Vytvorenie dokumentu Pages pomocou funkcie VoiceOver na Macu
Dokument Pages môžete vytvoriť na Macu pomocou VoiceOver, pokročilej čítačky obrazovky, ktorá vám umožňuje používať zariadenie bez pozerania na obrazovku. Začnite s predvolenou šablónou obsahujúcou vzorové dáta, grafy a obrázky a potom pridajte vlastný obsah. Každá šablóna používa koordinované písma, štýly textu a farby s cieľom dosiahnuť jednotný vzhľad.
Poznámka: Reťazec VO predstavuje modifikátor VoiceOver.
Výber šablóny
Vo výbere šablóny si môžete si vybrať šablónu z niekoľkých kategórií, ako sú napríklad listy, správy a knihy. Ak chcete napríklad vytvoriť leták na propagovanie špeciálnej udalosti, môžete si vybrať Malý plagát udalosti v kategórii Letáky a plagáty. Vyberte si šablónu vo výbere šablón.
Na Macu otvorte apku Pages .
Stlačte VO-M na presun na lištu, prejdite na Súbor > Nový a potom stlačte kláves Return.
Otvorí sa výber šablóny.
Vykonajte jednu z nasledujúcich akcií:
Výber zo všetkých šablón: Stlačením klávesov VO-šípka doľava prejdite do zbierky výberu šablón a potom do nej vstúpte stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol.
Výber šablóny podľa kategórie, napríklad Správy a Životopisy: Stlačením klávesov VO-šípka doľava prejdite do tabuľky kategórie šablón a potom do nej vstúpte stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol. Stlačením klávesov VO-šípka nadol môžete prechádzať zoznamom kategórií, až kým nebudete počuť požadovanú kategóriu, a potom stlačením klávesov VO-J prejdite do šablón v danej kategórii.
Ak chcete prechádzať možnosťami šablón, stlačte ľubovoľný kláves so šípkou a potom stlačením klávesu Return vyberte požadovanú možnosť.
Pridanie vlastného textu
Šablóny dokumentov obsahujú vzorový text pre nadpisy, hlavičky, text tela a ďalšie textové prvky. V oblasti rozloženia dokumentu môžete ľubovoľný vzorový text nahradiť vlastným textom.
Na Macu otvorte apku Pages .
Otvorte dokument so vzorovým textom a potom stlačením klávesov VO-U otvorte rotor.
Stláčajte kláves so šípkou doľava alebo doprava, až kým nebudete počuť „Okno sa odkrýva“, a potom stláčajte kláves so šípkou nadol, až kým nebudete počuť „obsah – oblasť rozloženia dokumentu“.
Ak chcete vybrať oblasť rozloženia dokumentu, stlačte kláves Return a potom stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol prejdite do oblasti.
Ak chcete prejsť na stranu s textom, ktorý chcete nahradiť, stlačte klávesy VO-šípka nahor alebo VO-šípka nadol a potom stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol prejdite na príslušnú stranu.
Stláčajte klávesy VO-šípka doprava alebo VO-šípka doľava, kým nebudete počuť text, ktorý chcete upraviť (napríklad „hlavička“ alebo „telo“) a potom stlačte VO-Shift-šípka nadol.
Ak skupina textu obsahuje viacero riadkov, môžete stlačením klávesov VO-šípka nahor alebo VO-šípka nadol prechádzať medzi riadkami.
Ak chcete vybrať text na mieste kurzora VoiceOver, stlačte klávesy VO-Shift-A.
Písaním zadajte vlastný text.
Ak chcete upravovať viac textu v rovnakej skupine, môžete k nemu prejsť stlačením VO s príslušným klávesom šípky. Ak chcete upraviť inú skupinu textu, stlačte klávesy VO-Shift-šípka nahor a potom stlačením klávesov VO-šípka doprava alebo VO-šípka doľava prejdite do daného kontajnera.
Štýlovanie textu
V šablónach sa používajú koordinované písma, štýly textu a farby, no vzhľad svojho textu môžete zmeniť v oblasti rozloženia dokumentu.
Ak používate šablónu z kategórie Základné, napríklad Prázdna alebo Prázdna na šírku, pre všetky nové dokumenty môžete nastaviť predvolený typ a veľkosť písma. Pozrite si časť Nastavenie predvoleného typu a veľkosti písma pre základné šablóny.
