2021-ben mintegy 16 millió, valamelyik uniós vagy EFTA-ország állampolgárságával rendelkező személy élt egy másik uniós vagy EFTA-országban, és ugyanebben az évben az uniós polgárok közel 100 millió idegenforgalmi célú utazást tettek egy másik tagállamba.
A szociális biztonsági rendszerek összehangolására vonatkozó szabályok védik az Európán belül más országokba elutazó, illetve ott letelepedő uniós/EFTA-polgárok társadalombiztosítási jogait. E szabályok korszerűsítése jelenleg van folyamatban.
A digitalizáció tovább javíthatja a szociális biztonsági rendszerek koordinációját, és elősegítheti a munkavállalók határokon átívelő, méltányos feltételeken alapuló mobilitását.
Ebből a megfontolásból a Bizottság előterjesztett egy közleményt, melyben rögzíti a digitalizációval kapcsolatos rövid és hosszú távú célkitűzéseket.
Miért fontos a digitalizáció?
A digitális eszközök nagyobb mértékű használatának számos előnye van a szociális biztonsági rendszerek koordinálása terén. Például:
- csökkenti az adminisztratív terheket és költségeket azok számára, akik egy másik országba költöznek, vagy ott vállalkozást működtetnek;
- javítja a közszolgáltatások minőségét és felgyorsítja a szociális biztonsági rendszerek összehangolását;
- a jobb adatmegosztás és -automatizáció révén segíti az intézményeket az információk megosztásában és az eredményes együttműködésben;
- minimálisra csökkenti a hibák és a társadalombiztosítási csalás kockázatát, beleértve a hamisított okmányok használatának kockázatát is, ezáltal erősítve a munkavállalók védelmét és a tisztességes munkaerő-mobilitást.
A szociális biztonsági rendszerek koordinációjának digitalizálására irányuló cél összhangban van az EU Digitális évtized 2030 szakpolitikai programjával is, amelynek célja a közszolgáltatások átalakítása, a határokon átnyúló információcsere előmozdítása és a nyilvánossággal való kapcsolattartás egyszerűsítése.
Digitális kezdeményezések ezen a területen
A szociális biztonsági rendszerek koordinálására vonatkozó uniós szabályok értelmében a tagállamoknak digitális technológiákat kell alkalmazniuk ahhoz, hogy a társadalombiztosítási adatokhoz hozzáférjenek, azokat feldolgozzák és más tagállamokkal megosszák. A szabályok ezenfelül arra ösztönzik az országokat, hogy biztosítsák: azok a polgárok, akik élnek a mobilitás lehetőségével – azaz az EU-n belüli szabad mozgás jogával –, felhasználóbarát szolgáltatásokat vehessenek igénybe.
Az uniós országok és a Bizottság jelenleg két kulcsfontosságú kezdeményezésen dolgoznak ezen a területen:
1. A társadalombiztosítási intézmények közötti információmegosztás és együttműködés megkönnyítése
Az EESSI, azaz a szociális biztonságra vonatkozó információk elektronikus adatcseréjét biztosító informatikai rendszer megkönnyíti a társadalombiztosítási szervek közötti információcserét. Ez azt jelenti, hogy a nemzeti intézmények gyorsabban és biztonságosabban tudják feldolgozni a társadalombiztosítási (pl. munkanélküli-ellátás, egészségügyi ellátás, családi ellátás vagy nyugdíj iránti) kérelmeket.
2. A polgárok, a vállalkozások, a társadalombiztosítási intézmények és más közigazgatási szervek közötti kommunikáció egyszerűsítése
Az európai társadalombiztosítási kártyára vonatkozó kezdeményezés keretében a Bizottság kísérleti projektet indított útnak, hogy megvizsgálja, megvalósítható-e a társadalombiztosítási jogosultságok határokon átívelő digitális ellenőrzése.
Kérdések és válaszok
Ha szeretne részletesebben tájékozódni a témáról, látogasson el a szociális biztonsági rendszerek összehangolásának digitalizálásáról szóló oldalunkra.