítače svůj nový Mac“. Expresní nastavení přeskočí mnoho kroků a použije volby uložené na vašem účtu na iCloudu.
Ukládání souborů na iCloud: Služba iCloud vám umožňuje ukládat obsah – dokumenty, fotky a další obsah – do cloudu, kde k němu budete mít přístup odkudkoli. Na všech svých zařízeních se přihlašujte pod týmž Apple ID. Budete‑li chtít tuto volbu nastavit později, otevřete Nastavení systému a klikněte na položku „Přihlaste se pomocí Apple ID“ na bočním panelu, pokud jste to ještě neudělali. Po přihlášení klikněte na své Apple ID na bočním panelu, potom na volbu iCloud a pak vyberte funkce, které chcete používat. Můžete také zvolit použití Klíčenky na iCloudu a v průběhu úvodního nastavení do ní ukládat hesla. Další informace najdete v části Přístup z Macu mini k datům na iCloudu.
Čas u obrazovky: Tato funkce vám umožňuje sledovat využití vašeho počítače a dostávat o něm souhrnné zprávy. Popis voleb a podrobné informace najdete v tématu Funkce Čas u obrazovky na Macu.
Nastavení Touch ID: Pokud vaše klávesnice tuto funkci podporuje a máte Mac mini s čipem M1, můžete při úvodním nastavení Macu mini přidat do Touch ID otisk prstu. Budete‑li chtít Touch ID nastavit později nebo přidat další otisky, otevřete Nastavení systému a potom klikněte na volbu Touch ID a heslo. Chcete‑li přidat otisk prstu, klikněte na a postupujte podle pokynů na obrazovce.
Tip: Používá‑li jeden Mac mini s čipem M1 více uživatelů, může každý z nich přidat do Touch ID svůj otisk a využívat ho k rychlému odemykání, ověřování a přihlašování k Macu mini. Pro každý uživatelský účet můžete přidat až tři otisky a pro všechny uživatelské účty na Macu mini můžete celkem přidat nejvýše pět otisků.
Viz Používání Touch ID na Macu v uživatelské příručce pro macOS.
Nastavení Apple Pay: Během úvodního nastavení Macu mini můžete Apple Pay nakonfigurovat pro jeden uživatelský účet. Ostatní uživatelé můžou přes Apple Pay platit také, ale k potvrzení platby musí používat svůj iPhone nebo hodinky Apple Watch s nastavenou službou Apple Pay (viz Použití Apple Pay na Macu). Při přidání a ověření karty postupujte podle pokynů na obrazovce. Pokud už používáte kartu pro nákupy médií, můžete být nejprve vyzváni k ověření této karty.
Budete‑li chtít Apple Pay nastavit později nebo přidat další karty, otevřete Nastavení systému a potom klikněte na volbu Peněženka a Apple Pay. Při nastavování služby Apple Pay postupujte podle pokynů na obrazovce.
Poznámka: Se službou Apple Pay lze používat mnoho kreditních i debetních karet. O tom, zda lze vaši kartu používat se službou Apple Pay, rozhoduje vydavatel, který vás také může vyzvat k zadání dalších informací potřebných k dokončení procesu ověřování. Aktuální informace o dostupnosti Apple Pay a vydavatelích kreditních karet najdete v článku podpory Apple Banky zapojené do programu Apple Pay v Kanadě a v USA.
Výběr vzhledu: Vyberte požadovaný vzhled plochy – Světlý, Tmavý nebo Automatický. Pokud budete chtít změnit volbu, kterou jste při úvodním nastavení vybrali, otevřete Nastavení systému, klikněte na položku Vzhled a potom vyberte požadovanou volbu. Upravit můžete i další parametry vzhledu, například barvu zvýraznění nebo velikost ikon na bočním panelu.
Tip: Jestliže s Macem začínáte, přečtěte si téma Jste novým uživatelem Macu?, článek Jak se tomu říká na Macu a článek podpory Apple Tipy pro používání Macu pro uživatele přecházející z Windows.