Bajki chatbotów - czyli czego dzisiejsi internauci mogą nauczyć się od Lema
Ogarnij hejt – rusza kolejna akcja zwalczająca mowę nienawiści w Internecie a wraz z nią Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Instytut zainaugurował działalność z przytupem, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie w obecności ok 130 osób.
„Środkiem walki z mową nienawiści powinien być dialog. W jego brak wpisana jest pogarda, która wyzwala w pogardzanych nienawiść. Walczmy o dialog.” – zaapelował do zgromadzonych Michał Rusinek, deklarując jednocześnie, że Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie wspierać działalność Instytutu Lema. Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema Maciej Kawecki zapowiedział, że akcja to tylko część szerokiego planu Fundacji, która ma edukować społeczeństwo w obszarze nowych technologii.
Stanisław Lem był bez wątpienia wizjonerem. W moim osobistym rankingu należy do trójki wybitnych światowych futurologów, którzy jednocześnie byli pisarzami Science Fiction. Pozostali to Arthur C. Clarke i Isaac Asimov. Lem miał mniej szczęścia niż jego dwaj wielcy koledzy po piórze: nie tworzył w języku angielskim. Miał wprawdzie szczęście do świetnego tłumacza, Michaela Kandela, ale z pewnością bariera językowa była ograniczeniem.
Twórcy Instytutu nie ukrywają, że inspirują ich dzieła Stanisława Lema i jego futurystyczne wizje snute w oparciu o nieprawdopodobną erudycję. Chcą też zawalczyć o uznanie przez parlament roku 2021 Rokiem Stanisława Lema. Wtedy przypada stulecie urodzin wielkiego pisarza. Działania Instytutu wspiera rodzina pisarza oraz jego sekretarz Wojciech Zemek, który jednocześni przypomniał, że mimo wielu wysiłków nie udało mu się potwierdzić prawdziwości kultowego cytatu przypisywanego Lemowi: „Dopóki nie zajrzałem do Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów”.
Hejterzy i internetowe trolle to jednak często wcale nie idioci. Używają nowych technologii z dużym znawstwem i potrafią ranić. Do krwi. Podczas spotkania zaprezentowano wideo wprowadzające do akcji #OgarnijHejt
Tu można więcej poczytać o akcji i Instytucie Polska Przyszłości im. Stanisława Lema
Stronę technologiczną Fundacji uwiarygadnia między innymi Krzysztof Szubert, człowiek instytucja jeśli chodzi o cyfryzację w Polsce. Niegdyś minister, ostatnio zaś zakończył 3-letnią pracę w grupie doradczej Sekretarza Generalnego ONZ. Na spotkaniu przedstawił Radę Programową Instytutu.
Nie obyło się bez lekkiego zgrzytu. W panelu dyskusyjnym nie było ani jednej kobiety, w Radzie Programowej zasiada tylko Pani Katarzyna Sadło. Prezes Kawecki podkreśla jednak, że podejmował próby zaproszenia większej liczby pań do rady i będzie jeszcze działał w tym kierunku. Trzymamy za słowo – ostatecznie połowa użytkowników Internetu to kobiety 😉
Zakończę jednak tę krótką relację cytatem z bardzo ciekawej dyskusji panelowej. Znany podróżnik i przedsiębiorca Marek Kamiński odpowiadając na pytanie prowadzącego powiedział, że gdyby miał możliwość cofnięcia się w czasie z wiedzą, którą ma obecnie, wykorzystałby ją w obronie słabszych.
Żeby bronić ofiar hejtu, nie musimy cofać się w czasie. Wystarczy aktywnie stanąć po ich stronie.
Public Affairs and Communication / Wordsmith / Strategist
4 lataI jeszcze podrzucam link do Instytut Lema na LinkedIn.