Wyniki wyszukiwania dla "S" (14)
Wykaz terminów w słowniczku:
Taryfy nakładane na przywóz określone w odniesieniu do określonej kwoty na jednostkę, takich jak eurocenty za kilogram. Natomiast cło ad valorem jest pobierane od przywozu określonego w kategoriach stałej wartości procentowej.
Instrumenty ochrony handlu są wykorzystywane do przywrócenia sprawiedliwości i równych warunków działania w przypadku przywozu danego produktu z państwa trzeciego do UE po sztucznie zaniżonych cenach, co szkodzi europejskiemu przemysłowi wytwórczemu. Pozwalają one na dodawanie dodatkowych ceł na przywóz do UE w przypadku nieuczciwego handlu.
Instrumenty ochrony handlu mogą radzić sobie z niskimi cenami importowymi tylko wtedy, gdy ceny te są dumpingowe, subsydiowane lub powodują gwałtowny i nieprzewidziany gwałtowny wzrost przywozu.
Środki ochrony handlu dotyczą jedynie około 1 % całkowitej wielkości przywozu do UE.
Unijne przepisy dotyczące ochrony handlu, zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu, obejmują instrumenty służące:
• Antydumping
• antysubsydyjne
• zabezpieczenia
Środki ochronne mogą zostać podjęte w przypadku, gdy przemysł jest dotknięty nieprzewidzianym, gwałtownym i nagłym wzrostem przywozu danego produktu, a od producentów nie można racjonalnie oczekiwać natychmiastowego dostosowania się do zmienionej sytuacji handlowej. Różni się on od instrumentów antydumpingowych i antysubsydyjnych tym, że nie dotyczy niesprawiedliwego przywozu, a zatem ma zastosowanie do wszystkich krajów eksportujących produkt.
Przepisy, środki i przepisy mające na celu ochronę życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin, przed zagrożeniami wynikającymi z dodatków, zanieczyszczeń, toksyn lub organizmów powodujących choroby. Zapewniają one, że żywność jest bezpieczna do spożycia.
W ramach umowy handlowej produkty posiadają status pochodzenia w kraju partnerskim, jeżeli są (i) całkowicie uzyskane lub wytworzone, lub (ii) produkty, które spełniają przepisy szczególne dla danego produktu. Produkty wytworzone wyłącznie z tych materiałów pochodzących są również uważane za pochodzące.
Cła przywozowe mające zastosowanie do wszystkich towarów niepochodzących z państw objętych klauzulą najwyższego uprzywilejowania lub z towarami nieznanego lub budzącego wątpliwości.
Dokument wydany przez właściwe organy rządowe poświadczające kraj, w którym towar został wyprodukowany. Na przykład w umowach preferencyjnych UE z niektórymi krajami wymaga się świadectwa przewozowego EUR.1 lub EUR-MED.
Świadectwo pochodzenia mające zastosowanie w handlu na warunkach preferencyjnych na obszarze paneurośródziemnomorskiego systemu kumulacji.
Świadectwo pochodzenia mające zastosowanie w niektórych preferencyjnych porozumieniach handlowych UE.
Organizacja międzyrządowa regulująca międzynarodowy handel między narodami.