© Adobe Stock
V súlade s cieľmi udržateľného rozvoja a Európskym pilierom sociálnych práv sú hlavnými cieľmi a zásadami spravodlivosť a solidarita Európskej zelenej dohody, a to vrátane:
- balíka Fit for 55 na dosiahnutie cieľa EÚ v oblasti klímy do roku 2030,
- plánu REPowerEU na urýchlenie zelenej transformácie a dosiahnutie energetickej bezpečnosti,
- všeobecného environmentálneho akčného programu Únie do roku 2030 na podporu dobrých životných podmienok a prosperity v zdravom životnom prostredí.
Spravodlivá zelená transformácia: hlavné oblasti činnosti
Zabezpečenie spravodlivej transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo
V odporúčaní Rady zo 16. júna 2022 o zabezpečení spravodlivej transformácie na klimatickú neutralitu sa stanovujú komplexné pokyny pre členské štáty týkajúce sa prijatia potrebných balíkov politických opatrení, aby sa pri zelenej transformácii na nikoho nezabudlo.
Súčasťou následných opatrení Komisie bude:
- monitorovanie vykonávania,
- spolupráca so zainteresovanými stranami, a to aj v kontexte Európskeho fóra pre zamestnanosť a sociálne práva zo 16. a 17. novembra 2022, ktoré sa zameralo na sociálny rozmer zelenej transformácie,
- ďalšie posilnenie dôkazovej základne, napríklad zlepšeným zberom údajov a prieskumov verejnej mienky o vnímaní spravodlivosti zelenej transformácie, ako aj o jej skutočných vplyvoch v praxi na miestnej a podnikovej úrovni.
Európsky semester a riadenie energetickej únie a opatrení v oblasti klímy poskytujú hlavné rámce na sledovanie pokroku, ako sa uvádza vo výročných správach o jednotlivých krajinách v rámci semestra.
Zamestnanosť, zručnosti, sociálne a distribučné aspekty zelenej transformácie
S cieľom získať podklady pre tvorbu politík založenú na dôkazoch vykonáva Komisia výskum a analýzu v oblasti zamestnanosti, zručností, sociálnych a distribučných aspektov zelenej transformácie, ako aj meniacich sa geopolitických kontextov a rastúcich cien energie.
Ide najmä o spoločné projekty Generálneho riaditeľstva pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie (GR EMPL) a Spoločného výskumného centra (JRC) zamerané na:
- posudzovanie a monitorovanie vplyvov Zelenej dohody na zamestnanosť a distribúciu (GD-AMEDI),
- posudzovanie distribučných vplyvov geopolitického vývoja a jeho priamych a nepriamych sociálno-ekonomických dôsledkov a sociálno-ekonomických záťažových testov pre scenáre budúcich cien energie (AMEDI+).
Komisia uskutočňuje výskum aj v iných kľúčových oblastiach, ako napríklad adaptácia na zmenu klímy a spravodlivá odolnosť či chudoba v oblasti mobility.
V správe o strategickom výhľade z roku 2022 sa zdôrazňujú kompromisné riešenia a synergie medzi zelenou a digitálnou transformáciou, čím sa prispieva k lepšiemu zameraniu na dynamickú súdržnosť, pripravenosť a odolnosť.
S cieľom podporiť navrhovanie a vykonávanie konkrétnych riešení na podporu spravodlivej transformácie v praxi uverejnila Komisia v roku 2022 výzvu na predkladanie návrhov v oblasti sociálnych inovácií v záujme spravodlivej zelenej a digitálnej transformácie, v ktorej vyzvala subjekty sociálneho hospodárstva, inštitúcie odbornej prípravy, miestne orgány, dotknuté komunity a iné zainteresované strany, aby predložili návrhy na navrhovanie, pilotné projekty a testovanie inovačných opatrení na podporu spravodlivej transformácie v praxi. Vybrané projekty sa budú realizovať v rokoch 2023 – 2024.
