Różnica między modemem a routerem
Kluczowa różnica między modemem a routerem
- Modem to urządzenie modulujące sygnał analogowy w celu translacji informacji cyfrowych, natomiast router to komputerowe urządzenie sieciowe, które zarządza danymi wchodzącymi i wychodzącymi z sieci, a także danymi przemieszczającymi się w sieci.
- Modem działa na warstwie łącza danych, natomiast router może działać na warstwie łącza danych, warstwie sieciowej i warstwie fizycznej.
- Modem dostarcza żądane informacje z Internetu do Twojej sieci, podczas gdy router rozprowadza żądane informacje do Twojego komputera PC lub laptopa.
- Modem nie pomaga w badaniu pakietu danych, natomiast Router sprawdza wszystkie pakiety danych przed ich przesłaniem.
- Modem służy do uzyskiwania dostępu do Internetu, łącząc komputer z dostawcą usług internetowych, a router służy do uzyskiwania dostępu do Internetu bez użycia modemu.
Tutaj przeanalizowałem różnicę między modemem a routerem i kompleksowo ocenię ich zalety i wady.
Co to jest modem?
A Modem (modulator-demodulator) to urządzenie modulujące sygnał analogowy na informację cyfrową. Dekoduje również sygnały nośne w celu demodulacji przesyłanych informacji. Głównym celem modemu jest wytwarzanie sygnału, który można łatwo przesłać i zdekodować w celu odtworzenia danych cyfrowych w ich oryginalnej formie. Modemy służą również do przesyłania sygnałów analogowych, począwszy od diod elektroluminescencyjnych (LED) do sygnału radiowego.
Rodzaje modemów
Poniżej znajdują się główne typy modemów, z którymi często się spotykamy:
- Modem telefoniczny: Ten typ modemu wykorzystuje analogową linię telefoniczną do połączenia dwóch urządzeń końcowych, takich jak dwa komputery osobiste. Oferuje interfejs pomiędzy systemem cyfrowym a systemem analogowym. Moduluje dane binarne na sygnał nośny na linii telefonicznej.
- Modem DSL: Model DSL wykorzystuje skrętkę do transmisji sygnałów. Będzie emitować wyższe częstotliwości i obejmować większy dystans niż modemy dial-up. Oferuje prędkość do 2 Mb/s i nawet więcej, co zależy od typu i konfiguracji.
- Modem kablowy: Ten typ modemu został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł przesyłać sygnały radiowe i telewizyjne. Można go skonfigurować wewnętrznie/zewnętrznie z linią telewizyjną w celu konwersji sygnałów do trybu kompatybilnego.
- Mobilne modemy szerokopasmowe: Ten typ modemu wykorzystuje linie telefonii komórkowej, takie jak GRPS, Wi-Max, UMTS itp. Nazywa się go także modemami bezprzewodowymi. Są wbudowane w komputer stacjonarny lub laptop. Można je również włożyć do portu USB, aby uzyskać dostęp do Internetu.
- Modem półdupleksowy: Ten typ modemu pozwala na transmisję sygnału w jednym kierunku w tym samym czasie. Tak więc, jeśli modem odbiera przychodzący sygnał, wyświetla lampkę sygnalizującą punkt wysyłania, aby wstrzymał transmisję danych do czasu zakończenia procesu odbierania sygnałów.
- Modem pełnodupleksowy: Ten typ modemu umożliwia transmisję w obu kierunkach w tym samym odstępie czasu. Tego typu modemy mają dwóch operatorów na linii.
- Modem czteroprzewodowy: Jest to oddzielna para przewodów, która jest używana do nośnej przychodzącej i wychodzącej. Dlatego ta sama częstotliwość może być używana do transmisji na obu końcach.
- Modem dwuprzewodowy: Ten typ modemu używa pary przewodów zarówno dla nośnych przychodzących, jak i wychodzących. Jednakże, jeśli używamy trybu półdupleksowego, to ta sama częstotliwość może być używana do transmisji, ponieważ dane płyną w tym samym kierunku tylko w danym momencie.
Funkcje modemu
Funkcja do wykonania po stronie nadawczej:
- Konwertuj dane (0 i 1 s) na odpowiedni sygnał analogowy.
- Wykonaj kontrolę linii i sygnalizację na pozostałych końcach linii telefonicznej.
- Wyślij sygnał wybierania, jeśli modem jest zaprojektowany do wybierania numeru bez obecności użytkownika.
- Zapewniają ochronę przed przeciążeniem linii i innymi problemami.
Funkcja do wykonania po stronie odbiorczej:
- Odbiór sygnału analogowego i jego demodulacja
- Umieść demodulat w formacie RS-232 i podłącz do interfejsu RS-232.
- Wykonywanie sygnalizacji i sterowania liniowego.
- Mają ochronę przed problemem przeciążenia.
Jak działa modem?
Kurs modem łączy się z dostawcą usług internetowych oferującym usługę Internetu kablowego lub DSL. Te miedziane przewody biegną z Twojej posesji do węzła sąsiedzkiego i do usługodawcy, który może znajdować się kilka mil dalej. Urządzenie wysyła i odbiera sygnał elektryczny za pomocą przewodów, wykorzystując kilka MHz.
Zalety modemu
Z naszego doświadczenia wynika, że są to godne uwagi zalety Modemu:
- Bardziej przydatne przy łączeniu sieci LAN z Internetem
- Szybkość zależy od kosztów
- Modem jest najpowszechniej stosowaną drogą transmisji danych.