Na Macu otvorte apku Pages .
Otvorte dokument a stlačením klávesov VO-U otvorte rotor.
Stláčajte kláves so šípkou doľava alebo doprava, až kým nebudete počuť „Okno sa odkrýva“, a potom stláčajte kláves so šípkou nadol, až kým nebudete počuť „obsah – oblasť rozloženia dokumentu“.
Ak chcete vybrať oblasť rozloženia dokumentu, stlačte kláves Return a potom stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol prejdite do oblasti.
Ak chcete prejsť na stranu s textom, ktorý chcete štýlovať, stlačte klávesy VO-šípka nahor alebo VO-šípka nadol a potom stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol prejdite na príslušnú stranu.
Stláčajte klávesy VO-šípka doprava alebo VO-šípka doľava, kým nebudete počuť text, ktorý chcete štýlovať, a potom stlačte VO-Shift-šípka nadol.
Ak chcete vybrať text na mieste kurzora VoiceOver, stlačte klávesy VO-Shift-šípka nadol a potom VO-Shift-A.
Ak chcete vybrať len časť textu, stlačte a podržte Shift-Option a stláčajte kláves so šípkou doľava alebo doprava. Označí sa tak text naľavo alebo napravo od kurzora.
Stlačením kombinácie klávesov VO-J prejdete na tab Text v postrannom paneli Formát.
Poznámka: Ak namiesto toho prejdete na iný postranný panel, môžete na postranný panel Formát prejsť pomocou panela s nástrojmi. Z miesta, na ktorom sa nachádzate, stlačte VO-Shift-šípka nahor a potom stlačením VO-šípka doľava prejdite na panel s nástrojmi. Ak chcete vojsť do panela s nástrojmi, stlačte VO-Shift-šípka nadol a potom stlačením VO-šípka doprava prejdite na tlačidlo Formát. Stlačením klávesov VO-Shift ho vyberte a potom dvojitým stlačením VO-J prejdite na tab Text.
Ak preskočíte na iný tab v rámci postranného panela Formát, stlačením klávesu so šípkou doľava alebo doprava prejdite na tab Text a potom ho stlačením kombinácie VO-medzerník vyberte.
Ak chcete zmeniť štýly odseku, stlačením VO-šípka nadol prejdite na tlačidlo Štýly odseku a potom stlačte VO-medzerník. Stlačením klávesov VO-šípka doprava prejdite na tabuľku Štýly odseku a potom do nej vstúpte stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol. Stláčajte klávesy VO-šípka nadol, kým nebudete počuť štýl, ktorý chcete, a potom ho stlačením klávesov VO-medzerník vyberte.
Ďalšie nastavenia textu môžete zmeniť v oblasti rolovania Formátovač textu. Stlačením klávesov VO-šípka nadol prejdite na tlačidlo Štýl a potom ho stlačením klávesov Vo-medzerník vyberte. Stlačením klávesov VO-šípka nadol prejdite na oblasť rolovania Formátovač textu a potom do nej vstúpte stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol. Môžete zmeniť tieto nastavenia:
Písmo: Stlačením klávesov VO-šípka nadol prejdite na tlačidlo Rodina písma a potom stlačte VO-medzerník. Stláčajte klávesy šípka nahor alebo šípka nadol, kým nebudete počuť písmo, ktoré chcete, a potom ho stlačením klávesov VO-medzerník vyberte.
Veľkosť písma: Stlačením klávesov VO-šípka doprava prejdite na textové pole Veľkosť písma a potom zadajte novú veľkosť písma.
Štýl písma (tučné, kurzíva, podčiarknuté atď.): Stlačením klávesov VO-šípka nadol prejdite na skupinu Štýl písma a potom do nej vstúpte stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol. Stlačením klávesu so šípkou doľava alebo doprava prejdite na štýly písma a potom stlačením klávesov VO-medzerník vyberte štýly, ktoré chcete.
Ak chcete vybrať možnosti, ako preškrtnuté alebo obrys, prejdite na rozšírené možnosti a potom stlačte VO-medzerník.