Podpora spravodlivej transformácie na všetkých úrovniach
Komisia aktívne spolupracuje so zainteresovanými stranami na navrhovaní, vykonávaní a monitorovaní politík spravodlivej transformácie a súvisiacich opatrení vrátane týchto iniciatív:
- Európski sociálni partneri
- Platforma pre spravodlivú transformáciu
- Priemyselné fórum
- Platforma pre udržateľné financovanie
- Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo (EFRAG)
- Európska aliancia pre spravodlivú transformáciu
- Obchodná aliancia EÚ pre spravodlivú transformáciu
- Centrá spravodlivej transformácie a ďalšie
Komisia podporuje spravodlivú transformáciu na medzinárodnej úrovni v kontexte stratégie vonkajšej energetickej angažovanosti EÚ a cieľov udržateľného rozvoja. Zúčastňuje sa na medzinárodných podujatiach a konferenciách a spolupracuje s medzinárodnými zainteresovanými stranami, ku ktorým patria:
- konferencia OSN o zmene klímy (COP)
- zasadnutia a iniciatívy ministrov týkajúce sa čistej energie (CEM) vrátane spoločného vedenia iniciatívy CEM Posilnenie postavenia ľudí: zručnosti a inkluzívnosť pre spravodlivé transformácie – spoločne s Kanadou a USA
- Medzinárodná organizácia práce (MOP), a to aj prostredníctvom prvého pavilónu spravodlivej transformácie EÚ a MOP na konferencii COP-27
- Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vrátane nedávnej správy o rozvoji zručností a inkluzívnosti pre prechod na čistú energiu
- Svetová rada pre energetiku a jej práca v oblasti tzv. humanizujúcej energie
Spravodlivá digitálna transformácia: hlavné oblasti činnosti
V kontexte digitálneho desaťročia a na podporu európskych digitálnych práv a zásad vykonáva Komisia analýzu politík a výskum v oblasti rozmeru spravodlivosti digitálnej transformácie. V záujme ďalšieho napredovania v týchto dvoch iniciatívach Komisia spolupracuje so zainteresovanými stranami na odstránení digitálnej priepasti a na dosiahnutí cieľov v oblasti digitálnych zručností.
Budúcnosť práce
Vďaka spolupráci s JRC týkajúcej sa pracovných miest v budúcnosti (FutureJobs) chce Komisia prehĺbiť poznatky o budúcnosti práce a sociálno-ekonomickom rozmere digitálnej transformácie vrátane práce prostredníctvom platforiem (v rámci nadchádzajúcej tretej vlny prieskumu COLLEEM), ako aj o vplyvoch automatizácie služieb a algoritmického riadenia na trh práce. Komisia pracuje na rozšírení projektu s cieľom posúdiť synergie medzi zelenou a digitálnou transformáciou.
V rámci európskeho výskumného priestoru začína Komisia novú výskumnú akciu ERA4FutureWork s cieľom vytvoriť priestor, kde si budú môcť zainteresované strany vymieňať informácie o nedostatkoch, prioritách a možnostiach financovania v oblasti výskumu a inovácií týkajúcich sa budúcnosti práce. Otvorí aj dialóg s členskými štátmi a výskumnou obcou o kritických novo vznikajúcich výzvach pre podniky a pracovníkov v EÚ vrátane úlohy výskumu a inovácie pri uľahčovaní spravodlivej zelenej a digitálnej transformácie.
Príspevok k programu Horizont Európa
GR EMPL v rámci svojej novej úlohy GR pre výskum a inováciu prispieva aj k programovaniu, vykonávaniu a riadeniu programu Horizont Európa, rámcového programu pre výskum a inováciu, s rozpočtom 95,5 miliardy EUR, a to tým, že:
- spoluvytvára strategické plány pre program Horizont Európa,
- spolupredsedá pracovnému programu pre klaster 2 (kultúra, tvorivosť a inkluzívna spoločnosť) a rozvíja ho, a to vrátane návrhov nových výskumných tém týkajúcich sa zručností, sociálnej ochrany, pracovnej mobility, podmienok zamestnávania a sociálnych práv, napríklad:
- poskytovanie podpory v meniacom sa svete práce a sociálnej ochrany,
- určovanie kľúčových hnacích síl trendov spôsobujúcich nerovnosť,
- začleňovanie nových technológií do vzdelávania a odbornej prípravy,
- monitorovanie vplyvu meniacich sa dodávateľských reťazcov a obchodných modelov na zamestnanosť a sociálnu oblasť,
- budovanie vedomostnej platformy a siete na posudzovanie sociálneho vplyvu politík zelenej transformácie,
- začleňuje zamestnanecké, zručnostné a sociálne aspekty a rovnako tak aj spoločenské a humanitné vedy do pracovných programov iných klastrov a častí programu, najmä:
- klaster 1: zdravotníctvo,
- klaster 4: digitalizácia, priemysel a vesmír,
- klaster 5: klíma, energetika a mobilita,
- misie a partnerstvá programu Horizont Európa,
- znalostné a inovačné spoločenstvá EIT,
- infraštruktúry sociálneho výskumu (ESS, ERIC-SHARE),
- realizuje štúdie a prieskumy politík týkajúcich sa úlohy výskumu a inovácie pre spravodlivú zelenú a digitálnu transformáciu, organizuje semináre s výskumnými pracovníkmi a podporuje a zapája komunitných používateľov do výskumu v oblasti spoločenských a humanitných vied,
- zabezpečuje spätnú väzbu k politickým opatreniam a využívaniu výsledkov výskumu a inovácie pri tvorbe politík na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni.