© Adobe Stock
В съответствие с целите за устойчиво развитие и Европейския стълб на социалните права справедливостта и солидарността са основни цели и принципи на Европейския зелен пакт, включително:
- пакета от мерки Подготвени за цел 55 за постигане на целта на ЕС в областта на климата за 2030 г.
- плана REPowerEU за ускоряване на екологичния преход и постигане на енергийна сигурност
- oбщата програма на Европейския съюз за действие за околната среда до 2030 г. за насърчаване на благополучието и просперитета в здравословна околна среда.
Справедлив екологичен преход: основни области на дейност
Гарантиране на справедлив преход към неутралност по отношение на климата
Препоръката на Съвета от 16 юни 2022 г. относно гарантирането на справедлив преход към неутралност по отношение на климата съдържа всеобхватни насоки за държавите от ЕС относно политиките, които са необходими, за да не бъде изоставен никой при екологичния преход.
Сред последващите действия на Комисията са:
- мониторинг на изпълнението
- взаимодействие със заинтересованите страни, включително в контекста на Европейския форум за заетостта и социалните права (16—17 ноември 2022 г.) с акцент върху социалното измерение на екологичния преход
- укрепване на фактологичната основа в още по-голяма степен, например чрез подобряване на събирането на данни и проучвания на общественото мнение относно възприятията за справедливостта на екологичния преход, както и относно действителното му въздействие на местно и фирмено равнище.
Европейският семестър и системата за управление на Енергийния съюз и действията в областта на климата са основните рамки за проследяване на напредъка, както това се прави в годишните доклади по държави в рамките на семестъра.
Аспекти на екологичния преход, свързани със заетостта, уменията, социалните въпроси и разпределението
С цел осигуряване на информация за разработването на политики, основани на факти, Комисията извършва проучвания и анализи на аспектите на екологичния преход, свързани със заетостта, уменията, социалните въпроси и разпределението, както и на променящия се геополитически контекст и нарастващите цени на енергията.
Сред основните проекти са съвместните проекти на генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ и Съвместния изследователски център (JRC) за:
- оценка и мониторинг на въздействието на Зеления пакт върху заетостта и разпределението (GD-AMEDI)
- оценка на разпределителните въздействия на геополитическите процеси и техните преки и непреки социално-икономически последици и социално-икономически стрес тестове за бъдещи сценарии за цените на енергията (AMEDI+)
Комисията също така провежда научни изследвания в други важни области, като например адаптиране към изменението на климата и постигане на устойчивост по справедлив начин, както и транспортна бедност.
В доклада за стратегическото прогнозиране от 2022 г. се подчертават компромисите и полезните взаимодействия между екологичния и цифровия преход, с което се допринася за засилване на акцента върху динамичната съгласуваност, подготвеност и устойчивост.
За да подкрепи разработването и прилагането на конкретни решения в подкрепа на справедливия преход по места, през 2022 г. Комисията отправи покана за представяне на предложения за социални иновации за справедлив екологичен и цифров преход. Поканата бе насочена към участниците в социалната икономика, образователните институции, местните органи, засегнатите общности и други заинтересовани страни. Те имаха възможност да представят предложения за разработване и изпробване на новаторски действия за насърчаване на справедлив преход по места. Избраните проекти ще бъдат осъществени през периода 2023—2024 г.
Насърчаване на справедлив преход на всички равнища
Комисията работи активно със заинтересованите страни за разработване, прилагане и мониторинг на политики за справедлив преход и свързани с тях действия, включително с:
- европейските социални партньори
- платформата за справедлив преход
- промишления форум
- Платформата за финансиране за устойчиво развитие
- Европейската консултативна група за финансова отчетност
- Европейския алианс за справедлив преход
- Бизнес алианса за справедлив преход в ЕС
- центровете за справедлив преход и др.