Wady modemu
Z tego, co napotkaliśmy, oto kilka wad modemu:
- Niska prędkość w porównaniu do piasty.
- Pełni funkcję interfejsu pomiędzy siecią LAN a Internetem. Nie zapewnia żadnego utrzymania ruchu.
- Główną wadą modemu jest szybkość. Jeśli wydasz więcej pieniędzy, uzyskasz większą prędkość.
Co to jest router?
Router to komputerowe urządzenie sieciowe, które służy dwie podstawowe funkcje: (1) utworzyć i utrzymywać sieć lokalna oraz (2) zarządzać danymi wchodzącymi i wychodzącymi z sieci, a także danymi przemieszczającymi się wewnątrz sieci. Pomaga także w obsłudze wielu sieci i kieruje ruchem sieciowym między nimi. W sieci domowej router ma jedno połączenie z Internetem i jedno połączenie z prywatną siecią lokalną. Co więcej, większość routerów ma również wbudowane przełączniki, które umożliwiają podłączenie wielu urządzeń przewodowych.
Rodzaje routerów
Oto typy routerów, które omówimy:
- Router bezprzewodowy: Router bezprzewodowy łączy w sobie wiele stacji bazowych (punktów dostępu bezprzewodowego) oraz pewną liczbę przełączników przewodowej sieci LAN.
- Router z modemem: Router z modemem umożliwia podłączenie więcej niż jednego komputera do jednej linii DSL w celu uzyskania dostępu do Internetu. Ten rodzaj routera jest przydatny, ponieważ ma translację adresów sieciowych (NAT), dzięki czemu kilka komputerów może połączyć się bez żadnych problemów.
- Router mostkowy: Router mostowy lub brouter to urządzenie sieciowe, które działa jako most i router. Ten router umożliwia interfejsy z siecią ATM (Asynchronous Transfer Mode).
- Router dystrybucyjny: Routery dystrybucyjne agregują ruch z wielu routerów dostępowych, który służy do egzekwowania jakości usług w sieci WAN.
- Rdzeń routera: Router rdzeniowy to router przeznaczony do pracy w szkielecie lub rdzeniu Internetu.
Funkcje routera
- Tworzy sieć lokalną (LAN).
- Umożliwia rozdzielenie połączenia internetowego na wszystkie urządzenia.
- Połącz ze sobą różne media/urządzenia
- Uruchom zaporę sieciową.
- Routery określają, gdzie wysłać informacje z jednego komputera do drugiego
- Przekazywanie pakietów, przełączanie i filtrowanie.
- Router dba również o to, aby informacja dotarła do zamierzonego miejsca przeznaczenia.
- Połącz się z VPN
Jak działa router?
Router łączy wiele sieci i śledzi ruch sieciowy między nimi. Ma jedno połączenie z Internetem i jedno połączenie z prywatną siecią lokalną.
Co więcej, wiele routerów ma również wbudowane przełączniki, które umożliwiają podłączenie wielu urządzeń przewodowych. Wiele routerów zawiera także bezprzewodowe moduły radiowe, które umożliwiają podłączenie urządzeń Wi-Fi.
Zalety routera
Oto kilka zalet routera, które doceniłem:
- Pomaga udostępnić połączenie sieciowe wielu maszynom, co zwiększa produktywność.
- A Router umożliwia dostarczanie pakietów danych w zorganizowany sposób, co pozwala zmniejszyć obciążenie danymi.
- Pomyśl o routerze jako o niezawodnym moście, dzięki któremu każde urządzenie może komunikować się ze sobą bez zakłóceń.
- Routery wykorzystują części alternatywne na wypadek, gdyby część główna nie mogła przesyłać pakietów danych.
Wady routera
Oto wady routera, które zaobserwowaliśmy:
- Połączenia mogą być powolne, jeśli z sieci korzysta wiele komputerów. Sytuację tę określa się jako oczekiwanie na połączenie.
- Router umożliwia wielu komputerom współdzielenie tej samej sieci, co może obniżyć prędkość.
Modem kontra router (różnica między modemem a routerem)
Chciałbym przedstawić różnice między modemem a routerem:
modem | Router |
---|---|
Modem moduluje i demoduluje sygnały. | Router jest urządzeniem sieciowym umożliwiającym łączenie ze sobą różnych sieci w sieci LAN i WAN. |
Służy do uzyskiwania dostępu do Internetu podczas łączenia komputera z dostawcą usług internetowych. | Dostęp do Internetu można uzyskać bez konieczności posiadania modemu. |
Modem działa na warstwie łącza danych. | Router może działać na poziomie warstwy łącza danych, warstwy sieciowej i warstwy fizycznej. |
Modem nie pomaga w badaniu pakietu danych. Dlatego zagrożenie bezpieczeństwa jest zawsze obecne. | Router naprawdę odrabia pracę domową, sprawdzając każdy fragment danych przechodzący przez drzwi, aby wykryć potencjalne zagrożenia. |
Umieszcza się go pomiędzy linią telefoniczną a routerem lub bezpośrednio do komputera. | Znajduje się pomiędzy A sieć komputerowa i modem. |
Jak wybrać pomiędzy modemem a routerem
Z mojego korzystania z tych urządzeń jasno wynika, że chociaż oba są niezbędne do uzyskania dostępu do Internetu, podstawową rolą modemu jest komunikacja z dostawcą usług internetowych, a rola routera skupia się na dystrybucji ruchu pomiędzy urządzeniami lokalnymi.