Mindannyiunknak joga van dönteni arról, hol, hogyan és kivel szeretnénk élni. Számos fogyatékossággal élő személynek azonban nem adatik meg ez a lehetőség, gyakran azért, mert nem állnak rendelkezésre szolgáltatások a közösségben, nem kapnak kellő támogatást a családok és a gondozók, vagy nem biztosított a környezet és a szolgáltatások hozzáférhetősége. A Covid19-világjárvány rávilágított arra, milyen kihívásokkal szembesülnek a fogyatékossággal élő személyek, akár közösségükben, akár intézményben élnek. A Bizottság fogyatékossággal élő személyek jogainak érvényre juttatásáról szóló tízéves stratégiája olyan intézkedésekkel igyekszik felszámolni ezt az egyenlőtlenséget, amelyek révén a fogyatékossággal élő személyek nagyobb beleszólást kapnak életük e fontos aspektusába.
E tájékoztató könnyen olvasható változatát itt találja
Megfelelő támogatás az önálló életvitelhez és a közösség életében való részvételhez
A 65 év alatti fogyatékossággal élő uniós polgárok közül több mint egymillióan élnek intézetben. A 65 év felettiek tekintetében ez a szám eléri a két milliót. Egy részük saját közösségétől elvágva él, és csekély beleszólással rendelkezik saját életének alakulásába. Ahhoz, hogy nagyobb irányítással rendelkezzenek saját életük felett és önálló életvitelt folytathassanak, javítani kell az általuk igénybe vehető szolgáltatásokon. Elérhető, megfizethető és személyre szabott helyi szolgáltatásokkal biztosítani lehetne, hogy a fogyatékossággal élő személyek saját otthonukban vagy családjukkal együtt élhessenek. E szolgáltatások közé sorolhatók például a hagyományos gondozási szolgáltatások, az otthoni orvosi ellátás, illetve az utazáshoz vagy a mindennapi életvitelhez nyújtott segítség (pénzbeosztás, bevásárlás stb.). Az ilyen jellegű szolgáltatásokat éppúgy biztosítani kell a vidéki, elszigetelt közösségekben, mint a városokban.
A stratégia egy sor intézkedés révén igyekszik támogatni a fogyatékossággal élő személyeket abban, hogy dönthessenek életmódjukról, és elfoglalhassák méltó helyüket a közösségben. Az alábbiakban ismertetünk néhány intézkedést.
- A Bizottság 2023-ig kidolgoz egy útmutatót arra nézve, hogyan segíthető elő a független életvitel megvalósítása.
- Az uniós országoknak finanszírozással és más eszközökkel elő kell segíteniük, hogy a fogyatékossággal élő személyek szociális bérlakáshoz jussanak, és fel kell számolniuk körükben a hajléktalanságot.
- Emellett a Bizottság 2024-re kidolgozza a fogyatékossággal élő személyeknek nyújtott segítség javítását célzó kiváló szociális szolgáltatások keretrendszerét. Ezenfelül meg fogja vizsgálni, hogy jelentőségéből adódóan hogyan lehetne vonzóbbá tenni a szociális szolgáltatások terén végzett munkát.
- Az azonosított bevált gyakorlatok alkalmazása révén az uniós országoknak gondoskodniuk kell az intézményi életről a közösségbeli függetlenebb életvitelre való átállás sikerességéről.
Társadalmi felelősségünk biztosítani, hogy a fogyatékossággal élő személyek érdemi döntéseket hozhassanak arról, hol és kivel éljenek.