Nastavite računalnik MacBook Pro za trenutne uporabnike računalnika Mac
Ta potek zajema vsak korak postopka nastavitve in je namenjen uporabi skupaj s pomočnikom za namestitev.
Preden začnete
Med namestitvijo naj bo vaš drugi računalnik Mac, iPhone ali iPad vedno pri roki, saj je za nekatere korake morda potrebno preverjanje v drugi napravi.
Med namestitvijo imate možnost prenesti podatke iz drugega računalnika Mac. Če želite to narediti, se prepričajte, da imate računalnik, iz katerega želite prenesti podatke, in da je posodobljen na najnovejšo razpoložljivo različico programske opreme.
Pomočnik za nastavitev olajša nastavitev vašega računalnika MacBook Pro in nastavitev ne bi smela trajati predolgo. Če pa se odločite za prenos podatkov, si rezervirajte dodaten čas.
Nastavite jezik, državo ali regijo in se povežite z Wi-Fi
Izberite svoj jezik. To nastavi jezik računalnika Mac. Če želite pozneje spremeniti jezik, odprite open System Settings, v stranski vrstici kliknite Language & Region in nato izberite svoje možnosti.
Nastavite državo ali regijo. To nastavi obliko datumov, valut, temperature in drugega za računalnik Mac. Če želite pozneje spremeniti nastavitve, odprite System Settings, kliknite General v stranski vrstici, kliknite Language & Region ter izberite svoje možnosti.
Vklopite funkcije dostopnosti. Oglejte si možnosti dostopnosti za Vision, Motor, Hearing in Cognitive abilities ali kliknite Not Now. Če želite nastaviti računalnik Mac s funkcijo VoiceOver, pritisnite gumb Esc na tipkovnici. Če si želite ogledati dodatne možnosti dostopnosti, lahko tudi trikrat kliknete Touch ID. Za več informacij glejte Pripomočki za osebe s posebnimi potrebami v računalniku Mac.
Vzpostavitev povezave z omrežjem Wi-Fi. Izberite svoje omrežje Wi-Fi in po potrebi vnesite geslo. Če uporabljate Ethernet, lahko kliknete tudi Other Network Options in sledite navodilom na zaslonu. Za priključitev ethernetnega kabla v vhod USB-C na računalniku MacBook Pro potrebujete dodaten ethernetni adapter, kot je Belkin USB-C na Gigabit Ethernet Adapter.
Če želite pozneje spremeniti omrežje Wi-Fi, kliknite ikono stanja omrežja Wi-Fi v menijski vrstici ali odprite System Settings in kliknite Wi-Fi v stranski vrstici, nato pa izberite omrežje in po potrebi vnesite geslo.
Namig: Če po namestitvi v menijski vrstici ni prikazana ikona stanja omrežja Wi-Fi , jo lahko dodate. Odprite System Settings, kliknite Control Center v stranski vrstici in nato izberite »Show in Menu Bar« za Wi-Fi.
Prenos informacij iz drugega računalnika Mac
Svoje podatke, kot so datoteke, stiki, računi in drugo, lahko preselite iz drugega računalnika Mac v svoj novi računalnik MacBook Pro. Izberete lahko tudi prenos informacij iz varnostne kopije Time Machine ali zagonske diskete vašega računalnika Mac. Pri prenosu iz drugega računalnika Mac lahko podatke prenašate brezžično ali pa povežete računalnik Mac z novim računalnikom MacBook Pro s kablom Ethernet.
Če obnavljate računalnik Mac, glejte Obnovitev računalnika Mac iz varnostne kopije.
Preden začnete. Prepričajte se, da je drugi računalnik Mac posodobljen na najnovejšo razpoložljivo različico programske opreme. Nato odprite pomočnika Migration Assistant v računalniku Mac, iz katerega prenašate. Pomočnik Migration Assistantse nahaja v mapi Utilities v mapi Applications.
Brezžični prenos podatkov. Brezžično prenesite informacije iz drugega računalnika Mac v vaš novi računalnik, če sta oba računalnika blizu drug drugega. Kliknite drugi računalnik Mac na nastavitvenem zaslonu in sledite navodilom.
Prenesite podatke z ethernetnim kablom. Računalnik Mac neposredno povežite z drugim računalnikom Mac z ethernetnim kablom. Za priključitev ethernetnega kabla v vhod USB-C na računalniku MacBook Pro potrebujete dodaten adapter, kot je Belkin USB-C na Gigabit Ethernet Adapter. Morda boste potrebovali adapter za povezavo ethernetnega kabla z računalnikom Mac, odvisno od vhoda. Ko jih povežete, kliknite svoj računalnik Mac na nastavitvenem zaslonu in sledite navodilom.
