Zálohovanie a obnova na Macu
Kvôli ochrane vašich súborov je dôležité MacBook Pro pravidelne zálohovať. Najjednoduchším spôsobom zálohovania je používať funkciu Time Machine, ktorá je vstavaná v Macu. Vďaka nej môžete zálohovať svoje apky, účty, nastavenia, hudbu, fotky, filmy a dokument (nezálohuje však operačný systém macOS). Pomocou Time Machine vykonávajte zálohovanie na externé úložisko pripojené k MacBooku Pro alebo na podporovaný sieťový oddiel. Zoznam zariadení, ktoré podporuje Time Machine, nájdete v článku podpory Apple Zálohovacie disky, ktoré môžete používať s Time Machine.
Tip: Ako cieľ pre zálohy môžete používať aj zdieľaný Mac pripojený k rovnakej sieti, ako váš MacBook Pro. Na druhom Macu prejdite na panel Zdieľanie v Systémových nastaveniach a potom zapnite Zdieľanie súborov. Pridajte zdieľaný priečinok, kliknite naň so stlačeným klávesom Control, vyberte Rozšírené možnosti a potom kliknite na Zdieľať ako cieľ zálohovania aplikácie Time Machine.
Nastavte si Time Machine. Uistite sa, že MacBook Pro je pripojený k rovnakej Wi-Fi sieti ako externé úložné zariadenie, prípadne pripojte externé úložné zariadenie k MacBooku Pro. Otvorte Systémové nastavenia, kliknite na Time Machine a potom vyberte Zálohovať automaticky. Vyberte mechaniku, ktorú chcete používať na zálohovanie a Time Machine je pripravené na používanie.
Zálohujte pomocou iCloudu. Súbory v iCloud Drive a fotky uložené v iCloud Fotkách sa automaticky uchovávajú v iCloude a nemusia byť súčasťou zálohy Time Machine. Ak ich však chcete zálohovať, vykonajte tento postup:
iCloud Drive: Otvorte Systémové nastavenia, kliknite na Apple ID, potom kliknite na iCloud a odškrtnite možnosť Optimalizovať úložisko Macu. Obsah vášho iCloud Drivu sa bude ukladať aj do Macu a bude súčasťou záloh.
Fotky v iCloude: Otvorte Fotky a vyberte Fotky > Nastavenia. V paneli iCloud vyberte možnosť „Sťahovať originály na tento Mac“. Všetky fotky z vašej knižnice sa budú do Macu ukladať v plnom rozlíšení a v rovnakých verziách sa budú aj zálohovať.
Obnovujte svoje súbory. Time Machine môžete použiť na obnovenie všetkých súborov naraz. Kliknite na ikonu Time Machine v lište a vyberte Vstúpiť do Time Machine. (Ak sa ikona Time Machine nezobrazuje v lište, vyberte Apple menu > Systémové nastavenia, kliknite na Time Machine a vyberte „Zobraziť Time Machine v lište“.) Vyberte jednu alebo viac položiek, ktoré chcete obnoviť (jednotlivé priečinky alebo celý disk), a kliknite na Obnoviť.
Ak na zálohovanie Macu používate Time Machine, v prípade poškodenia operačného systému alebo štartovacieho disku môžete svoje súbory obnoviť. Ak to chcete urobiť, predtým, ako budete môcť obnoviť svoje súbory pomocou zálohy Time Machine, musíte si najskôr preinštalovať systém macOS na Macu. Viac informácií sa dozviete ďalej v tejto téme.
Preinštalujte systém macOS. Súbory operačného systému sa uchovávajú oddelené od vašich osobných súborov na uzavretom systémovom disku. Niektoré činnosti, ako napríklad vymazanie alebo nevratné poškodenie disku, však môžu vyžadovať obnovenie MacBooku Pro. Môžete preinštalovať macOS a potom použiť Time Machine na obnovenie svojich osobných súborov zo zálohy. Na macOS Big Sur existuje niekoľko spôsobov, ako obnoviť Mac. Môže byť potrebné nainštalovať novšiu verziu macOS, než akou bol pôvodne vybavený váš počítač alebo akú ste používali predtým, ako sa poškodil disk. Ak chcete zistiť viac o týchto možnostiach, prečítajte si tému Obnovenie všetkých vašich súborov zo zálohy Time Machine v Užívateľskej príručke pre macOS a v článku podpory Apple Ako preinštalovať macOS z Obnovenia macOS.
Dôležité: Pokročilí užívatelia si môžu vytvoriť spustiteľný inštalátor na preinštalovanie macOS v budúcnosti. Môže to byť užitočné, ak chcete používať konkrétnu verziu macOS. Prečítajte si článok podpory Apple Ako vytvoriť spustiteľný inštalátor pre macOS.
Viac informácií. Prečítajte si témy Zálohovanie súborov pomocou Time Machine a Riešenie problémov s Time Machine na Macu v Užívateľskej príručke pre macOS a článku podpory Apple Čo robiť pred predajom, darovaním alebo výmenou Macu.