Výsledky vyhľadávania v slovníku pre "C" (12)
Zoznam pojmov v slovníku:
Cena zaplatená za výrobok zo závodu (t. j. keď opustí závod). Ide o bežne používaný pojem medzinárodnej námornej dopravy. Cena zo závodu zahŕňa hodnotu všetkých použitých materiálov a všetkých ostatných nákladov spojených s jeho výrobou po odrátaní akýchkoľvek vnútroštátnych daní, ktoré sú alebo môžu byť vrátené pri vývoze získaného výrobku.
Jedna z 27 krajín, ktoré sú súčasťou Európskej únie. Prečítajte si viac
Daň uvalená na dovoz zo strany colného orgánu krajiny, napr. ako percento hodnoty alebo špecifickej sadzby.
Súvisiaci obsah:
Clo vybrané ako percento z hodnoty tovarov alebo služieb, ktoré sa dovážajú, a nie ich hmotnosť alebo počet kusov.
Codex Alimentarius alebo „Potravinový kódex“ je zbierka noriem, usmernení a kódexov postupov prijatých Komisiou Codex Alimentarius (CAC), ktoré sa týkajú potravín, výroby potravín a bezpečnosti potravín. Jej cieľom je ochrana zdravia spotrebiteľov a presadzovanie spravodlivých postupov v obchode s potravinami. Výbor CAC je zriadený Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) Organizácie Spojených národov.
Hodnota tovaru stanovená v súlade s colnými predpismi na určenie úrovne valorických ciel.
Vo všeobecnosti platí clo dovozca. Dovozca deklaruje colnú hodnotu tovaru pre colný orgán v dovážajúcej krajine a konečné posúdenie hodnoty tovaru vykonávajú colné orgány. Najčastejšie ide o prevodnú hodnotu (cena, ktorú kupujúci zaplatil predávajúcemu), ktorá slúži ako základ pre posúdenie hodnoty.
Sadzba je clo alebo daň vyberaná za dovoz tovaru s tovarom. Väčšinou ide o tarifu ad valorem (percentuálny podiel hodnoty) alebo osobitnú tarifu (napr. 100 USD za tonu). Menej často môže byť viaczložková sadzba zložená z oboch uvedených prvkov. Clá sa vyberajú väčšinou na dovozy, existujú však prípady colných sadzieb na vývoz. Clá zvyšujú príjmy pre vládu a zvyšujú ceny dovážaných výrobkov, čím sa domácim produktom poskytuje cenová výhoda.
Súvisiaci obsah:
Bez ohľadu na pravidlá, ktorými sa riadi mnohostranný obchodný systém, môžu rozvinuté krajiny udeľovať colné preferencie rozvojovým hospodárstvam bez toho, aby vyžadovali reciprocitu (v rámci systému všeobecných systémov preferencií alebo na určitej kategórii, či už na regionálnej alebo bilaterálnej úrovni).
Orgány alebo agentúry zodpovedné za výber ciel a za kontrolu toku tovaru vrátane zvierat, prepravy, osobných a nebezpečných položiek na colné územie a z neho (ako je napríklad krajina alebo colná únia). Funkcie colných orgánov zahŕňajú aspekty zdaňovania, bezpečnosti a uľahčenia obchodu.