Prilikom kretanja unutar EU-a, Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske uvijek ćete biti podložni zakonodavstvu isključivo jedne države. Ustanove socijalne sigurnosti procijenit će čijem ste zakonodavstvu podložni u skladu s pravilima EU-a.
U našem direktoriju pronađite ustanovu s kojom želite stupiti u kontakt
Radite u jednoj državi
Prema osnovnom pravilu podliježete zakonodavstvu države u kojoj radite kao zaposlenik ili samozaposlena osoba. Nije važno gdje živite ni gdje je sjedište vašeg poslodavca.
Radite u jednoj državi, a živite u drugoj
Ako ne živite u državi EU-a u kojoj radite, ali se vraćate u svoju državu boravišta svaki dan, ili makar jednom tjedno, vi ste prekogranični (tzv. pogranični radnik). Država u kojoj radite odgovorna je za vaše socijalne naknade. Posebna pravila vrijede za zdravstvenu zaštitu i nezaposlenost. Doznajte više u rubrici najčešća pitanja.
Upućeni ste na rad u drugu državu
Ako vas je poslodavac uputio na rad u drugu državu (ili ste to učinili sami ako ste samozaposleni) na razdoblje od najduže 24 mjeseca, ostat ćete osigurani u matičnoj državi. To je slučaj s radnicima upućenima na rad u inozemstvo na koje se primjenjuju posebne odredbe. Doznajte više u rubrici najčešća pitanja.
Radite u više država
- Ako značajan dio poslovne aktivnosti, najmanje 25%, obavljate u svojoj državi boravišta, podliježete zakonodavstvu te države.
- Ako ne obavljate značajan dio poslovne aktivnosti u državi boravišta, podliježete zakonodavstvu države u kojoj se nalazi registrirano sjedište ili mjesto poslovanja vašeg poslodavca.
- Ako radite za više poslodavaca čija se registrirana sjedišta nalaze u različitim državama, podliježete zakonodavstvu vaše države boravišta čak i ako tamo ne obavljate značajan dio poslovne aktivnosti.
- Ako ste samozaposleni i ne obavljate značajan dio poslovne aktivnosti u svojoj državi boravišta, podliježete zakonodavstvu države u kojoj se nalazi središte interesa vaših aktivnosti.
- Ako obavljate poslovne aktivnosti kao zaposlenik ili samozaposlena osoba u različitim državama, bit ćete osigurani u državi u kojoj ste zaposleni.
U našem direktoriju pronađite instituciju kojoj ćete se obratiti
Niste zaposleni
Ako niste zaposleni, pravila EU-a ipak se odnose i na vas. Doznajte više u rubrici najčešća pitanja.
Ujedinjena Kraljevina
Pravila EU-a o koordinaciji sustavâ socijalne sigurnosti od 1. siječnja 2021. više se ne primjenjuju na Ujedinjenu Kraljevinu i u njoj. Međutim, prava osoba obuhvaćenih Sporazumom o povlačenju sklopljenim između EU-a i Ujedinjene Kraljevine i dalje su zaštićena.
Za osobe koje nisu obuhvaćene Sporazumom o povlačenju koordinacija sustava socijalne sigurnosti između EU-a i Ujedinjene Kraljevine uređena je relevantnim Protokolom uz Sporazum o trgovini i suradnji. Iako je Protokol sličan pravilima EU-a i ima sveobuhvatno područje primjene, ne osigurava jednaku razinu zaštite kakva je predviđena uredbama EU-a.
Više informacija
Za dodatne informacije pogledajte najčešća pitanja.
I dalje trebate pomoć?
Niste pronašli informacije koje tražite?
Informirajte se o svojim pravima socijalnog osiguranja i zdravstvene skrbi u drugoj zemlji EU-a (portal Your Europe) Postavite pitanje putem mreže Europe Direct 00800 67891011
Za rješavanje problema s nacionalnim upravama zatražite pomoć od mreže SOLVIT
Zatražite pravni savjet od Službe Your Europe – Savjeti