Комисията насърчава справедлив преход в международен план в контекста на външната енергийна стратегия на ЕС и целите за устойчиво развитие. Тя участва в международни прояви и конференции и работи с международни заинтересовани страни, включително:
- конференциите на ООН по изменението на климата (COP)
- срещи и инициативи на министерско равнище по въпросите на чистата енергия, включително съвместно ръководство на инициативата Предоставяне на повече възможности на хората: умения и приобщаване за справедлив преход заедно с Канада и САЩ
- Международната организация на труда (МОТ), включително чрез първия павилион на ЕС и МОТ за справедлив преход по време на COP-27
- Международната агенция по енергетика (МАЕ), включително неотдавнашен доклад относно развитието на умения и приобщаването във връзка с прехода към чиста енергия
- Световния енергиен съвет и неговата работа за развитие на по-хуманна енергетика.
Справедлив цифров преход: основни области на дейност
В контекста на цифровото десетилетие и в подкрепа на европейските цифрови права и принципи Комисията извършва анализи и изследвания относно свързаните със справедливостта аспекти на цифровия преход в политиките. За да се постигне допълнителен напредък по тези две инициативи, Комисията работи със заинтересованите страни по отношение на целите, свързани с цифровото разделение и цифровите умения.
Бъдещето на труда
Чрез сътрудничество с JRC в рамките на проекта FutureJobs Комисията има за цел да се задълбочат познанията за бъдещето на труда и за социално-икономическото измерение на цифровата трансформация, включително работата през платформи (чрез предстоящото трето проучване по проекта COLLEEM), както и въздействието на автоматизацията на услугите и на алгоритмичното управление върху пазара на труда. Комисията работи по разширяване на проекта, за да се оценят полезните взаимодействия между екологичния и цифровия преход.
В рамките на европейското научноизследователско пространство Комисията стартира новото действие за научни изследвания ERA4FutureWork. То има за цел създаване на пространство, в което заинтересованите страни да общуват във връзка с пропуските в научните изследвания и иновациите, приоритетите и възможностите за финансиране по отношение на бъдещето на труда. Комисията ще започне диалог с държавите от ЕС и научноизследователската общност относно критичните нововъзникващи предизвикателства за предприятията и работниците в ЕС, включително ролята на научните изследвания и иновациите в улесняването на справедлив екологичен и цифров преход.
Принос към програма „Хоризонт Европа“
В новата си роля на генерална дирекция, отговаряща за научни изследвания, ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ също така допринася за програмирането, изпълнението и управлението на Хоризонт Европа, рамковата програма за научни изследвания и иновации с бюджет от 95,5 милиард евро, чрез:
- участие в изготвянето на стратегическите планове за „Хоризонт Европа“
- участие в ръководството и разработването на работната програма за клъстер 2 (култура, творчество и приобщаващо общество), включително като предлага нови научноизследователски теми в областта на уменията, социалната закрила, трудовата мобилност, условията на заетост и социалните права, например:
- предоставяне на подкрепа в един променящ се свят на труда и социалната закрила
- определяне на основните движещи сили на тенденциите по отношение на неравенството
- интегриране на новите технологии в образованието и обучението
- мониторинг на въздействието на променящите се вериги на доставки и търговски модели върху заетостта и социалната сфера
- изграждане на платформа за знания и мрежа за оценки за социалното въздействие на политиките за екологичен преход
- включване на аспектите, свързани със заетостта, уменията и социалната сфера, и на социалните и хуманитарните науки в работните програми за други клъстери и части от програмата, по-конкретно:
- клъстер 1: здравеопазване
- клъстер 4: цифрова сфера, промишленост и космическо пространство
- клъстер 5: климат, енергия и мобилност
- мисии и партньорства по „Хоризонт Европа“
- общности за знания и иновации на EIT
- инфраструктури за социални изследвания (ESS, ERIC-SHARE)
- извършване на прегледи на политиката и проучвания относно ролята на научните изследвания и иновациите за справедлив екологичен и цифров преход, организиране на семинари с изследователи и насърчаване и ангажиране на общност от ползватели на научните изследвания в областта на социалните и хуманитарните науки
- осигуряване на обратна връзка относно политиката и използването на резултатите от научни изследвания и иновации при изготвянето на политиките на равнище ЕС и на национално равнище.