Prenesite podatke pozneje. Prav tako se lahko odločite, da trenutno ne prenašate podatkov. Če je tako, kliknite Not Now v oknu Migration Assistant. Za prenos podatkov po nastavitvi glejte Prenesite svoje podatke v novi računalnik MacBook Pro.
Več informacij. Če želite izvedeti več o tem postopku, glejte Prenos v nov računalnik Mac s pomočnikom Migration Assistant.
Prijavite se z Apple ID in nastavite svoj račun za računalnik
Prijava z računom Apple ID. Ko se med nastavitvijo vpišete s svojim računom Apple ID, prejmete potrditveno kodo na drugih napravah Apple. Če želite nadaljevati, vnesite potrditveno kodo v novi računalnik MacBook Pro. Če kode ne prejmete ali nimate naprave, se lahko odločite, da vam kodo za preverjanje pošljemo v SMS sporočilu ali s telefonskim klicem. Če ne morete uporabiti telefonske številke, povezane z vašim računom Apple ID, izberite »Can't use this number« in sledite navodilom na zaslonu.
Če morate ustvariti račun Apple ID, izberite »Create new Apple ID«. Če ste pozabili Apple ID ali geslo, izberite »Forgot Apple ID or password«.
Če se ne želite prijaviti ali ustvariti novega računa Apple ID zdaj, kliknite Set Up Later. Po nastavitvi se lahko prijavite z računom Apple ID ali ustvarite nov račun Apple ID. Odprite System Settings in nato v stranski vrstici kliknite »Sign in with your Apple ID«.
Opomba: Ko se prijavite s svojim računom Apple ID, preberite določila in pogoje. Če želite sprejeti, potrdite polje, nato kliknite Agree in nadaljujte.
Ustvarite račun za računalnik. Dodajte svoje ime in nato ustvarite ime računa in geslo, ki ju lahko pozneje uporabite za odklepanje računalnika MacBook Pro ali odobritev drugih dejanj. Dodate lahko izbirni namig za pomoč pri pridobivanju gesla računa računalnika, če ga pozabite. Če želite spremeniti sliko za prijavo v račun, jo kliknite in izberite možnost.
Opomba: Račun računalnika ni enak vašemu računu Apple ID, vendar če kdaj pozabite geslo za odklepanje svojega računalnika Mac, lahko uporabite svoj račun Apple ID za ponastavitev gesla, če med nastavitvijo označite to možnost.
Naj bo to vaš novi računalnik Mac
Če ste že nastavili drugo napravo z macOS 12 ali novejša različica, iOS 15 ali novejša različica, iPadOS 15 ali novejša različica, boste videli zaslon za hitro nastavitev, Make This Your new Mac. Če nimate računalnika Mac, iPada ali iPhona s pravilno različico programske opreme, tega koraka ne vidite. (Niste prepričani, katero različico programske opreme imate na računalniku Mac, iPhonu ali iPadu? Glejte Ugotovite, katero različico macOS uporablja računalnik Mac ali poiščite različico programske opreme v iPhonu, iPadu ali iPodu.)
Ko uporabljate Make This Your New Mac, preskočite več korakov nastavitve z nastavitvami, ki so shranjene v vašem računu iCloud. Če želite uporabiti trenutne nastavitve, kliknite Continue. Postopek nastavitve skoči na nastavitev Touch ID in Apple Pay.
Če želite prilagoditi svoje nastavitve za novi računalnik MacBook Pro, kliknite Customize Settings in nadaljujte z naslednjim korakom.
Prilagodite nastavitve zasebnosti in varnosti računalnika Mac, vklopite Screen Time in omogočite Siri
Omogočite lokacijske storitve. Izberite, ali želite aplikacijam, kot je Maps, dovoliti uporabo lokacije računalnika Mac. Če želite pozneje spremeniti nastavitve Location Services odprite System Settings, kliknite Privacy & Security v stranski vrstici, nato kliknite Location Services in izberite svoje možnosti.
Če ne omogočite lokacijskih storitev, se prikaže zaslon za izbiro časovnega pasu.
Delite analitiko z Apple in razvijalci. Izberite, ali želite družbi Apple poslati diagnostiko in podatke ter ali lahko Apple deli podatke o zrušitvah in uporabi z razvijalci. Če želite pozneje spremeniti te nastavitve, odprite System Settings, kliknite Privacy & Security v stranski vrstici, kliknite Analytics & Improvements (morda se boste morali pomakniti) in izberite možnosti.
