Külföldi munkavégzés a közszférában
Köztisztviselők külföldön
Ön akkor minősül külföldön élő, illetve dolgozó köztisztviselőnek:
- ha köztisztviselő az EU egyik országában, és munkavégzésre kirendelték egy másik országba (valamelyik külföldi követségre, konzulátusra vagy más hivatalos külföldi intézménybe), vagy
- ha köztisztviselő az EU egyik országában, de személyes okok miatt egy másik országban él (és ott rendelkezik állandó lakóhellyel).
Ha viszont helyi közigazgatási szervnél dolgozik külföldön, úgy, hogy nem rendelkezik az adott ország állampolgárságával, migráns munkavállalónak minősül.
Feltétlenül érdemes utánanéznie, hogy:
- az a tény, hogy nem abban az uniós országban dolgozik, mint ahol él, milyen hatást gyakorol a társadalombiztosítási helyzetére a következők tekintetében:
- külföldi tartózkodása alatt melyik országban köteles adót fizetni.
Munkavállalás a közszférában
Uniós polgárként joga van ahhoz, hogy egy másik uniós tagországban a közszektorban vállaljon munkát: akár egy állami vállalatnál, kormányhivatalban vagy hatóságnál.
Az uniós országok továbbra is fenntarthatnak bizonyos állásokat saját állampolgáraik számára, de csak akkor, ha ezek az állások:
- hatósági jogkör gyakorlásával járnak,
- az állam általános érdekeinek védelmét szolgálják.
Ilyen állások jellemzően a diplomáciai szolgálatban, a fegyveres erőknél, a rendőrségnél és a biztonsági erőknél, az igazságszolgáltatásban és az adóhatóságoknál vannak. Ugyanakkor ha az ezeknél a testületeknél meghirdetett pozíciók nem járnak hatósági jogkör gyakorlásával, azokra a többi uniós állam állampolgárai is jelentkezhetnek. Példa: az adminisztratív és technikai jellegű munkakörök nem vonják maguk után hatósági jogkör gyakorlását, így ezek nem tarthatók fenn az adott ország saját állampolgárai számára.
A közszektorban való elhelyezkedéshez szükség lehet a képesítések hivatalos elismertetésére abban az országban, ahol Ön dolgozni kíván.
Ez az ország nem értékelheti alul az Ön szakmai tapasztalatát pusztán amiatt, hogy arra egy másik uniós országban tett szert:
- annak mérlegelésekor, hogy milyen álláshelyre pályázhat akkor, ha a felvételi versenyvizsgán való részvételhez meghatározott szolgálati idő vagy tapasztalat szükséges
- az Ön fizetésének, besorolási fokozatának vagy egyéb feltételek meghatározásakor.
Figyelmeztetés
Ha Ön uniós ország állampolgáraként egy másik uniós országban kíván elhelyezkedni, joga van arra is, hogy ugyanúgy igénybe vegye az állami foglalkoztató szolgálatok segítségét, mint a célország állampolgárai.
Konkrét eset
Számít az Ön EU-ban szerzett tapasztalata
Elisa francia állampolgárként 10 éven át tanárként dolgozott Franciaországban, majd Olaszországba költözött. Tanári képesítését Olaszország ugyan elismerte, de az olasz hatóságok pályakezdőnek minősítették, és a legalacsonyabb szolgálati és fizetési fokozatba sorolták.
Ha Olaszországban a tanárok szolgálati idejét és fizetését a szakmai tapasztalat figyelembevételével határozzák meg, Olaszországnak Elisa esetében is el kell ismernie a hasonló munkatapasztalatot, amelyet egy másik uniós országban szerzett.
Lásd még: