Preživnina – preživljanje družinskih članov
Predpisi o preživninskih obveznostih se med državami EU razlikujejo, tudi višina podpore ni povsod enaka. Toda plačilo preživnine v drugo državo EU ali prejemanje preživnine iz druge države EU urejajo predpisi EU.
Kje vložiti zahtevek za preživnino
Zahtevek za preživnino se navadno vloži pri sodišču:
- v državi, v kateri živi bivši partner ali sorodnik,
- v državi, v kateri živi vlagatelj zahtevka za preživnino,
- ki je pristojno za zadevo v zvezi z vašim zakonskim stanom (npr. razvezo) ali starševskimi pravicami in dolžnostmi – če je preživnina povezana s to zadevo.
Pod določenimi pogoji in če bivši zakonec ali sorodnik soglaša, lahko skupaj izbereta sodišče, ki bo odločalo v vaši zadevi. To pravilo ne velja, kadar se odloča o preživnini otroka, mlajšega od 18 let.
Katera zakonodaja ureja preživninske obveznosti
Kadar sta udeleženi dve državi EU ali več, preživnine ne ureja nujno zakonodaja države, v kateri vložite zahtevek za preživnino.
Katera zakonodaja se uporablja za vaš preživninski zahtevek, neskladje predpisov in morebitne posledice.
Pri pristojnem državnem organu za preživninske zadeve v državi, kjer živite, vam bodo pomagali vložiti zahtevek za preživnino v tujini: pristojni organi po državah
Izvrševanje odločb o preživnini v tujini
Odločbo o preživnini, ki jo je izdalo sodišče in je izvršljiva v eni državi EU, je izvršljiva v vseh državah EU.
Opozorilo
Izjema: Danska
Odločbe o preživnini, izdane na Danskem, so izvršljive po poenostavljenem postopku.
Pri pristojnem državnem organu za preživninske zadeve v državi, kjer živite, vam bodo pomagali izterjati preživnino v tujini: pristojni organi po državah
Izvrševanje odločb o preživnini, poenostavljeni postopek EU za izvrševanje odločb o preživnini, pristojni organi po državah.