Farba textu: Stlačením klávesov VO-šípka doprava prejdite na Výber predvoľby výplne potom stlačte VO-medzerník. Stláčajte VO spolu s ktorýmkoľvek klávesom so šípkou, kým nebudete počuť farbu, ktorú chcete, a potom ju stlačením klávesov VO-medzerník vyberte.
Informácie o pokročilých možnostiach farby nájdete v téme Vyplnenie tvarov a textových polí farbou alebo obrázkom.
Zarovnanie: Stlačením klávesov VO-šípka nadol prejdite na skupinu Vodorovné zarovnanie a potom do nej vstúpte stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol. Stláčaním klávesu so šípkou doľava alebo doprava prechádzajte možnosťami zarovnania a potom si stlačením klávesov VO-medzerník jeden vyberte.
Viac informácií o zarovnaní textu nájdete v téme Zarovnanie textu a zarovnanie textu do bloku.
Medzery: Stláčajte klávesy Vo-šípka nadol, kým nebudete počuť „Medzery“ (uistite sa, že je šípka odkrytia rozbalená). Stlačením klávesov VO-šípka doprava prejdite na tlačidlo Medzery medzi riadkami a potom stlačte VO-medzerník. Stláčajte kláves so šípkou nadol, kým nebudete počuť možnosť medzier, ktorú chcete, a potom ju stlačením klávesu Return vyberte.
Viac informácií o medzerách nájdete v téme Nastavenie medzier medzi riadkami.
Formátovanie zoznamov: Stláčajte klávesy Vo.šípka nadol, kým nebudete počuť „Odrážky a zoznamy“. Stlačením klávesov VO-šípka doprava prejdite na tlačidlo Štýly odseku a potom stlačte VO-medzerník. Stlačením klávesov VO-šípka doprava prejdite na zoznam Štýl a potom stlačte klávesy VO-Shift-šípka nadol. Stláčajte klávesy VO-šípka nadol, kým nebudete počuť štýl zoznamu, ktorý chcete, a potom ho stlačením klávesov VO-medzerník vyberte.
Viac informácií o formátovaní zoznamov nájdete v téme Formátovanie zoznamov:.
Stlačením VO-J prejdete späť na text v oblasti rozloženia dokumentu.
Pridanie vlastných médií
Nahradením vzorových médií v šablóne môžete pridať svoje vlastné obrázky a videá. Robí sa do v oblasti rozloženia dokumentu.
Na Macu otvorte apku Pages .
Otvorte dokument so vzorovými médiami.
Stlačením klávesov VO-U otvorte rotor.
Stláčajte kláves so šípkou doľava alebo doprava, až kým nebudete počuť „Okno sa odkrýva“, a potom stláčajte kláves so šípkou nadol, až kým nebudete počuť „obsah – oblasť rozloženia dokumentu“.
Ak chcete vybrať oblasť rozloženia dokumentu, stlačte kláves Return a potom stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol prejdite do oblasti.
Ak chcete prejsť na stranu s obrázkom, ktorý chcete nahradiť, stlačte klávesy VO-šípka nahor alebo VO-šípka nadol a potom stlačením klávesov VO-Shift-šípka nadol prejdite na príslušnú stranu.
Stláčajte Vo-šípka doprava alebo VO-šípka doľava, kým nebudete počuť názov obrázka, ktorý chcete nahradiť.
Stlačením klávesov VO-Shift-M otvorte menu skratiek, a potom stláčajte kláves so šípkou nadol, kým nebudete počuť „Nahradiť obrázok“. Stlačte kláves Return.
V menu Fotky prejdite na obrázok alebo video, ktoré chcete pridať, a potom ho stlačením Vo-medzerník vyberte.
Obrázok sa zobrazí na strane, kde sa nachádzal predchádzajúci obrázok.
Môžete tiež vkladať svoje vlastné tvary a objekty, a to pomocou menu Vložiť na paneli s nástrojmi.
Ak chcete k svojim obrázkom, kresbám a videám pridať popisy prístupnosti (ktoré dokáže čítať VoiceOver a iné asistenčné technológie), pozrite si témy Pridanie popisu obrázka, Pridanie popisu kresby alebo Pridanie popisu videa.
Viac informácií o klávesových skratkách nájdete v téme Klávesové skratky.