Výsledky vyhľadávania v slovníku pre "E" (13)
Zoznam pojmov v slovníku:
Čo je elektronický obchod?
Obchod v súčasnosti výrazne uľahčuje online platforma pre elektronický obchod. Môžu to byť buď individuálne platformy elektronického obchodu, t. j. vlastné online obchody alebo hostiteľské platformy, v ktorých spoločnosť ponúka rozhranie a zvyčajne softvér „back-office“ pre rôznych predajcov a kupujúcich (napríklad Ebag alebo Amazon). Platformy elektronického obchodu uľahčujú obchod, pretože umožňujú predajcom z jednej krajiny jednoducho kontaktovať zákazníkov z iných krajín. Predajcovia môžu propagovať a ponúkať svoj tovar a služby na takýchto platformách mnohým potenciálnym zákazníkom. Takéto platformy podobným spôsobom uľahčujú vyhľadávanie vhodných produktov pre zákazníkov, keďže budú prezentované s rôznymi predávajúcimi a môžu ich porovnávať. Zákazníci môžu byť buď koncoví používatelia, alebo iné firmy, ktoré tento tovar používajú pre svoj vlastný výrobný proces alebo službu.
Ak sa domnievate, že predaj vášho výrobku cez takéto online kanály predáva zákazníkom na zahraničných trhoch, je potrebné posúdiť rovnaké požiadavky na vývoz ako v prípade tradičných kanálov predaja. Pri predaji malých množstiev koncovým používateľom je dôležité informovať sa o pravidlách de minimis. Tieto pravidlá často oslobodzujú od taríf položky nízkej hodnoty a majú len minimálne formálne požiadavky týkajúce sa potrebnej dokumentácie. Viac informácií o režimoch de minimis nájdete tu.
V závislosti od výrobkov, ktoré chcete predať, možno bude potrebné posúdiť dodatočné požiadavky. Napríklad budete musieť zvážiť otázky týkajúce sa on-line platobných brán, ktoré sa používajú online, o požiadavkách vášho cieľového trhu na ochranu údajov a o cezhraničnom prenose údajov alebo o otázkach, ako riešiť skladovanie a logistiku.
Môžete kontaktovať obchodné komory, agentúry na podporu vývozu, poradenské spoločnosti alebo podobné inštitúcie na pomoc v tomto procese (LINK to užitočnými kontaktmi). Sieť Enterprise Europe Network ponúka aj všeobecnú príručku pre MSP v oblasti elektronického obchodu v Európe, ktorá obsahuje informácie o zámorských trhoch.
Vo všeobecnom právnom poriadku akt, rozhodnutie alebo rozsudok, ktorý sa týka všetkých strán, nielen tých, ktorých sa to priamo týka.
Skratka Európskej únie (EÚ) pozostáva z 27 krajín (Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Írsko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Chorvátsko, Taliansko, Cyprus, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Holandsko, Rakúsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Fínsko, Švédsko) od 1. februára 2020. (Spojené kráľovstvo vystúpilo z EÚ 31. 2020)
Mena krajín patriacich do eurozóny.
Súbor individuálnych dohôd medzi EÚ a partnerskými krajinami Stredozemia v súvislosti s Barcelonskou deklaráciou. Rozsah pôsobnosti týchto dohôd sa v podstate obmedzuje na obchod s tovarom a prebieha alebo sa pripravuje niekoľko dvojstranných rokovaní s cieľom prehĺbiť dohody o pridružení.
Tieto prebiehajúce alebo budúce rokovania sa týkajú ďalšej liberalizácie obchodu v poľnohospodárstve, liberalizácie obchodu so službami, akreditácie a akceptácie priemyselných výrobkov a zbližovania právnych predpisov.
Únia medzi členskými štátmi EÚ a 16 krajinami južného Stredozemia vychádza z dohôd o spolupráci, ktorých cieľom je podporovať hospodársku integráciu a demokratickú reformu v krajinách susediacich s EÚ na juhu, v severnej Afrike a na Blízkom východe.
Európska komisia je výkonnou zložkou Európskej únie, ktorá je zodpovedná za navrhovanie právnych predpisov, vykonávanie rozhodnutí, dodržiavanie zmlúv EÚ a riadenie každodenných činností EÚ. Európska komisia má svoje sídlo v Bruseli v Belgicku a niektoré služby aj v Luxemburgu. Komisia má vo všetkých členských štátoch EÚ a na celom svete 139 delegácií.
Európska únia je jedinečná hospodárska a politická únia medzi 27 krajinami EÚ, ktoré spoločne pokrývajú veľkú časť kontinentu. Je najväčším obchodným blokom na svete, najväčším vývozcom výrobkov a služieb, ako aj najväčším dovozným trhom pre viac ako 100 krajín. Hlavným hospodárskym motorom EÚ je jednotný trh. Umožňuje voľný pohyb väčšiny tovaru, služieb, peňazí a osôb.
Bývalá regionálna organizácia, ktorá sa usilovala o hospodársku integráciu medzi svojimi členskými štátmi. Bolo zriadené Rímskou zmluvou v roku 1957. Po vytvorení Európskej únie (EÚ) v roku 1993 bolo EHS začlenené a premenované na Európske spoločenstvo (ES). V roku 2009 boli inštitúcie ES absorbované do širšieho rámca EÚ a komunita prestala existovať.
Európske spoločenstvo spája tri bývalé Európske spoločenstvá – pre jadrovú energiu (EURATOM), uhlie a oceľ (ESUO) a Európske hospodárske spoločenstvo (EHS alebo spoločný trh).