Nastavite Screen Time. Screen Time vam omogoča, da si ogledate dnevno in tedensko uporabo računalnika MacBook Pro, nastavite omejitve, kako dolgo lahko uporabljate določene aplikacije, upravljate čas uporabe otrok pred zaslonom in drugo. Če želite vklopiti Screen Time, kliknite Continue; sicer kliknite Set Up Later. Če se odločite za kasnejšo nastavitev, odprite System Settings in kliknite Screen Time v stranski vrstici, da izberete svoje možnosti. Za več možnosti in podrobnosti glejte Screen Time v računalniku Mac.
Zavarujte svoje podatke z aplikacijo FileVault. Aplikacija FileVault pomaga ohranjati varnost vaših podatkov. Med namestitvijo se lahko odločite za vklop aplikacije FileVault za zaščito podatkov in lahko izberete, da svojemu računu iCloud dovolite odklepanje diska, če pozabite geslo. Če želite izvedeti več o aplikaciji FileVault in kako jo nastavite kasneje, če se odločite, da je ne želite nastaviti zdaj, glejte Šifriranje podatkov računalnika Mac z aplikacijo FileVault.
Omogočite Siri in funkcijo »Hey Siri«.” Pomočnico Siri in funkcijo »Hey Siri« (da lahko izgovorite zahteve za Siri) lahko vklopite med nastavitvijo. Da nastavite Siri, kliknite Enable Ask Siri. Če želite nastaviti funkcijo »Hey Siri«, ob pozivu izgovorite več ukazov Siri. Če želite pozneje vklopiti Siri in »Hey Siri«, odprite System Settings, kliknite Siri & Spotlight v stranski vrstici in izberite možnosti. Če želite izvedeti več o Siri, glejte Siri v računalniku Mac.
Izberete lahko tudi skupno rabo zvoka z Apple za izboljšanje Siri. Kasneje lahko vedno spremenite, ali želite dati zvok v skupno rabo ali ne. Odprite System Settings, kliknite Privacy & Security v stranski vrstici, kliknite Analytics & Improvements (morda se boste morali pomakniti) in izberite možnosti.
Nastavite Touch ID in Apple Pay
Nastavite funkcijo Touch ID. S funkcijo Touch ID lahko med nastavitvijo dodate prstni odtis, ki ga lahko uporabite za odklepanje računalnika MacBook Pro, avtorizacijo nakupov z Apple Pay in prijavo v nekatere aplikacije tretjih oseb. Sledite navodilom na zaslonu, da nastavite Touch ID. Če želite pozneje nastaviti funkcijo Touch ID ali dodati prstne odtise, odprite System Settings in kliknite Touch ID & Password v stranski vrstici. Če želite dodati prstni odtis, kliknite in upoštevajte navodila na zaslonu.
Za več informacij glejte razdelek Uporaba funkcije Touch ID na računalniku Mac v uporabniškem priročniku za macOS.
Nastavitev storitve Apple Pay. Če nastavite Touch ID, lahko nastavite Apple Pay in dodate debetno, kreditno ali trgovinsko kartico, ki jo lahko uporabite za nakupe s Touch ID. Vnesite podatke o kartici in sledite pozivom na zaslonu. Če za nakupe večpredstavne vsebine že uporabljate kartico, boste morda pozvani k potrditvi te kartice.
Če želite pozneje nastaviti storitev Apple Pay ali dodati kartice, odprite System Settings in nato kliknite Wallet & Apple Pay. Sledite pozivom na zaslonu, da nastavite storitev Apple Pay.
Opomba: Izdajatelj kartice določa, ali kartico lahko uporabljate s storitvijo Apple Pay. Od vas bo morda zahteval dodatne informacije za dokončanje postopka preverjanja. S storitvijo Apple Pay lahko uporabljate številne kreditne in debetne kartice. Za informacije o razpoložljivosti storitve Apple Pay in trenutnih izdajateljih kreditnih karticah glejte članek podpore Apple Banke, ki sodelujejo v storitvi Apple Pay.
Nastavite videz namizja
Izberite svoj videz. Za videz namizja izberite Light, Dark ali Auto. Če želite spremeniti izbiro, ki ste jo opravili med nastavitvijo, odprite System Settings, kliknite Appearance in izberite možnost. Nastavite lahko tudi druge nastavitve videza, kot sta barva označevanja ali velikost ikone v stranski vrstici.
Opomba: Če se odločite za hitro nastavitev z možnostjo Make This Your New Mac, ta korak preskočite.
Namestitev je zaključena
Vaš novi računalnik MacBook Pro je pripravljen za uporabo. Oglejte si Ko končate z nastavitvijo računalnika MacBook Pro za naslednje korake.